Как да се погрижим за кожата със салицилова киселина
Вероятно сте забелязали, че някои от разпространените продукти за лице съдържат салицилова киселина. А знаете ли защо това вещество се използва в грижата за кожата и какви са неговите свойства? Салициловата киселина помага за дълбоко почистване на порите и ексфолиране на мъртвите клетки, като така допринася за обновяване на епидермиса и елиминиране на пъпките. Полезното й действие се дължи на нейния химичен състав, който позволява лесно проникване в кожата и третиране на проблема. Ето какво представлява този продукт и как работи за поддържане на добрия вид на лицето.
Какво е салициловата киселина?
Козметичните лосиони обикновено използват два вида съединения: алфа хидрокси киселини (АНА) или бета хидрокси киселини (BHA). Салициловата киселина принадлежи към втория тип, което означава, че е мастноразтворима и лесно прониква в кожата. Двата вида киселини имат ексфолиращи свойства, но алфа хидрокси киселините са водоразтворими и действат предимно върху повърхността на епидермиса. За разлика от тях, салициловата киселина преминава през липидните слоеве между кожните клетки и прониква в по-голяма дълбочина. Така тя разтваря натрупванията в порите и предотвратява възпаленията.
Как действа салициловата киселина?
Продуктът има противовъзпалителни и антибактериални свойства, като помага за справяне с пъпки, акне и зачервяване. Салициловата киселина разгражда мазнините и замърсяванията, които запушват порите, а освен това съдейства за премахване на мъртвите кожни клетки. Препоръчително е да се използва в концентрация от 1% или 2%, защото в противен случай може да е твърде силна за кожата. Ето кои са 5 от основните й ползи за лицето.
1. Ексфолира
Салициловата киселина е много добър ексфолиант, защото има кератолитично действие. Това означава, че лесно отпуска кератина от горния пласт на кожата и позволява отделянето на мъртвите клетки, които запушват порите. Освен това киселината прониква в дълбочина и разтваря мазнините, които задържат замърсявания. Продуктът стимулира регенерацията на епидермиса и помага да поддържаме лицето меко и гладко.
2. Третира акне и пъпки
Салициловият спирт е отлично средство за кожата, склонна към акне, обриви и черни точки. Три от основните причини за възпаления са натрупването на замърсявания и мъртви клетки в порите, омазняването и наличието на бактерии. Салициловата киселина е ефективно почистващо средство, което предотвратява запушените пори, а освен това бързо изсушава зачервените пъпки.
3. Помага при пигментация
Понякога върху кожата се образуват тъмни петна, които правят тона й неравномерен. Салициловата киселина често се използва в пилинг маските, защото съдейства за обновяване на епидермиса и изсветляване на хиперпигментацията. Тя помага за изравняване на нюанса на лицето и заличаване на тъмните зони.
4. Намалява омазняването
Излишната мазнина води до запушване на порите и образуване на пъпки. Освен това допълнителният себум залепва бактерии и замърсявания, които могат да причинят раздразнения. Салициловата киселина разгражда мазнините и има изсушаващ ефект върху проблемните зони. Не прекалявайте с нейната употреба и използвайте хидратиращ крем, за да избегнете силно изсушаване.
5. Има антиейдж ефект
Хидрокси киселините се използват и заради тяхното антиейдж действие, свързано с ексфолиращите им свойства. Те помагат за отстраняване на старите кожни клетки и стимулират обновяването на горния слой на епидермиса. Това помага за предотвратяване на преждевременните признаци на стареене на кожата като петна и фини линии.
stylecraze.com, allure.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕЛАБЕЛ НОЩЕН КРЕМ 50 мл
ЕУЦЕРИН ДЕРМОПЮР крем обновяваща грижа 40 мл
ЕУЦЕРИН ДЕРМОПЮР СТИК-КОРЕКТОР ЗА ЛИЦЕ ЗА КОЖА, СКЛОННА КЪМ АКНЕ 2.5 г
БИЛЕ GD АНТИ АКНЕ ЩИФТ 4 г
КСЕРИАЛ 50 ЕКСТРИЙМ крем 50 мл. SVR
ЖЕРМЕН ДЕ КАПУЧИНИ ПЮРЕКСПЕРТ СПОТ ПАЧ * 24
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За жената
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Мирта
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- д-р Евдокия Колева Николова
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Каламинов лосион
Коментари към Как да се погрижим за кожата със салицилова киселина