За какво са полезни листата от репички и как да ги приемаме
Пролетта носи със себе си богат избор от плодове и зеленчуци, наситени с витамини и минерали, които ще ободрят организма ни и ще ни дадат сили за предстоящото лято. Една от тези важни за организма храни са репичките. Техните здравни ползи са широко известни, но малко хора си дават сметка, че листата на растението са не по-малко ценни за нашето здраве. Нещо повече, в листата са концентрирани по-големи количества хранителни вещества, отколкото в самите репички. Затова, преди да ги изхвърлите следващия път, помислете.
Състав на листата от репички
Листата на пролетния зеленчук са богати на диетични фибри, желязо, фолиева киселина, пиридоксин, калций, калций, магнезий, фосфор, тиамин, витамини C, B, K и A.
Преобладаващото желязо успешно подпомага здравето на хора с анемия, а високото съдържание на витамин C (то е до шест пъти повече от количеството на витамина в самата репичка) подсилва отслабения през зимата имунитет. Но с това не се изчерпват здравните ползи от на листата от репичките.
Полезни свойства и приложения на листата от репички
Листата на пролетния зеленчук имат широко приложение в народната медицина. Използват се за подобряване на храносмилането, детоксикират тялото, регулират нивата на кръвната захар и холестерола, повишават защитните сили на организма...
Храносмилателна система
Листата на репичките изобилстват от диетични фибри (в тях има повече растителни влакна, отколкото в самите репички), които оказват благоприятен ефект върху храносмилателната система, поддържат нивото на холестерола в норма и помагат за укрепване на сърцето.
Слабителният ефект на листата помага при неразположения като запек и подуване на корема.
За да подобрите състоянието на храносмилателната система, добавяйте листа от репички в пролетната си салата.
Отслабване
Репичките и техните листа имат свойството да понижават кръвната захар и да стимулират метаболизма, което ги прави верен помощник в борбата с излишните килограми. Освен това те са нискокалорични – 1/2 чаша нарязани репички съдържа около 10-12 калории, мазнини почти няма.
Бъбреци
Сокът от листата на растението е напитка с диуретичен ефект и добър избор за хора, страдащи от проблеми с бъбреците. Той помага на тялото да се изчисти от токсини и е идеално средство за пречистване на пикочния мехур и разбиване на бъбречни камъни.
Имунитет
Желязото, фосфора и витамин С, влизащи в състава на листата от репички, повишават имунитета и помагат за предотвратяване на умората. Това е от особено значение в началото на пролетта, когато организмът е отслабен и трябва да се адаптира към климатичните промени. За да го подсилите, включете в храненето си не само репичките, но и техните листа.
>>> Как да преборим пролетната умора с помощта на храната
Хемороиди
Листата на кореноплодния зеленчук оказват антибактериален и противовъзпалителен ефект и се използват за облекчаване на неразположенията, причинени от хемороиди. За целта се използва каша от листата. Тя се нанася локално върху засегнатото място до подобряване на състоянието, но може и да се консумира.
Жълтеница
Жълтеницата е състояние, при което тялото страда от хипербилирубинемия (повишен билирубин) и се наблюдава жълто оцветяване на кожата и лигавиците. Листата от репички могат да подобрят състоянието на организма, тъй като детоксикират черния дроб. За да се възползвате от полезните им свойства, добавете ги към храната си или ежедневно приемайте по една чаша сок или чай от тях.
Гъбични инфекции
Както в репичките, така и в техните листа се съдържа протеинът RsAFP2, спомагащ за унищожаването на бактерията Candida albican, която може да причини вагинални и орални гъбични инфекции, също и кандидоза. За борба с гъбичката може да приемате листата във вид на чай, като добавка към храната или под формата на сок.
Ревматизъм
При ревматизъм коленните стави се подуват, човек изпитва дискомфорт и силна болка. За облекчаване на състоянието може да се използва каша от листата на репичките. Тя се прилага локално върху коленните стави. Редовната употреба на тази паста може да помогне за облекчаване на болката и намаляване на отока.
Домашни рецепти с листа на репички
Листата на репичките може да се добавят към салати и смутита, да се хапват като гарнитура на месо и риба, да се приготви туршия от тях. Включването на листата в менюто подобрява дейността на храносмилателната система, насърчава отслабването, предотвратява развитието на жълтеница и спомага за лечението на заболяването, бори се с вагиналните гъбични инфекции и повишава имунитета.
От листата на репичките се приготвят и различни домашни рецепти за облекчавани някои здравословни състояния – сок, чай, каша.
Сок от листа на репички
Сокът, извлечен от листата на кореноплодния зеленчук, помага при бъбречни проблеми и жълтеница.
Листата се измиват, нареждат се в купа и се намачкват добре до отделянето на течност. След това тази течност преминава през няколко слоя марля, за да се филтрира. Готовият сок се пие ежедневно.
Чай от листа на репички
Чай, приготвен от листата, също помага при жълтеница. Напитката се прави, като няколко изсушени листа се запарват в литър вода, а готовата течност се приема в рамките на деня.
Каша от листа на репички
При ревматизъм и хемороиди смесете равни части стрити на прах листа от репички (или екстракт, извлечен от тях) и захар. Добавете вода до получаване на каша, която нанасяйте локално до облекчаване на състоянието.
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Нетрадиционно
- Репички – хранителна стойност и полезни свойства
- Пъстра салата с червени, лилави картофи и репички
- Рецепти за салати от маруля
- Пържени репички с чесън
- Спанак с нахут и репички
- Салата от репички с царевица и краставици
- Салата от репички, моркови и краставица с канелен дресинг
- Печени репички
- Репичка
- Консумирайте репички срещу уринарна инфекция
Коментари към За какво са полезни листата от репички и как да ги приемаме