8 принципа за детска безопасност, които всеки родител трябва да знае
Подутините и натъртванията са неизбежна част от детството. Но леката контузия е само на една крачка от опасната фрактура. За да помогнат на детето да избегне сериозно нараняване, родителите трябва да следват няколко прости правила. Представяме ви 8 принципа за детска безопасност, за да ви помогнат да защитите вашето бебе.
1. Безопасност на съня.
- Бебето трябва да спи по гръб. От 1992г., когато официалната препоръка се променя от "спане по стомах" на "спане по гръб", процентът смъртност от синдрома на внезапна детска смърт (СВДС) в страните от Западна Европа е намалял с 3 пъти.
- Ватираните одеяла с дантела могат да блокират дихателните пътища на бебето по време на сън. Твърдият матрак и стегнатите еластични ластични чаршафи са всичко, което ви е необходимо.
- Кенче от Кока Кола трябва да се побере между преградата на детското креватче. Това разстояние е оптимално за бебето, за да не заседне то между решетките.
- Спящото бебе трябва да бъде свободно от шалове, дрехи, шапки с връзки, лигавници, биберони или играчки с връвчици.
2. Превенция от падания и наранявания.
- Инсталирайте сертифицирани врати за безопасност във вашия дом. Когато става въпрос за стълби, те трябва да бъдат фиксирани както в горната, така и в долната част.
- Винаги закопчавайте децата при употребата на високи столчета или носилки. Когато поставяте бебето в детското кошче, оставете го на пода, а не на стол, маса или друга мебел.
- Ако детето ви се движи у дома с проходилка, следете го да стои далече от стълби, отоплителни уреди и висящи жици.
- Поставете решетки за сигурност на вашите прозорци. Те трябва да бъдат снабдени с устройства за аварийно спускане в случай на пожар.
- Осигурете сигурното фиксиране на мебели (особено високи шкафове) и всякакви други неща, които могат да се наклонят и да паднат.
3. Превенция от задушаване.
- Уверете се, че играчките не съдържат малки части, които детето може да откъсне и да погълне.
- Менюто на деца под 5-годишна възраст не трябва да съдържа твърди храни с кръгла форма, като например нарязан колбас, орехови ядки, твърди бонбони, грозде и царевица.
- Дръжте проводниците и кабелите извън обсега на детето. Преместете детското креватче, кошарата за игра, играчките и детските мебели далеч от тези обекти.
- От време на време ходете на четири крака. По този начин може да забележите неща, които детето може да постави в устата си.
- Посетете курсове за гръдна компресия или изкуствено дишане , ако е необходимо.
4. Пожарна безопасност.
- Скрийте всички кибрити и запалки от детето. Не съхранявайте запалки и други източници на огън, които приличат на играчки, у дома.
- Не дръжте бебето по време на готвене. Наблюдавайте ютиите и сешоарите за коса. След употреба ги изключвайте и ги оставяйте на безопасно място.
- Гответе на котлон и дръжте топлата храна далеч от обсега на детето. Обърнете дръжката на тигана в обратната посока.
- Намалете времето, което детето прекарва близо до печката и инсталирайте защитна бариера около нея, ако е възможно.
- Инсталирайте аларма за дим у дома - тя помага за намаляване на риска от смърт при извънредни ситуации на половина.
5. Превенция от натравяне.
- Ако подозирате, че вашето дете е погълнало опасно вещество, не се опитвайте да го накарате да повърне или да го промиете, без да се консултирате с лекар.
- Повече от половината от всички отравяния в детска възраст са провокирани от случаен прием на лекарства. Съхранявайте всички лекарства (дори и витамини) извън обсега на децата. Не наричайте хапчетата "бонбони" - това може да провокира интерес в малчуганите.
- Инсталирайте специална ключалка на вратите на шкафа, където съхранявате домакинските препарати и лекарства.
- Пазете електрониката и приспособленията, съдържащи литиеви батерии, далеч от деца. Те включват автоаларми, часовници, дистанционни управления, безпламъкови свещи, лазарчета, фенери и други.
- Запишете номера на най-близката клиника или лекар в мобилния си телефон, за да получите съвет в случай на натравяне или други опасни ситуации.
6. Във водата.
- Източвайте водата във ваната непосредствено след приключване на всички хигиенни процедури. Капакът на тоалетната, вратата на банята и пералните помещения трябва да бъдат постоянно затворени.
- Съдовете с вода (дори обикновен барел или кофа) в една градина трябва да бъдат заградени, защото детето може да падне и да се удави.
- Повече от половината родители вярват, че ако детето им знае да плува, то не се нуждае от надзор, докато е във водата. В действителност, 47% от удавените деца на възраст 10-17 години притежават плувни умения.
- По правило трагедиите във водата се случват тихомълком в рамките на не повече от минута. Ето защо е необходимо да наблюдавате вашето дете и да не се разсейвате с четене на книги, разговори по телефона или други неща.
7. В колата.
- Едно дете може да седне на стол за възрастни само, ако неговата височина е над 140 сантиметра и тежи минимум 32 килограма. Ако детето е прекалено голямо за преносима детска седалка, но все още не може да седи във възрастен, е необходимо да използвате бустер седалка (столче за кола без облегалка).
- Седалките за деца под 2-годишна възраст следват да бъдат поставяни срещу движението на автомобилите. Преди да запалите колата, се опитайте да "прищипете" колана и ако се образува гънка, го затегнете. Самото столче за автомобил не трябва да се размества повече от 2-3 сантиметра.
- Ако детето използва седалка за възрастен, то трябва да редовно да поставя предпазен колан. Горната част на колана трябва да преминава през гърдите и рамото на детето, а не през шията, докато долната част трябва да пада върху бедрата, а не да се опира в стомаха.
- Съхранявайте топла храна, големи подаръци и всичко, което може да се премести в колата по време на нейното спиране, далеч от детето.
8. В колелото.
- Ако сте закупили ролкови кънки, велосипед или скутер на вашето дете, не забравяйте да го снабдите с каска, тъй като това е единствената ефективна защита срещу мозъчни травми.
- Детските дрехи по време на колоездене трябва да бъдат ярки, за предпочитане със светлоотразителни елементи. Велосипедите следва да са оборудвани с предни и задни светлинни източници.
- Преди детето ви да излезе да кара колело, проверете дали светлините са добре фиксирани, скоростите и спирачките работят и цялостното състояние на велосипеда.
- Преди да пуснете детето да кара колело, го научете как да прави контакт с очи и да дава сигнал с ръце както на шофьори, така и на пешеходци.
Източник: www.brightside.me
Снимка: www.livestrong.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РИЪР ЛЕНТИ ПРОТИВ ПЪРЗАЛЯНЕ 5 м. 80135
РИЪР ПРЕДПАЗНА МРЕЖА ЗА САКСИИ 83011
РИЪР КОМПЛЕКТ ПРОТИВ ПРЕОБРЪЩАНЕ НА МЕБЕЛИ 73020
КИНДЕРКРАФ CONCEPT СТОЛЧЕ ЗА КОЛА
КИНДЕРКРАФТ БЕБЕШКА КОШАРА STELLO
РИЪР МЕХАНИЗЪМ ЗА ЗАКЛЮЧВАНЕ НА ВРАТИ И ПРОЗОРЦИ 70060
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За детето
- Как да освободим заседналите чаши, без да ги счупим?
- Какво да правим, ако в гърлото на детето заседне рибена кост?
- Термини и определения, касаещи безопасността на трудовия процес
- Как да избегнем изпотяването на прозорците?
- НАРЕДБА за условията и реда, при които се допуска тютюнопушене в закрити обществени места и в сградите с обособени работни места
- Направете си разтвор против запотяване на прозорците
- Как да развъртим безопасно счупена електрическа крушка?
- Как да изчистим замъглените фарове на колата?
- Как да оставим детето само вкъщи, без да се притесняваме за безопасността му
- Нормативни актове, национални и международни организации по безопасност на труда
Коментари към 8 принципа за детска безопасност, които всеки родител трябва да знае