Как правилно да ексфолираме лицето
Ексфолиацията е един от най-добрите начини да подобрите текстурата и тона на лицето, а освен това е процедура, която спокойно може да правите сами у дома. Въпреки това има някои тънкости, които е добре да знаете, за да постигнете оптималните резултати. Ето 3 неща, които помагат да разберем и да прилагаме правилно този метод на грижа за лицето.
1. Какво представлява ексфолиацията
Това е метод за премахване на мъртвите клетки от горния слой на епидермиса с помощта на ексфолиант, който може да действа чрез физическо изтъркване или да е на химична основа. Първият тип включват помощни средства като четка, кърпа или гъба, както и скраб продукти, съдържащ едри частици като зрънца, захар и други микроелементи. Химическото ексфолиране става благодарение на активни съединения като хидрокси киселини и ензими, които отпускат веществата, придържащи мъртвите клетки, за да се улесни отстраняването им.
2. Защо лицето ни има нужда от нея
Кожата постоянно се обновява, произвеждайки нови клетки на мястото на старите. Понякога слоя от мъртви клетки не се отстранява изцяло, а те запушват порите и отнемат от свежия вид на кожата. Ексфолиацията премахва излишните клетки, като така почиства епидермиса и открива слоя от здрава и свежа кожа. Старите клетки могат да пречат на козметичните кремове да проникнат добре и освен това често предизвикват появата на пъпки. Още един плюс е, че процедурата насърчава избледняването на белезите и уеднаквяването на тона.
3. Как правилно да ексфолираме
Когато използвате физически ексфолиант, първо минете лицето с обичайния почистващ лосион. След това поставете в ръката си количество с периметъра на стотинка и започнете да нанасяте с кръгови движения, като избягвате очите. Нежно масажирайте кожата за 30 секунди или не повече от минута. Отмийте с хладка (не гореща) вода и внимателно подсушете с кърпа. След това нанесете хидратиращ крем.
При употреба на химически ексфолиант, отново започнете с почистващ серум. Възможно е продуктът да е под формата на разтвор или навлажнена кърпичка. Поставете го върху лицето и врата, като оставите да действа няколко минути. След като се абсорбира от кожата, го отстранете, а ако е под формата на гел го измийте или обелете.
Важно е да не ексфолиирате лицето повече от 2-3 пъти в седмицата, защото микрочастиците и химикалите могат да навредят на горния защитен слой на кожата. Ако имате силно акне, много чувствителна кожа, розацея или подобен проблем, се консултирайте със специалист за най-подходящия вид ексфолиант.
- При суха кожа избягвайте механичното ексфолиране и заложете на ефективен деликатен серум. При склонна към раздранение кожа също избягвайте търкането, защото то може допълнително да я зачерви.
- За мазна кожа физическто премахване на мъртвите клетки е добра идея, защото мазнината допълнително запушва порите.
- Не ексфолирайте наранена, изгоряла или раздразнена кожа.
Редактор: Гергана Стоева
Източници: dermstore.com / healthline.com
Снимки: dermstore.com / perfumea2z.com / laroche-posay.co.uk / safebee.com / asia.be.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРИСТИНА ТОАЛЕТНИ ТРИЦИ ПРАСКОВА 200 мл
САПУН БИОХЕРБА С ЛИМЕЦ 60 гр.
НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36
Безплатна доставка за България!ФИТОМЕР МОРСКИ СКРАБ С ЧЕРЕН ПЯСЪК 50 мл.
МАРТИНИ СПА МАСАЖНА ГЪБА С АКТИВЕН ВЪГЛЕН
АРКАЯ НЕЖЕН ПИЛИНГ ОТ КЕХЛИБАР ЗА ЛИЦЕ 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За жената
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Премахване на милиуми в домашни условия
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Домашни маски срещу отпусната кожа
- Мирта
- Домашни средства за почистване на порите на лицето
Коментари към Как правилно да ексфолираме лицето