Какъв слънцезащитен крем да изберем – минерален или химически

Подготовката за летните приключения непременно включва заредена плажна чанта. Шапка за слънце? Да! Бутилка с вода? Да! Слънцезащитен крем? Разбира се! Но какъв продукт да изберете – минерален или химически? Вероятно сте си задавали този въпрос, докато разглеждате щанда със слънцезащитни кремове. И макар че и двата вида осигуряват защита срещу ултравиолетовите лъчи, те се различават по активните си съставки и начина, по който действат.
Минерален слънцезащитен крем
Известен още като органичен или физически, минералният слънцезащитен крем има по-тежка и по-плътна текстура от химическия. „Минералните слънцезащитни продукти са съставени от минерали и защитават кожата, отразявайки ултравиолетовата светлина от слънцето.“, обяснява дерматологът Тейлър Бълок.
На гърба на опаковката ще намерите активни съставки като цинков оксид и титанов диоксид. Съставките на минералния слънцезащитен крем действат като щит срещу слънчевите лъчи. Това е така, защото кремът, намиращ се на повърхността на кожата, отразява и разсейва UV лъчите от нея. Този тип продукти за слънцезащита обикновено са непрозрачни, когато се нанасят, и започват да действат веднага.
» Колко често трябва да нанасяме слънцезащитен крем |
Плюсове на минералните слънцезащитни продукти
- Подходящи за чувствителна кожа – Минералните слънцезащитни продукти обикновено се понасят добре от хора с чувствителна кожа или такива, склонни към кожни алергии. Този тип слънцезащита е по-малко вероятно да причини раздразнение или алергична реакция в сравнение с химическите продукти. „Тъй като минералните слънцезащитни продукти не съдържат химикали, те са предпочитани за употреба при деца.“, отбелязва д-р Бълок.
- Подходящи за кожа, склонна към акне – Минералните слънцезащитни продукти е по-малко вероятно да запушат порите и да допринесат за появата на акне. Те са добър вариант за хора с мазна или склонна към акне кожа.
- Незабавна защита – Този тип продукти започват да действат веднага щом се нанесат върху кожата ви, което означава, че не е необходимо да чакате да се абсорбира, преди да излезете на слънце.
Минуси на минералните слънцезащитни продукти
- По-бавно нанасяне – Минералните слънцезащитни продукти често имат по-гъста, лепкава текстура в сравнение с химическите. Също така понякога могат да бъдат по-трудни за разнасяне върху кожата.
- Остава бял оттенък върху кожата – Един често срещан недостатък на минералните слънцезащитни продукти е, че те могат да оставят бял оттенък върху кожата ви. Частиците цинков оксид или титанов диоксид могат да бъдат видими, особено при хората с по-тъмен тен. Някои съвременни формули обаче успяват да сведат до минимум този ефект.
Химически слънцезащитни продукти
Химическите слънцезащитни продукти съдържат химически съставки. Но какво всъщност означава това? „Химическите продукти осигуряват слънцезащита, като абсорбират слънчевите лъчи и им пречат да достигнат до кожата.“, обяснява д-р Бълок.
Химическите слънцезащитни продукти съдържат съединения като авобензон, оксибензон и октиноксат. Те действат като вид гъба, която абсорбира UV лъчите и след това ги превръща в топлина, която се отделя от кожата ви. Този вид слънцезащитни продукти обикновено са прозрачни, когато се нанасят, и се нуждаят от известно време, за да се абсорбират в кожата, преди да започнат да действат.
Плюсове на химическите слънцезащитни продукти
- Лесно нанасяне – Химическите слънцезащитни продукти се нанасят по-лесно, благодарение на по-леката си текстура.
- Не оставят оттенък върху кожата – За разлика от минералните слънцезащитни продукти, химическите обикновено са прозрачни при нанасяне върху кожата и не оставят бял оттенък.
- Водоустойчиви формули – Химическите слънцезащитни продукти имат по-добра водоустойчивост в сравнение с минералните. Те могат да запазят ефективността си за по-дълъг период, когато са изложени на вода и пот, което ги прави добър вариант за дейности на открито и плуване.
Минуси на химическите слънцезащитни продукти
- Могат да причинят алергични реакции или дразнене – Поради използваните съставки, химическите слънцезащитни продукти е по-вероятно да причинят алергични реакции и дразнене. „Този тип продукти могат да причинят парене, ако попаднат в очите.“, коментира д-р Бълок.
- Нужда от предварително нанасяне – Химическите слънцезащитни продукти обикновено се нуждаят от около 20 минути, за да се абсорбират напълно и да станат ефективни.
- Абсорбират се в кожата – Този тип продукти са предназначени да се абсорбират в кожата ви, за да действат ефективно. Има някои опасения относно абсорбцията на определени химически съставки на слънцезащитните продукти в кръвния поток.
» Проучване на FDA потвърждава, че слънцезащитните химикали се абсорбират от кожата, достигайки до кръвта |
Кой слънцезащитен продукт е по-добър?
Като цяло може би сте чували, че минералните слънцезащитни продукти са по-добрият вариант, но до голяма степен изборът се свежда до лични предпочитания и индивидуални нъжди.
„Както минералните, така и химическите продукти имат своите предимства, но в крайна сметка най-добрият слънцезащитен крем е този, който е най-подходящ за вас.“, подчертава д-р Бълок.
Минералният слънцезащитен крем се превръща в предпочитан избор през последните години, след като проучванията посочват опасения относно определени съставки в химическите слънцезащитни продукти, като оксибензон и авобензон.
Според проучване от 2019 г. има доказателства, че активните химикали в слънцезащитните продукти могат да се абсорбират в кръвния поток и да причинят странични ефекти като обриви. Междувременно две от основните съставки в минералните продукти са определен за безопасни от Агенцията за контрол на храните и лекарствата през 2019 г.
Разбира се, употребата както на минерален, така и на химически крем е за предпочитане от липсата на каквато и да е слънцезащита. Но ако се чудите как определени съставки могат да ви повлияят, консултирайте се с медицински специалист или дерматолог.
The Difference Between Mineral and Chemical Sunscreens: https://health.clevelandclinic.org/mineral-vs-chemical-sunscreen
Често задавани въпроси
Кой слънцезащитен крем е най-добър?
Най-добрият слънцезащитен крем е въпрос на лични предпочитания и зависи от индивидуалните нужди и типа кожа, но като цяло търсете широкоспектърен продукт, който е водоустойчив. Минералните слънцезащитни продукти с цинков оксид и/или титанов диоксид често се препоръчват като безопасни и ефективни.
Кой слънцезащитен фактор да изберем?
За оптимална слънцезащита е препоръчително да изберете продукт с SPF 30 или по-висок. Също така е изключително важно слънцезащитният крем да се нанася върху кожата редовно и правилно. Изберете широкоспектърен слънцезащитен продукт, който предпазва както от UVA, така и от UVB лъчи и е водоустойчив, особено за дейности на открито.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОДЕРМА ФОТОДЕРМ АКВАФЛУИД SPF 50+ 40 мл
ПРОМОСЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА LA EXPRESS В4421/03T
ФИТОМЕР СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ С ДЕПИГМЕНТИРАЩО И АНТИ - ЕЙДЖ ДЕЙСТВИЕ SPF 30 50 мл
СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА БУЛОНЕРИ М34
КОРФ СЪН СИКРЕТ МАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН АНТИ - ЕЙДЖ КРЕМ - ФЛУИД SPF 50+ 50 мл
СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА ROUTE 66 D9992/01
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Нетрадиционно
- Натурални средства за лечение на слънчево изгаряне
- Домашни средства срещу белене на кожата след слънчево изгаряне
- Може ли да използваме слънцезащитен крем с изтекъл срок на годност
- Защо слънцезащитата е толкова важна в борбата със стареенето на кожата
- Ползи за здравето от слънчевата светлина
- Опасно ли е слънцето и как да се предпазим?
- Пречат ли слънцезащитните продукти на усвояването на витамин D
- Слънцезащитни продукти
- Знаете ли какво да правите при слънчево изгаряне
- Колко често трябва да нанасяме слънцезащитен крем
Коментари към Какъв слънцезащитен крем да изберем – минерален или химически