Какви са правилата за действие при заплаха за поставени взривни устройства
Заплахите за използване на взривни устройства в обществени сгради са рядкост, въпреки че през последните няколко години случаите на бомбен тероризъм зачестяват в редица европейски държави. Поради това всяка страна, включително и България, разполага с протокол, обобщаващ правилата за действие, който у нас е озаглавен „Процедура за действие при заплаха от използване на взривно устройство в обект за обществено ползване с масово пребиваване на хора“.
Според протокола, състоящ се от 25 точки, всяка заплаха се приема за реална, което означава, че органите на реда трябва да бъдат незабавно уведомени чрез позвъняване на спешния телефон 112. Разпореждания и указания за действие се дават от пристигналите на място представители на МВР, а огледът се извършва съвместно с предварително определени служители от съответния обект.
Какви са начините за изпращане на заплаха? Какви са действията, които трябва да се предприемат? Как протича извеждането на хората? Ето част от основните правила за действие при бомбена заплаха.
Начини на получаване на заплаха
- По телефона – Ако заплахата е получена по телефона, служителят, приел обаждането, провежда максимално подробен разговор, с цел да се получи конкретна информация относно часа, мястото и вида на взривното устройство. При възможност се прави запис на разговора.
- Чрез електронна поща – В случай на заплаха, отправена по електронна поща, е необходимо да се запишат конкретни данни, като например имейл адрес на подателя, имейл адрес на получателя, текст на съобщението и час на получаване. При възможност се прави снимка на екрана.
- Чрез съобщение в социалните мрежи – При получаване на подобно съобщение трябва да се направи незабавно снимка на екрана.
- Чрез писмо на хартиен носител – Ако бомбената заплаха е получена чрез писмо, е необходимо да се запази оригиналния вид на кореспонденцията.
Основни действия при заплаха от взривно устройство
- Незабавно се информира ръководителя на обекта/училището или изрично определен от него служител.
- Незабавно се позвънява на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, като се подава информация за местоположение и вид на обекта, време и начин на получаване на заплахата, целия текст на съобщението.
- Дискретно се уведомяват служителите, като целта е да не се създава паника.
- При пристигане на представителите на МВР, ръководителят на обекта ги посреща и информира за получения сигнал.
- Ограничава се достъпа на външни лица до сградата и се осъществява контролирано извеждане.
Извеждане на хората
- Органите на реда дават указания за безопасно извеждане на деца, ученици, студенти, служители и посетители на обекта.
- Отварят се всички изходи и се призовава за запазване на спокойствие.
- Трудноподвижните и неподвижните хора се преместват в помещения, които са максимално отдалечени от местоположението на предмета със съмнения за взривно устройство.
- При извеждане от сградата учениците, студентите, посетителите и служителите вземат със себе си личния си багаж.
- Вратите и прозорците на сградата се оставят отворени.
Прилагането на протокола се отменя след извършване на оценка на естеството и източника на заплаха от компетентните държавни органи и при разпоредба на главния секретар на МВР или ръководителя на службата за сигурност, отговаряща за обекта. Също така не се предприемат мерки за извеждане на хора от сградата при отсъствие на изоставени съмнителни предмети, пакети, багажи и/или други възможни компоненти на взривно устройство. Наличието на съмнителни предмети обаче изисква осигуряването на безопасен периметър до пристигането на органите на реда.
Процедура за поведение и действие при заплаха от използване на взривно устройство в обект за обществено ползване с масово пребиваване на хора - Заповед № Р-68 от 31.03.2023
МВР, Заповед № Р-68 от 31.03.2023
Коментари към Какви са правилата за действие при заплаха за поставени взривни устройства