4 начина да се справим с камъни на сливиците
Сливиците са част от лимфната система, а ролята им е да предпазват организма от бактерии и вредни микроорганизми, навлизащи през устната кухина. Те са първата ни линия на защита, защото през тях преминава всичко, което влиза в тялото ни. Понякога върху сливиците се събират бактерии и остатъци от храна или слуз, които могат да се втвърдят и да се превърнат в така наречените „камъни“ (тонзилолити). Структурата на тези образувания наподобява зъбната плака, а появата им може да е придружена от симптоми като възпалено гърло, болка при преглъщане и лош дъх.
Камъните на сливиците са често срещано явление, но в много случаи няма осезаеми симптоми. Когато образуванията са малки и повърхностни, те могат да паднат сами или да бъдат отстранени с жабурене. При по-голям размер и проникване в дълбочина е най-добре да потърсите лекарска помощ. Често един от най-разпознаваемите признаци е появата на лош дъх, поради натрупаните бактерии върху сливиците. По тази причина е важно да поддържате добра устна хигиена с цел третиране и превенция на такива наслоявания. Също така може да забележите появата на бели или жълтеникави петна по сливиците, които са индикатор за образувани камъни. Ако не се третират или отстранят, тонзилолитите могат да увеличат размера си, заради натрупването на още бактерии.
Ето 4 натурални метода, които помагат за отстраняване на камъните по сливиците.
1. Ябълков оцет
Оцетът има ефективни антибактериални и почистващи свойства и е с разнообразни приложения в народната медицина. Той съдържа активни съставки, които работят за разграждането на тонзилолитите, а гаргарата помага за отделянето им от сливиците. Пригответе разтвор от 1 супена лъжица ябълков оцет и половин чаша вода, като го използвате за гаргара по 3 пъти на ден.
2. Солена вода
Това е универсално средство за третиране на инфекции и възпаления в устната кухина, понеже разтворът помага за почистване на бактериите. Смесете 1 чаена лъжица сол с половин чаша топла вода и правете гаргари по няколко пъти на ден. Този метод помага за дезинфекция на устата и премахване на останките, образуващи тонзилолити.
3. Кокосово масло
Жабуренето с кокосово масло е техника, която се използва за почистване на вредните микроорганизми и облекчаване на възпаленията. Тя се практикува в аюрведата и също така помага при кариеси и инфекции на венците. Кокосовото масло има антибактериални и противовъзпалителни свойства, а за да почистите устната кухина, ви е необходима 1 супена лъжица. Методът изисква да движите маслото в устата си в продължение на 10-20 минути, а след това да го изплюете. То помага за отпускане на втвърдените образувания и елиминиране на вредните микроорганизми.
4. Чесън
Той е отлично антибактериално средство, като дезинфекцира устата и сливиците. Всъщност чесънът помага да се справите с лошия дъх, предизвикан от тонзилолитите, защото активните му съставки елиминират бактериите. Всеки ден смучете по 1-2 скилидки чесън, като преди това е най-добре да ги нарежете или намачкате и да ги оставите да преседят 5 минути. По този начин се отделя оптимално количество от вещество алицин, на което се дължат много от полезните свойства на чесъна.
draxe.com, medicalnewstoday.com, eadersdigest.ca, freepik.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Превенция и лечение на болести
- Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
- Домашни лекове срещу налепи и тапи по сливиците
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Естествени средства срещу уголемена трета сливица
- Премахване на трета сливица
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Калциноза
- Хранене при аденоиди (възпалена трета сливица)
- Операцията на сливиците може частично да промени качеството на певческия глас
- Гаргара с оцет и сол, разтворени в топла вода, ще облекчи зачервеното ви гърло
Коментари към 4 начина да се справим с камъни на сливиците