Кои масла и съставки са комедогенни

Някога чудили ли сте се защо някои масла и съставки правят чудеса за кожата ви, докато други запушват порите и причиняват обриви и акне? Отговорът е изключително лесен – всичко се дължи на комедогенността им (вероятността дадено вещество да запуши порите и да допринесе за образуването на комедони по кожата). Независимо дали се борите с акне, имате чувствителна кожа или просто се стремите да оптимизирате рутинната си грижа за кожата, разбирането на комедогенния индекс може да ви помогне да се ориентирате по-добре в това, от което се нуждае кожата ви.
Какво трябва да знаете за комедогенния индекс
Комедогенният индекс е система, която оценява вероятността едно масло или съставка да запуши порите и да причини акне. Измерва се по скала от 0 до 5, като 0 означава, че веществото не запушва порите, а 5 – че запушва порите и не се препоръчва за употреба върху лицето.
Важно е да се отбележи, че индексът за комедогенност не е абсолютен и индивидуалните реакции могат да варират. Фактори като тип кожа, чувствителност и други съставки във формулата на продукта могат да повлияят на въздействието върху кожата. Тестването на нови продукти върху неравномерна част от кожата и наблюдението на реакцията е полезен способ за определяне на пригодността им за вашия специфичен тип кожа и нужди.
» Тайни на корейската козметика за здрава и сияйна кожа |
Некомедогенни масла и съставки – оценка 0-1
Маслата и съставките с оценка 0 или 1 се считат за некомедогенни, което означава, че е по-малко вероятно да запушват порите на кожата. Те са по-малко склонни да причинят акне или комедони и са безопасни за повечето типове кожа. Ето някои често използвани некомедогенни масла и съставки:
- слънчогледово масло (нерафинирано);
- шафраново масло;
- скваланово масло;
- масло от бабасу;
- рициново масло;
- масло от ему;
- ацетон;
- алантоин;
- алое вера;
- аскорбинова киселина.
Умерено комедогенни масла и съставки – оценка 2
Вероятността от запушване на порите при маслата и съставките с оценка 2 е умерена. Въпреки че някои могат да причинят проблеми при чувствителна или склонна към акне кожа, други се понасят добре от различни типове кожа.
Бъдете внимателни и вземете предвид чувствителността на кожата си, когато включвате тези съставки във вашата рутинна грижа. Примери за умерено комедогенни масла и съставки:
- бадемово масло;
- фъстъчено масло;
- маслиново масло;
- масло от сандалово дърво;
- масло от кайсиеви ядки;
- масло от жожоба;
- бензоева киселина;
- капринова киселина;
- токоферол;
- стеарилов алкохол.
Умерено до силно комедогенни масла и съставки – оценка 3-4
Маслата и съставките с оценка 3 или 4 се считат за умерено до силно комедогенни. Те са по-склонни да предизвикат акне и други проблеми, особено при хора с чувствителна и предразположена към акне кожа.
Употребата на тези масла и съставки обикновено се препоръчва да се избягва, особено ако сте предразположени към кожни проблеми. Ето някои вещества с умерен до висок комедогенен индекс:
- сусамово масло;
- царевично масло;
- авокадово масло;
- памучно масло;
- какаово масло;
- кокосово масло;
- норково масло;
- соево масло;
- алгинова киселина;
- лауринова киселина;
- миристинова киселина;
- стаерил хептаноат.
Силно комедогенни масла и съставки – оценка 5
Маслата и съставките с оценка 5 по скалата за комедогенност имат най-висок потенциал да запушват порите и мога значително да допринесат за кожни проблеми.
Проверявайте етикетите на козметичните продукти и избягвайте тези специфични съставки, за да намалите вероятността от запушване на порите:
- масло от пшеничен зародиш;
- изопропил изостеарат;
- миристил миристат;
- олет-3;
- маурет-4;
- екстракт от алгае;
- карагенан;
- натриев хлорид.
» Химични вещества в козметиката, които могат да навредят на вашето здраве |
Подходящи масла за лице според скалата за комедогенност
Маслата могат да бъдат полезни за вашата кожа, ако използвате правилните. Ето няколко различни вида масла, които можете да включите в рутинната си грижа за кожата:
- Хидратиращи масла – Този вид масла подхранват и хидратират кожата. Те задържат влагата и създават защитна бариера върху кожата, като помагат за предотвратяване на загубата на вода. Доказано е, че слънчогледовото масло подобрява кожната бариера и хидратацията, без да предизвиква зачервяване на кожата. Бадемовото масло също има омекотяващ ефект. Помага за лечение на суха кожа, като предотвратява трансепидермалната загуба на вода.
- Масла, които повишават еластичността на кожата – Поддържането на добра еластичност на кожата може да помогне за намаляване на появата на бръчки и фини линии, придавайки по-младежки и тонизиран вид.
- Масла, които подобряват кожните несъвършенства – Тези масла могат да бъдат полезни за намаляване на нивата на меланин, производството на себум и фините и големи пори. Маслото от гроздови семки, например, съдържа разнообразни биоактивни компоненти, които могат да допринесат положително за цялостното здраве на кожата.
- Масла против стареене – Този тип масла имат свойства, които могат да помогнат в борбата с признаците на стареене, насърчавайки младежкия вид на кожата. Те често съдържат антиоксиданти, витамини и мастни киселини, които подхранват кожата, подобряват еластичността и намаляват появата на бръчки и фини линии. Маслото от шипки, например, често се използва в антиейдж формули поради мощните си антиоксиданти. Маслото от сандалово дърво също се прилага в козметиката против стареене.
- Успокояващи масла – Когато се прилагат върху кожата, този тип масла помагат за успокояване на раздразнения, зачервявания и възпаление, осигурявайки облекчение и комфорт. Проучване показва, че ежедневната употреба на масло от семена на сладък кориандър може да помогне за успокояване на чувствителна кожа.
- Масла с полезни свойства за кожни състояния – Маслата от чаено дърво и розмарин се използват често против акне поради техните потенциални антимикробни свойства. Противовъзпалителните свойства на маслата от таману и ший пък ги прави отлична опция за лечение на атопичен дерматит (екзема).
- Comedogenic scale for oils: Boosting skin health with the right choices: https://curology.com/blog/comedogenic-scale-for-oils-boosting-skin-health-with-the-right-choices/
- Comedogenic Ratings: https://www.platinumskincare.com/comedogenic-ratings/
Често задавани въпроси
Трябва ли да избягваме всичко комедогенни масла и съставки?
Дали напълно да избягвате комедогенните маска и съставки зависи до голяма степен от вашия тип кожа, личен опит и нива на поносимост. Ако имате чувствителна кожа, обикновено е най-добре да избирате масла с по-нисък комедогенен индекс или да се спрете на продукти, обозначени като некомедогенни.
Кои масла са най-подходящи при акне?
Няколко етерични масла, като чаено дърво и розмарин, често се препоръчват на хора с акне поради потенциалните полезни свойства. Те имат антимикробни, противовъзпалителни и успокояващи ефекти, които биха могли да помогнат за намаляване на възпалението и унищожаване на бактериите, причиняващи акне.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИО КАКАОВО МАСЛО СТУДЕНО ПРЕСОВАНО 100 мл ДРАГОН СУПЕРФУДС
ГРЕЙС КОЛ КОМПЛЕКТ ЗА МЪЖЕ КЛАСИК ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ + ШАМПОАН + ДУШ ГЕЛ
ПРОМОСТАНДЕЛИ АПЛИКАТОРИ ЗА НАНАСЯНЕ НА СЕНКИ ЗА ОЧИ * 12 0780723
ГЛИЦЕРИН 85 % 1000 грама ГАЛЕН ФАРМА
ЛАНАФОРМ ВИЗАЖ + ГРИЖА ЗА ЛИЦЕ И КОЖА
БЕЙСИКЕЪР КОМПЛЕКТ ФЛАКОНИ ЗА ПЪТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За жената
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Домат
- Маслина (европейска)
- Усойниче, Обикновено усойниче
- Полезни свойства и приложения на кокосово масло
- Бял крем, Бял лилиум
- Китайска роза, Хибискус
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
- Лавандула
- Картам, Шафранка
Коментари към Кои масла и съставки са комедогенни