Избягвайте употребата на пластмаса по 4 причини
Факт е, че ежедневието ни до голяма степен е обвързано с употребата на пластмаса. Всъщност тя е навсякъде около нас – шишета, чаши, торбички, прибори и кутии за храна. Но може би е добре да преосмислим употребата на тези продукти, защото крият някои сериозни рискове за здравето.
Пластмасата е един от основните замърсители на околната среда, а напоследък все по-често се говори за ефекта й върху морската фауна. Освен това тя има редица отрицателни последици върху човешкия организъм. Ето 4 причини, поради които е добре да ограничим употребата на пластмасови контейнери за храни и напитки.
1. Отделяне на микрочастици и газове
Шишетата отделят микропластмаса, която попада в напитките. Изследване на 259 пластмасови бутилки за вода от 9 различни страни показва, че 93% от тях отделят микрочастици. Водата в шишетата съдържала двойно повече замърсители от чешмяната вода.
Освен това този тип бутилки отделят метан и етилен, когато са изложени на слънчева светлина. Това води до увеличаване на парниковите газове в атмосферата, което допринася за глобалното затопляне.
2. Филтрация на химикали в храната
Затоплянето на хранителни продукти в пластмасови съдове не е препоръчително, защото при висока температура те лесно отделят вредни вещества. Същото важи за горещите напитки в пластмасови чаши и шишетата с вода, оставени на слънчева светлина. Избягвайте да излагате такива изделия на високи температури. Някои от вредните съставки в пластмасата са:
- Бисфенол А (BPA): Това е съединение, което при попадане в организма взаимодейства с естрогенните рецептори, водейки до различни ендокринни смущения. То може да допринесе за проблеми като безплодие, ранен пубертет, туморни образувания и поликистозни яйчници.
- Фталати: Те се използват за повече гъвкавост на пластмасата, но определено не са полезни за здравето. Изследвания сочат, че присъствието им в околната среда има негативно влияние върху репродуктивните способности и структурата на спермата.
3. Последици за природата
Пластмасата е био неразградим материал, който се разпада в продължение на стотици години. Тя замърсява почвата, въздуха и водната среда. Повече от 8 милиона тона пластмасови отпадъци попадат в океана, съставлявайки 90% от боклука във водата. По тази причина хиляди водни бозайници и птици умират, а до 2050 пластмасата може да е повече от рибите.
Друг доклад сочи, че само 9-10% процента от пластмасата се рециклира, а над 60% от нея попада в природата под една или друга форма.
4. Промени
За да се погрижим за здравето си и околната среда, е добре да ограничим употребата на пластмасови изделия. Заменете ги с контейнери от други материали и при възможност използвайте пособия за многократна употреба.
Редактор: Гергана Стоева
Източници: curejoy.com / greenerstate.com / rd.com
Снимки: kohls.com / waste360.com / sheknows.com / ueat.utoronto.ca / upakovano.ru
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА
ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
ТУИСТШЕЙК ОРТОДОНТСКА ЗАЛЪГАЛКА В ПАСТЕЛНО РОЗОВО И ЛИЛАВО 0 - 6 месеца * 2 78286
ТУИСТШЕЙК ЛИГАВНИК 4+ месеца * 2 78223
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Природосъобразен начин на живот
- 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
- Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
- Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
- Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
- Направете си саксии за цветя и зеленчуци от ненужни пластмасови бутилки
- Направете си екологични саксии от рециклирана хартия
- Използвайте повторно старите чорапогащи за 15 полезни цели
- Цветен парк от 3 тона пластмасови отпадъци
Коментари към Избягвайте употребата на пластмаса по 4 причини