Как да изберете най-добрия парфюм
Понякога е истинско предизвикателство да изберем парфюм, който перфектно да отразява нашата индивидуалност. За съжаление, много често се налага да тестваме десетки аромати, преди да намерим този, който да отговаря на изискванията ни.
Вижте няколко съвета, които ще ви помогнат в това начинание.
Как да се подготвите за избора на парфюм?
Въпреки че звучи странно, трябва да се приготвите у дома, преди да посетите магазина за парфюми. Процесът на търсене може да стане по-лек, ако вече познавате различните аромати и имате определени предпочитания. Запознати ли сте с цитрусовите и мускусните ухания? Помислете за това, преди да влезете в магазина.
- Отървете се от всички предразсъдъци и образи, които сте виждали от рекламите. Не забравяйте, че избирате парфюм, а не опаковка. Ароматът, който харесвате, може да се крие в най-обикновена бутилка.
- Посетете магазина сами. По този начин може да разполагате с достатъчно време за избор и да заложите на парфюма, който отговаря на вашите лични предпочитания.
- Избирайте внимателно и не прибързвайте с решението. Не забравяйте, че трябва да посетите магазина, когато се намирате в добро настроение.
- Ако сте пробвали 3-4 аромата и смятате, че никой от тях не ви допада, по-добре преустановете търсенето и продължете на следващия ден. Може да се заблудите и да не прецените правилно.
Как да усетим правилно аромата?
- Ако искате да пробвате нов парфюм, първо трябва да го нанесете върху хартиена лентичка. Не се опитвайте да помиришете капачката или да пръскате във въздуха, за да усетите неговия аромат.
- Харесвате парфюма? Чудесно! Сега трябва да го нанесете върху китката и да изчакате известно време. По този начин може да насърчите постепенното разгръщане на ароматния състав. Това отнема повече време, ако кожата е студена и по-малко - ако е топла.
- Защо китката? Пулсът на това място помага на аромата да се разгърне по-добре. Освен това, китката се намира на голямо разстояние от носа и предотвратява ароматния състав от компрометиране. Следователно, може да го усетите по-добре.
- Ако сте объркани и вече не можете да разграничите ароматите в магазина за парфюми, може да се възползвате от кафените зърна, намиращи се във всеки ъгъл или щанд. Вдишването на приятния аромат на кафето ще възстанови обонянието ви. Друго, което може да предприемете, е да отпиете няколко глътки студена вода и да се разходите за няколко минути на чист въздух около магазина.
- След като изпробвате избрания аромат, можете да направите своя окончателен избор. Този, който не ви кара да се чувствате некомфортно или замаяно, ви подхожда най-много. Разбира се, самата миризма също трябва да ви харесва.
От какво зависи дълготрайният ефект на парфюма?
Едно от нещата, които оказват влияние върху дълготрайния ефект на парфюмния състав, е концентрацията на ароматни съединения. Колкото по-висока е тя, толкова по-наситен е парфюмът. И следователно - остава по-дълго върху кожата.
- Eau fraiche: концентрация - 1%-3%, трае по-малко от 2 часа.
- Eau de Cologne: концентрация - 2%-4%, трае повече от 2 часа.
- Eau de Toilette: концентрация - 5%-15%, трае около 4 часа.
- Eau de Parfum: концентрация 15%-20%, трае до 5-6 часа.
- Parfum: концентрация 20%-30%, трае около 10 часа.
Дълготрайният ефект на парфюма зависи още от ароматните нотки. Те биват 3 основни вида:
Връхните нотки са тези, които усещаме, когато помиришем даден парфюм за пръв път. Това са предимно свежи и цитрусови аромати. Обикновено траят около час или по-малко.
Средните нотки (сърцевината) се определят от начина на разгръщане на аромата. Такива са плодовите, водните и флоралните аромати.
Базовите нотки служат за определяне на трайността. Освен това се считат за ядрото на всеки аромат, който придава дълбочина на парфюма. Обикновено се състоят от мускусни елементи.
Но базовите нотки на цитрусовите и свежи аромати обикновено са леки, което прави парфюма не толкова дълготраен, а миризмата на мускус е по-тежка и следователно, остава върху кожата по-дълго време.
Издръжливост на парфюмите
- Парфюм (Parfum, Perfume или Extrait) – Състоящ се от приблизително 30% ароматни съединения, разтворени в 96 градусов алкохол. Този тип парфюми са с доста висока цена, но за сметка на това изключително трайни. Обикновено сместта от ароматни масла, включва изключително висок процент от най-скъпите есенции от цветя, които в други видове парфюми, те биха могли да присъстват само като заместители. Подобни парфюми се предлагат на пазара в изискан пакет или като малък флакон (най-често 7,5- 15 мл). Парфюмът се предпочита от по-шармантни дами, които го използват по необходимост и по навик.
- Парфюм (Eau dе Parfum) - Тяхната консистенция от благовонни масла съдържа около 15-20%. За парфюми, водещи началото си от САЩ, често се използва думата „Cologne“. Това название също може да бъде използвано, както за френските парфюми, така и за тоалетната вода.
- Тоалетна вода (Eau de Toulette) - Тъй като алкохолът и атоматните масла са в по-малко количество, ароматът му е не толкова траен или се задържа върху кожата за по-малък период от време. Именно поради тази причина, тоалетната вода се използва по-скоро като допълнение.
- Одеколон (Eau de Cologne) - Тази дума по-често намира своето приложение в козметика и аромати насочени към мъжката аудитория.
Как да нанасяме парфюм правилно?
- Всеки аромат има тенденцията да се издига нагоре, докато се изпарява. Ето защо е по-добре да нанесете парфюма върху гънките на коленете, лактите, китките и глезените. Ако сте свикнало да го впръсквате в областта на врата, насочете се към сънната артерия.
- За да насърчите трайността на парфюма, е по-добре да овлажните кожата, преди да го нанесете. Може да използвате лосиона от същата продуктова гама. Или най-обикновен крем без аромат.
- Ако нанасяте парфюма върху китките, по-добре да не ги търкате. В противен случай, може да повишите телесната температура и да допринесете за по-бързото изпаряване на аромата.
И помнете: Голямото количество парфюм не удължава трайността на аромата. Всичко, което може да направи, е да отблъсне другите.
brightside.me
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Мода и облекло
- Роза
- Кедър
- Направете си ароматизатор за дома в бутилка от парфюм
- Бобова тонка
- Фрезия
- Лайм, Зелен лимон
- Едногодишен пелин, Сладък едногодишен пелин, Чин хао
- Парфюми и ароматизатори стават причина за алергии и намалено либидо
- 7 начина, по които да различим оригиналния парфюм от фалшификата
- Лимонена трева
Коментари към Как да изберете най-добрия парфюм