Почистващи препарати – вредни ли са и как да ги използваме безопасно
Бактериите и микробите обикновено са много издръжливи, като част от тях можем да открием в домовете си. За да се отървем от тези нежелани гости, са необходими почистващи препарати, които са изключително мощни, поради което трябва да бъдем внимателни с тях. Силата им се дължи на различните съставки, които обаче е възможно да причинят раздразнение на кожата, очите, носа и гърлото. Те също могат да бъдат отровни при поглъщане, дори и в малки дози.
Почистващите препарати, които крият риск за здравето
Преди да навлезем в темата, е важно да изясним, че повечето домакински почистващи препарати са сравнително безопасни, когато се използват според указанията. Разбира се, инциденти и грешки се случват. Например поглъщането на подобни продукти може да доведе до объркване, гадене, повръщане, проблеми с дишането и други симптоми, в зависимост от вида и количеството.
Ето някои продукти, които може да бъдат вредни за здравето:
Белина
Домакинската белина съдържа химикала натриев хипохлорит в концентрации, вариращи от 0,7 до 5,25%. Тези проценти показват количеството на химикала, като останалата част от препарата е предимно вода.
Изпаренията на белината е възможно да раздразнят кожата, очите, носа и гърлото, а поглъщането на течността може да причини нараняване на хранопровода, стомашно дразнене, продължително гадене и повръщане.
Универсални почистващи препарати
На пазара има множество „универсални“ почистващи препарати, които се използват за справяне с всякакви замърсявания. Химикалите в тези многофункционални продукти могат да включват амоняк, етилен гликол монобутил ацетат, натриев хипохлорит или тринатриев фосфат.
В зависимост от използваните съставки, универсалните почистващи препарати могат да раздразнят кожата, очите, носа и гърлото.
Антибактериален препарат
Антибактериалните почистващи препарати обикновено съдържат вода, аромат, повърхностно активно вещество (за разграждане на мръсотията) и пестицид. Пестицидите, които обикновено се използват в този вид почистващ продукт, са кватернерни амониеви или фенолни химикали. Антибактериалните почистващи препарати могат да раздразнят очите и да изгорят кожата и гърлото.
Препарат за почистване на прозорци
Основните съставки на препаратите за почистване на прозорци са амоняк и изопропанол. Тези продукти могат да причинят дразнене на очите, кожата, носа и гърлото, а при поглъщане – сънливост, загуба на съзнание и смърт.
Перилни препарати
Капсулите с перилен препарат може да изглеждат като цветни бонбони, но в тези продукти няма нищо сладко. Те съдържат ензими, както е отбелязано на етикета – катионен, аниоанен, нейонен – които служат за премахване на петна и стрита мръсотия.
Катионните детергенти са най-токсични, ако се приемат през устата, и могат да доведат до гадене, повръщане, шок, конвулсии или кома. Нейонните са по-малко токсични, но могат да раздразнят кожата и очите.
Препарати за миене на съдове
Основната съставка в препаратите за миене на съдове (ръчно и автоматично) е фосфат. Известно е, че препаратите за автоматично миене на съдове предизвикват кожни раздразнения или изгаряния и могат да бъдат отровни при поглъщане.
Продуктите за ръчно миене са по-меки, като при поглъщане могат да причинят гадене и дразнене в устата и гърлото.
Препарати за почистване на фурни
Основната съставка в препаратите за почистване на фурни е луга, състояща се от натриев или калиев хидроксид. Лугата е изключително разяждаща и може да изгори кожата и очите. Също така е възможно да предизвика сериозно увреждане на тъканите и да доведе до смърт при поглъщане.
Когато работите с препарати за почистване на фурни, носете престилка, ръкавици и предпазни очила. Уверете се, че помещението е добре проветрено, за да избегнете вдишването на изпаренията.
Експертите предлагат използването на нетоксични препарати за почистване на фурни, които не съдържат луга.
Дезинфектант за ръце
Може би сте изненадани да видите дезинфектанта за ръце в списъка с потенциално вредни продукти? Това е напълно разбираемо. Като се има предвид пандемията, обхванала целия свят през последните няколко години, дезинфектантът за ръце е почти навсякъде. Поради това е трудно да предположим, че може да бъде опасен.
Повечето дезинфектанти обаче съдържат най-малко 60% алкохол – количество, което е по-голямо от това в повечето алкохолни напитки. Поглъщането на дори малко количество може да предизвика алкохолно отравяне при деца.
>>> Използването на дезинфектанти по време на бременност увеличава риска от астма и екзема при децата
Съвети за безопасно използване на почистващи препарати
Нека започнем със съвета, който смятаме, че е пределно ясен на всички – Никога не поглъщайте или вдишвайте почистващи препарати. Ето и някои други препоръки за безопасно използване:
- Използвайте почистващи продукти само според указанията – Прочетете и следвайте указанията за безопасна и ефективна употреба. Някои продукти, включително белина, трябва да се разреждат. Също така е важно да не използвате продукти върху предмети или повърхности, за които не са предназначени.
- Не прехвърляйте продуктите в други бутилки – Съхранявайте почистващите препарати в оригиналните им опаковки с етикета и всички важни инструкции. Никога не смесвайте продуктите. (Смесването на белина с оцет или амоняк може да произведе отровен газ).
- Използвайте защитни ръкавици – Белината, амонякът и други почистващи препарати за твърди повърхности могат да раздразнят кожата, очите и гърлото. Използвайте ръкавици за еднократна употреба и се уверете, че помещението е добре проветрено. Дръжте децата извън стаята, докато почиствате.
- Съхранявайте препаратите на място, недостъпно за деца – Ако имате деца или домашни любимци, никога не оставяйте бутилката отворена или без надзор. Затворете препаратите след употреба и ги съхранявайте на високи рафтове или заключени в шкаф. Също така правилно съхранявайте или изхвърляйте парцалите, гъбите или хартиените кърпи, които сте използвали по време на чистене.
Get the Dirt: How Safe Are Cleaning Products?: https://health.clevelandclinic.org/household-cleaning-products-can-be-dangerous-to-kids-heres-how-to-use-them-safely
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛМАВИН ПРЕПАРАТ ЗА СЪДОВЕ 500 мл
ПРЕПАРАТ ЗА ПОД PINE CLEEN 1 л DXN
АЛМАВИН СУПЕР СИЛЕН ПОЧИСТВАЩ ПРЕПАРАТ С ПОРТОКАЛОВО МАСЛО 125 мл
ХАЙТМАН ПОЧИСТВАЩ ПРЕПАРАТ ЗА СТЪКЛОКЕРАМИКА 250 мл
УНИВЕРСАЛЕН ПОЧИСТВАЩ ПРЕПАРАТ 1 л ETAMINE DU LYS
НовТЕЧЕН ПРЕПАРАТ ЗА СЪДОВЕ ЛИМОН И МЕНТА 500 мл ETAMINE DU LYS
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- За дома
- Почистете гуменото уплътнение на пералнята с лимон и кислородна вода
- За да запазите цветовете на дрехите, които пускат при пране, използвайте оцет
- Научете 4 нови начина за почистване на мивката без химикали
- Как да почистим щорите от плат?
- Унищожете молците и яйцата им с горещ оцет
- Направете си домашен спрей за бърсане на прах
- Премахнете петната от балсамов оцет по 3 лесни начина
- Как да изчистим замъглените фарове на колата?
- Направете си разтвор против запотяване на прозорците
- Премахнете петната от маркер по стената със спирт
Коментари към Почистващи препарати – вредни ли са и как да ги използваме безопасно