Кои са петте ползи от пъзелите за мозъка на детето
Освен че са забавни, пъзелите са много добро упражнение за мозъка. Те са подходящи както за подрастващи деца, така и за възрастни, защото едновременно стимулират двете полукълба и подсилват невронните връзки. Подреждането на разбърканите части е полезна тренировка за мозъка, която помага на децата да развият по-добри моторни и когнитивни умения.
Във времето на дигиталните технологии популярността на класическите пъзели намалява, но съвременни изследвания показват, че те все още имат място в ежедневието ни. Различни доклади сочат, че подреждането на пъзел влияе положително върху паметта, фината моторика, способността за учене и дори настроението. Ето как тези занимателни игри помагат за развитието на децата в ранна възраст.
1. Упражняват двете полукълба на мозъка
Двете полукълба на мозъка имат различни функции, като лявата част отговаря за логиката и аналитичното мислене, а дясната е свързана с креативността и въображението. Когато се опитваме да подредим пъзел, всъщност се налага да използваме и двете полукълба. Лявата страна от мозъка помага да видим отделните парчета и връзката между тях, докато дясната се концентрира върху „голямата картина” и интуитивното подреждане. Тази дейност подобрява връзката между двете полукълба, както и пътищата между отделните мозъчни клетки. Такъв тип упражнения помагат да учим, да схващаме и да запомняме по-лесно.
2. Стимулират паметта
Понеже активира връзките между мозъчните неврони, подреждането на пъзел допринася за подобряване на краткотрайната памет. Подреждайки парчетата, децата трябва да запомнят формата, цвята и големина им и да могат да визуализират най-подходящото място за тях. Всъщност изследванията показват, че пъзелите са много полезни и за хора в начален стадий на Алцхаймер или деменция, защото помагат за активирането на невронните връзки.
3. Развиват фината моторика и координацията
Подреждането на пъзел е занимателен начин детето да упражнява фините движения на ръцете, които са необходими за добър правопис и боравене с малки детайли. Докато редят картината, децата постепенно се учат да хващат дребните парчета, да ги сортират и да ги напасват според определената форма. Това подобрява координацията между очите и ръцете, като им помага да бъдат по-прецизни в движенията си.
4. Подобряват настроението
Знаете ли, че подреждането на пъзел стимулира отделянето на допамин, известен още като хормонът на щастието. Това е важен невротрансмитер, влияещ върху настроението и концентрацията. Отделянето му е свързано с чувството на удовлетворение, което придружава завършването на все по-голяма част от картината. От друга страна, пъзелите имат успокояващ ефект върху мозъка. Когато се съсредоточим само върху една задача, за известно време се отдалечаваме от другите мисли и проблеми и така навлизаме в състояние на креативна медитация. Така умът се успокоява и нивата на стрес намаляват.
5. Насърчава уменията за решаване на задачи
Пъзелите изискват критическо мислене, търпение и изпробване на различни подходи за постигане на крайната цел. Тези умения са важни за децата, понеже ще са им необходими както в училище, така и в много житейски ситуации. Докато подреждат парчетата, те тренират различни стратегии за откриване на правилната част, а освен това упражняват методът „проба-грешка”. С времето децата започват да решават пъзелите все по-бързо, като постепенно усъвършенстват уменията си за решаване на такъв тип задачи. Както другите части на тялото, и мозъкът има нужда от редовна стимулация, за да функционира по най-добрия начин.
goodnet.org, learning4kids.net, teach.com, jigsawjungle.com, freepik.com
Коментари към Кои са петте ползи от пъзелите за мозъка на детето