Как да направите основно окабеляване у дома
Неправилното окабеляване повишава риска от възникване на пожар или токов удар. Въпреки това, с малко планиране, той може да бъде избегнат успешно. Също така, инсталирането на ключове и контакти на правилната височина означава, че няма да се налага да се навеждате или скачате, за да ги използвате. И признайте - висящите кабели са доста неприятни.
Въпреки че електрическото окабеляване трябва да се извършва от специалисти, в случай че искате да го направите сами, може да използвате следния наръчник, който е съобразен с изискванията за удобство и безопасност. И не забравяйте да го представите за проверка и одобрение от местния строителен инспектор.
1. Основни правила
- Кабелите трябва да бъдат разположени вертикално на местата, където има ключове и контакти.
- Проводниците трябва да бъдат на разстояние поне 10 сантиметра от вратите и прозорците.
- Главният ключ за осветление трябва да бъда поставен близо до вратата на височина от около 75-90 сантиметра.
- Ключовете за банята трябва да бъдат поставени в коридора.
- Ключовете за стаите трябва да бъдат разположени вътре в тях. Същото важи за кухнята.
- Контактите в стаите трябва да се инсталират на височина от 30 сантиметра от пода, а ключовете - 90 сантиметра.
2. Как да планирате разположението на електрическите гнезда
- Направете план на стаята и го начертайте върху лист хартия. Отбележете всички мебели, както и електрически уреди като компютри, телевизори, озвучителни системи и други.
- След това маркирайте контактите, от които ще имате нужда (включително за интернет и телефон).
- Разбира се, желателно е да разполагате с гнезда за всички стационарни артикули, като компютри и телевизори, разположени зад тях самите, за да скриете техните кабели.
- Контактите за предметите, които може да използвате редовно, като прахосмукачка например, трябва да бъдат поставени на отворени стени на височина 30 сантиметра от пода.
3. Окабеляване в банята
Повечето модерни бани имат нужда от вътрешни контакти за уреди като сешоари, самобръсначки и други. Също така е необходимо да се направи окабеляване за джакузита, нагреватели и вентилатори, а може би дори и перални.
- Контактите за джакузитата и душ кабините могат да се монтират зад стената, тъй като не трябва да се включват и изключват редовно.
- Близо до огледалото за баня (поставено над мивката) може да сложите няколко контакта за малки електроуреди, като сешоар.
- В някои страни пералнята често се поставя в банята. Ако размерът на помещението позволява, може да създадете пространство и да монтирате допълнителен контакт. Имайте предвид, че той трябва да бъде разположен на разстояние най-малко 50-60 сантиметра от водопроводните тръби.
- Ключовете и контактите в банята трябва да отговарят на стандарта за мокри помещения (защитен клас не по малко от IP44) и да бъдат правилно заземени.
4. Окабеляване на кухнята
Кухнята се нуждае от повече ключове, кабели и контакти, отколкото всяка друга стая в дома. Ще имате нужда от гнезда за хладилник, абсорбатор, електрическа и микровълнова печка. Освен това може да разполагате с миялна машина, миксер, блендер, кафеварка, кафемелачка, сокоизтисквачка, гофретник, тостер и други малки електроуреди. Всички те се нуждаят от електрическо захранване. Когато окабелявате кухнята, трябва обърнете внимание на следните неща:
- Ще имате нужда поне от 5 гнезда за електроуреди, които ще бъдат постоянно включени.
- Гнездото за хладилника обикновено е разположено зад него. Ако държите микровълновата печка над електроуреда, нейният контакт също може да се намира зад хладилника.
- Ако смятате да използвате електрическа печка, трябва да направите отделно окабеляване с отделен контакт.
5. Окабеляване на спалнята
- Ако вашата спалня има класическо оформление, с легло в средата и по една нощна масичка от всяка страна, тогава ще имате нужда от 2 гнезда близо до всяка от тях за включване на лампите и зареждане на таблетите и мобилните телефони. Същият брой контакти е необходим, ако разполагате с 2 единични легла.
- Телевизорът също присъства в спалнята. Ето защо ще имате нужда от допълнителни гнезда, скрити зад него.
- За домовете, които не разполагат с централно отопление, контактите за климатиците трябва да се поставят близо до прозорците, до които искате да ги монтирате, за да избегнете всякакви висящи кабели.
Коментари към Как да направите основно окабеляване у дома