Кои са 6 от най-добрите природни „антибиотици”
С времето вирусите и бактериите стават все по-резистентни към традиционните антибиотици. Освен това силните лекарства имат редица странични ефекти, като един от тях е негативното им влияние върху полезните пробиотични бактерии. За щастие, природата може да предложи разнообразни алтернативни средства за справяне с инфекции и патогени.
Те носят повече от една ползи за тялото, като ни зареждат с ценни нутриенти, аминокиселини и ензими. Ето 6 от най-ефективните природни антибиотици, които помагат за справяне с инфекции, възпаления и кожни проблеми.
1. Мед
Още от древността медът се е използва за настинка, белодробни заболявания, слаб имунитет и третиране на рани. Той съдържа 18 аминокиселини и антибактериалния ензим водороден пероксид, който помага на тялото да се справи с инфекциите и предотвратява разпространението на бактерии. Медът успокоява храносмилателната система, има детоксикиращи свойства и се прилага при възпаления, рани и изгаряния по кожата.
2. Чесън
Основната му активна съставка е съединението алицин, което има мощно антимикробно действие и помага за елиминирането на някои от най-разпространените патогени. Чесънът е най-ефикасен в сурово състояние, като се препоръчва да го накълцате или намачкате и след това да го оставите да преседи 10 минути, за да може да освободи ензимите, които се превръщат в алицин. Той също така се използва за третиране на кожни инфекции и гъбички.
3. Джинджифил
Тази традиционна подправка всъщност има много здравословни ползи. Една от най-важните й съставки е джинджеролът, а освен това съдържанието й включва антиоксидантни терпеноиди и флавоноиди. Джинджифилът има антибактериални и противовъзпалителни свойства и работи срещу много щамове бактерии. Той може да се използва още срещу гъбички, херпес, респираторни вируси и стомашни разстройства.
4. Ехинацея
Тази билка е много добър имуностимулатор, който помага на организма по-лесно да се справи с бактериалните инфекции. Препоръчително е да се вземе още при първите симптоми на разболяване, като така съдейства за намаляване на времетраенето и интензивността му. Изследванията показват, че ежедневния прием на 10 милиграма ехинацея за килограм телесна маса в период от 10 дни значително стимулира имунната система.
5. Масло от риган
Това е едно от най-ефективните антибактериални етерични масла. Веществата карвакрол и тимол имат антимикробни и противогъбични свойства, като помагат за елиминирането на много клинични щамове патогени. Етеричните есенции са силно концентрирани и е нужно да използвате само 1-2 капки, разредени с вода или кокосово масло (поне 1 супена лъжица). Екстрактът не трябва да се приема за повече от 14 дни. Помага при стомашни инфекции, херпес, респираторни и пикочни проблеми, пневмония, заболявания на венците и други.
6. Ябълков оцет
Оцетната киселина има антисептични и алкализиращи свойства, като помага за балансиране на микрофлората в организма. Оцетът има добро детоксикиращо действие и антибактериални свойства, заради което може да се използва за почистване на кухненски уреди и повърхности. Той дезинфекцира и помага при кожни възпаления. При вътрешен прием е необходимо 1 супена лъжица оцет да се разтвори с чаша вода.
Редактор: Гергана Стоева
Източници: observer.com / selfhacked.com / healthline.com
Снимки: fashionlady.in / agelessbyglynisbarber.com / freepik.com
Коментари към Кои са 6 от най-добрите природни „антибиотици”