Полезни съвети за безопасна употреба на фойерверки
Далеч сме от мисълта, че съществува безопасна употреба на пиротехнически изделия, защото никой не може да предвиди възможните инциденти с тях. Продажбата им без никакъв контрол, особено на лица под 18 години, е сериозна предпоставка за посещение на лекар в празничната нощ.
Ако вие искате да боравите с фойерверки или друг вид запалимо забавление и да спазвате необходимите правила за безопасност, тази статия е задължителна за вас.
- Не позволявайте на еуфорията да ви подведе да направите грешен избор. Увеселителните пиротехнически изделия не са играчка, а взривни вещества (определени по смисъла на чл. 8 от Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия). Всички такива артикули са поставени под разрешителен режим, контролиран от органите на МВР. Търговията с тях в магазини без издадено разрешение (както и при неправилно съхранение) се наказва с глоба и/или с имуществена санкция. Пазарувайте пиротехнически изделия от магазини, които имат правомощие да ви ги продават и да ги съхраняват правилно. Пазете се от пиротехника, която ви продават частни лица или на места, където нямат необходимата грамотност да ви обслужат/консултират/гарантират качество.
- Никога не купувайте самоделни изделия, защото не знаете какво да очаквате. Преди да използвате фойерверки, прочетете внимателно описанието на опаковката.
- Използвайте фойерверки единствено на открито пространство, като предварително се уверите, че в него няма дървета, автомобили, леснозапалими предмети и други. Никога не използвайте пиротехнически изделия на затворено пространство или не пъхайте такива в съдове - буркани или шишета. Експлозията може да предизвика особено големи щети.
- Подгответе и обезопасете пространството, осигурете си съд с вода под ръка, който ще ви бъде от полза в случай на злополука с увеселителното пиротехническо средство. Премахнете всички запалими предмети, както и такива, които могат да бъдат повредени. Планирайте добре, за да избегнете инциденти.
- Не насочвайте и не хвърляйте фойерверки към хора, животни или предмети. Отстранете на безопасно разстояние публиката, като внимавате и за евентуален вятър, който може да докара пламъци в тяхна (или друга нежелана посока). Особено внимавайте за малки деца или домашни животни, които могат да бъдат подплашени и да реагират в разрез с правилата за безопасност/да навлязат в периметъра на действие на пиротехниката.
- Децата не трябва да бъдат допускани да боравят или да бъдат в пряка близост до мястото на употреба на пиротехнически изделия.
- Ако пиротехническото изделие не се възпламени, открийте го и го оставете поне 5 минути, без да го пипате. След това го залейте с вода. Не ги изоставяйте, защото това може да причини нежелани запалвания с пагубни последствия.
- Боравенето с пиротехнически изделия не търпи импровизации. Следвайте инструкциите. Внимавайте при пренасянето им, както и при съхранението.
- Употребата на алкохол и на пиротехнически изделия са несъвместими. Не го допускайте, пониженото ви внимание може да бъде фатално.
- При инцидент - дайте първа помощ и повикайте квалифициран лекарски екип.
Безопасност при основните видове пиротехнически изделия
- Пиратки
Пиратките са най-разпространеното изделие. Те въпроизвеждат силен гръм. Веднага след възпламеняването да я хвърлите на възможно най-голямо разстояние. Осигурете безопасен периметър. Никога не си правете шеги с пиратки. Ако изделието не се възпламени, изчакайте и залейте с вода. Не предприемайте повторни опити за възпламеняване.
- Пиробатерии
Пиробатериите изстрелват различен брой огнени топки, които визуализират различни по вид и цвят звукови и светлинни ефекти. Зоната на действие на пиробатериите е поне 20 метра, което означава - минимум 30 метра отстояние до евентуалната публика. Ако вие оперирате с пиробатерия - безопасното разстояние за вас е поне 8 метра. Ако пиробатерията не сработи, изчакайте 20 минути и залейте с вода. Не предприемайте повторни опити за възпламеняване.
- Ракети
Ракетите излитат на различна височина (в зависимост от модела и атмосферните условия). Те се възпламеняват във въздуха и възпроизвеждат различни звукови и светлинни ефекти. Безопасното разстояние след запалване на фитила е поне 5 метра. Не се опитвайте да изстреляте ракета, като я държите в ръцете си.
Много внимателно обезопасете периметъра, защото ракетите са сериозна заплаха за пожари и други инциденти.
- Римски свещи
Римските свещи изстрелват последователно определен брой огнени топки на различна височина, придружени от различни звукови и светлинни ефекти. Никога не го правете от вашите ръце, използвайте добре закрепен прът. Безопасният периметър е поне 10 метра.
- Пиротехническите фонтани
Пиротехническите фонтани изискват равен и открит терен. Подсигурете се, че в радиуса на опасната зона няма да има хора, сгради, дървета, автомобили, леснозапалими предмети или течности, далекопроводи за високо напрежение или други препятствия. Безопасната зона за вас е поне 10 метра, а за публиката - минимум 20 метра. Употребата трябва да бъде само на открито и в спокойно време. Вятърът може да причини безконтролно разпространение и инциденти.
Снимки: Freepik
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИСТЕМА ЗА ГАСЕНЕ НА ПОЖАР OIL FIGHTER
ОБЕТ ЗА МЪЛЧАНИЕ - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 10 мл
ЛАЙФ СИСТЕМС АПТЕЧКА ТРЕК * 23
ЦИКАТРИДИНА маз 60 г НАТУРФАРМА
НЕПРОЛИЗИН Gx4 ПРОТЕОЛИТИЧЕН ЕНЗИМЕН гел 50 гр.
ТермолабилниСТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Нетрадиционно
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Каламинов лосион
- Обгаряне
- Меча стъпка
- Медът ефективно облекчава кожните изгаряния
- Топли компреси
- Плазмотерапия
- Д-р Елена Бенкова: Първа помощ при различните видове изгаряния
- Интравенозни течности
- Д-р Христо Христов: Методи на лечение на изгаряния в болница Вита
Коментари към Полезни съвети за безопасна употреба на фойерверки