Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Съвети Здраво тяло Златната възраст 12 признака, които помагат за диагностициране на деменция

12 признака, които помагат за диагностициране на деменция

от 25 юни 2019г., обновено на 28 юни 2019г.
12 признака, които помагат за диагностициране на деменция - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Деменцията е мозъчно заболяване, което настъпва при хора над 65-годишна възраст. Почти 50 милиона души по света страдат от този проблем и техният брой нараства с всеки изминал ден. Според прогнозите през 2030 година той ще достигне до 75 милиона, а през 2050 - 131,5 милиона. Една от причините е, че роднините на болните не се консултират с лекар навреме. Между другото, първите признаци на деменция се появяват 5-10 години, преди заболяването да се развие напълно. Ако ги забележите и заведете пациента на лекар, може да удължите неговият нормален начин на живот.

Представяме ви 12 признака, които могат да помогнат за диагностициране на деменция.

1. Подозрителност

Подозрителност

Подозрителността настъпва в различни житейски сфери. Най-често срещаният случай е, когато възрастен човек смята, че някой иска да открадне всичко, което има. По принцип той обвинява своите роднини и съседи. Понякога дори си мисли, че те се опитват да го отровят. Някои възрастни хора не се доверяват на държавни служители като лекари и полицаи и ги наричат мошеници.

2. Липса на интерес към ежедневни дейности

Това се отнася до неща, на които човек е обръщал повече внимание преди - например старателно миене на чиниите или оправяне на леглото рано сутрин. Ако той спре да прави това, значи нещо не е наред. Този признак често е придружаван от невъзможността за справяне с нестандартни битови проблеми. Например, ако някоя тръба се спука, човекът няма да направи нищо сам и вероятно ще се обади на своите роднини. Това е наистина важен симптом, който не трябва да бъде пренебрегван.

3. Задаване на един и същ въпрос

Задаване на един и същ въпрос

Всеки може да бъде разсеян, затова е важно да обърнете внимание на честотата на това разсейване. Ако вашата баба ви задава един и същ въпрос всеки ден, най-добре да я заведете на лекар, защото това може да означава, че се намира в последния етап на деменция. В началния стадий симптомите не са толкова очевидни. Възрастната жена може да зададе един и същ въпрос, но веднага да разбере, че вече го е направила.

4. Безсмислено обикаляне у дома

Безсмисленото обикаляне у дома често остава незабелязано: човек, който се разхожда из жилището и докосва и пренарежда някои неща, може да ви накара да си помислите, че просто е зает. Опитайте се да му зададете въпрос по време на тази "разходка", за да разберете дали ви чува, или се чувства объркан.

Пренареждането също е необичано поведение. Например, ако вашата баба пренася купчина книги от едната стая в другата, защото "харесва това" или "процесът я успокоява", най-добре да проверите дали не става въпрос за ранен етап на деменция.

5. Изразяване на специфични черти от характера

Изразяване на специфични черти от характера

Много е важно да не бъркате този симптом с признаците на стареене, тъй като е доста често срещано явление. При пациенти с деменция някои черти на характера стават по-силно изразени. Алчните хора започват да събират и да крият своите пари. Но това се случва бавно, така че роднините обикновено мислят, че техните баби и дядовци просто стават все по-раздразнителни.

6. Губене на представа за времето

Може да звучи страшно, но повечето роднини дори не забелязват този симптом. Възрастният човек изпитва трудност при запомняне на дати и едва разбира колко време е минало от определен период. Той може да излезе на разходка за час и да се върне след 15 минути или 3 часа, и без значение колко време е минало, да си мисли, че е бил навън за 60 минути.

7. Събиране на боклуци

Събиране на боклуци

Алчните хора започват да събират стари вещи и да отказват да ги изхвърлят. Други просто колекционират безполезни артикули като фигурки на котки или кучета, кърпи и т.н. Един от най-характерните симптоми е, когато човек не иска да използва тези събрани неща и буквално няма място, където да ги съхранява.

8. Неспособност за правене на реалистични планове

Хората, които страдат от деменция, започват да мечтаят за невъзможни неща. Например казват, че искат да се изкачат на Еверест или да си купят скъпа къща край морето (ако нямат много пари).

9. Загуба или покачване на телесно тегло

Загуба или покачване на телесно тегло

Корейски учени смятат, че промените в теглото са пряко свързани с деменцията, но не трябва да бъдат показателни.

  • При мъжете, които внезапно качват повече от 10% от своето тегло, рискът от деменция се увеличава с 25%.
  • При жените, като се има предвид едни и същи условия, той нараства с близо 17%.

Загубата или покачването на телесното тегло е един от най-ранните признаци на деменция, но може да се свързва с други заболявания като рак или сърдечни проблеми, така че е препоръчително да посетите лекар.

10. Разстройване заради неспособността за правене на нещо

Това е по-скоро като етап на осъзнаване, в който човек разбира, че нещо не е наред. Възрастните хора могат да започнат да забелязват някои странни черти в своя характер и да се разстроят. Ако нещо се счупи, например, те няма да се обадят на лицето, което може да го поправи, и дори няма да разберат как останалите хора се справят с този проблем. Подобни случаи са достатъчни, за да ги накарат да се оплачат или дори разплачат.

11. Желание за усамотяване

Желание за усамотяване

Възрастният човек, който забелязва известни промени в своя характер, може да започне да избягва непреднамерено останалите хора. Това е нещо като психологическа защита: той се страхува от този свят, който изведнъж се оказва напълно непознат. Когато семейството се събира, постоянно мърмори и показва, че е недоволен.

12. Използване на безсмислени думи и междуметия

Това показва, че активният речник на човек започва да се стеснява. И отново, тази особеност се отнася до хората, които са чели много и вероятно са били учени или учители. С течение на времето престават да използват различни термини или думи, които се произнасят трудно. За да запълнят "празнината", започват да използват безсмислени думи и междуметия.

Освен това хората могат да загубят интерес към четенето. Те започват да се затрудняват при изричането на дълги и необичайни думи. Когато ги срещнат в текста, започват да се чувстват неловко, тъй като не разбират какво означават. Поради тази причина предпочитат спокойствието пред интелектуалната игра.

Бонус: Домашна диагностика

 Домашна диагностика

Съществуват много тестове за откриване на деменция. Най-известните са 6CIT, SAGE и MMSE. Всеки тест се състои от няколко въпроса и помага да разберете дали човек страда от когнитивно или психическо разстройство.

Покажете теста, изобразен по-долу, на възрастен човек и му дайте 15 минути, за да го направи. Ако успее да отговори само на половината въпроси, вероятно има когнитивни проблеми. В този случай е по-добре да посетите лекар.

Надяваме се, че никога няма да се сблъсквате с това заболяване, но все пак препоръчваме да обръщате повече внимание на поведението на вашите възрастни роднини.

Редактор: Маргарита Добрева
Източник: brightside.me
Снимка: nacion.com

Още по темата:
  • Подобрете паметта с чай от маточина Подобрете паметта с чай от маточина
  • Консумирайте сок от червено цвекло за добро зрение и превенция срещу деменция Консумирайте сок от червено цвекло за добро зрение и превенция срещу деменция
  • Подобрете функцията на мозъка си чрез логическа задача Подобрете функцията на мозъка си чрез логическа задача
  • Намалете риска от деменция с 4 здравословни практики Намалете риска от деменция с 4 здравословни практики
4.5/5 2 оценки

Коментари към 12 признака, които помагат за диагностициране на деменция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 12 признака, които помагат за диагностициране на деменция
    www.framar.bg 
    на 10 July 2025 в 10:31
    Коментирайте "12 признака, които помагат за диагностициране на деменция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Здраво тяло
  • Златната възраст
  • Анозогнозия – не разбирам, че съм болен
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • F03 Деменция, неуточнена
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • F01 Съдова деменция
  • Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
  • Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки
  • Какво представлява делириумът и доколко е опасен
  • Тест за общ белтък в ликвор
  • Връзка между шизофренията и деменцията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Деменция - популярни въпроси и техните отговори

преди 4278 дни, 22 часа и 21 мин.

Как да се грижа за възрастен човек с деменция? Моля за съвети.

преди 4870 дни, 21 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 1 дни, 12 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 5 дни, 22 часа и 32 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 12 дни, 18 часа и 42 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 14 дни, 11 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки

Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки

от 12 юни 2025г. Прочети повече
Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция

Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция

от 09 апр 2024г. Прочети повече
Алтернативно лечение на деменция Алтернативно лечение на деменция

Алтернативно лечение на деменция

от 21 март 2024г. Прочети повече
Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция

Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция

от 17 май 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ СЕРУМ ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА РАСТЕЖА НА БРАДАТА 60 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 7 ЗАВИСИМОСТ 30 мл

ЛЮКСЕОЛ СЕРУМ ПРОТИВ ПРОГРЕСИВЕН КОСОПАД И ИЗТЪНЯВАНЕ НА КОСАТА 50 мл

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН ПРОГРЕСИВЕН КОСОПАД 200мл. 337987

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН ЗА КОСА ПРИ КОСОПАД 200 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СЕДАТОН сироп 100 мл ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 10:29:32

ДЕТРАЛЕКС таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 10:27:44

КОРИЗАЛИЯ обвити таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 10:27:16

ОМНИК ТОКАС таблетки 0.4 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 10:27:02

СЕДАТОН сироп 100 мл ФОРТЕКС

Коментар на: Мария от 10 юли 2025г. в 10:26:08
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival