Какво разкрива цветът на урината за вашето здраве

Урината е ценно средство за диагностика още от възникването на медицината. Нейният цвят, плътност и мирис могат да предоставят важна информация за вашето здраве, подсказвайки за наличието на заболявания, за които дори не подозирате, че имате. Освен това цветът на урината е показател за начина ви на живот – като се започне от това какви храни и напитки приемате до това колко често пиете вода.
Какъв цвят трябва да бъде урината?
Урината е отпадъчен продукт на организма, състоящ се предимно от вода (около 95%), а останалите 5% са разтворени в нея вещества, включително урея, натрий, калий, креатинин, хлор и други йони, както и различни органични и неорганични съединения. Урината обикновено има жълт цвят, дължащ се на наличието на жлъчния пигмент уробилин.
Когато сте здрави и добре хидратирани, урината ви е бледожълта и предимно прозрачна. В случаите, когато обаче не приемате достатъчно течности, тя става по-концентрирана и по-тъмна на цвят.
„Напълно нормално е цветът на урината ви да варира.“, споделя урологът Петър Баич. „Въпреки това трябва да остане в определен диапазон на жълтото.“
Но какво да кажем, ако цветът на урината ви се промени? Първо, отпуснете се, тъй като може да има просто обяснение. Например някои храни, антибиотици, лаксативи и оцветители могат временно да променят цвета на урината. Разбира се, необичайният цвят може да е знак и за по-сериозен проблем, така че нека проучим подробно кое оцветяване е нормално и кое заслужава вашето внимание.
Видове цвят на урината
Цветът на урината може да се промени в зависимост от редица фактори, включително медикаменти, диета или здравословни проблеми и въпреки че той обикновено не трябва да е причина за тревога, има някои случаи, при които е възможно да е индикатор, че страдате от недиагностицирано заболяване.
Безцветна урина (прозрачна)
В повечето случаи безцветната урина изпраща ясно послание, а именно, че превишавате препоръчително дневно количество течности. Вярно е, че човешкото тяло се нуждае от вода, за да функционира правилно, но прекомерният прием може да доведе до спад в нивата на различни витамини и електролити в организма. Ако урината ви понякога е безцветна, това не представлява риск за здравето, но ако често няма цвят, непременно трябва да намалите приема на течности.
В случаите, когато не пиете много вода, безцветната урина обаче може да е признак за някои здравословни проблеми, включително диабет и бъбречно заболяване, или да е резултат от прием на диуретични лекарства.
Бяла урина
Този цвят на урината обикновено се наблюдава при хора, които приемат толкова много течности, че фосфатите в тялото кристализират. Бялата урина също така може да е резултат от инфекция на пикочните пътища, като пиелонефрит (възпалително заболяване на бъбреците) и цистит, както и от хилурия (наличие на галактоза в урината) или излишък на протеини в тялото.
Урина с бледожълт до златист цвят
Наличието на урина с бледожълт до златист цвят означава, че тялото ви е хидратирано и сте в добро здраве. Важно е обаче да знаете какъв е нормалният цвят на вашата урина, за да можете лесно да разберете кога е настъпила промяна и дали трябва да се притеснявате.
Яркожълта урина
Яркожълтата урина най-често е резултат от прием на витамини или хранителни добавки. Този цвят не сигнализира за наличието на здравословен проблем, но е възможно да е признак за излишък на витамини. Поради това е препоръчително винаги да се консултирате с лекар, преди да започнете прием на добавки.
Тъмножълта урина
Тъмножълтият цвят на урината не е признак за здравословен проблем, но показва, че тялото ви се нуждае от повече течности.
>>> Да пием вода: как, дали, кога и колко
Урина с цвят на портокал
Урината с цвят на портокал може да е знак, че тялото ви е дехидратирано, въпреки че е възможно също да показва проблем с жлъчния мехур или черния дроб. Въпреки това портокаловият цвят може да се дължи на прекомерна консумация на моркови или прием на витамин В2, както и на употреба на различни лекарства, включително сулфасалазин, феназопиридин, изониазид и някои видове слабителни.
Оранжева или кафява урина
Ако урината ви е оранжева или кафява на цвят, това може да се дължи на тежка дехидратация, жълтеница или рабдомиолиза. Някои лекарства също могат да доведат до кафяв цвят, като например метронидазол, използван за лечение на бактериални инфекции, или хинин, предписван за лечение на малария.
Тъмнокафява или черна урина
Тъмнокафявата или черна урина може да се дължи на прекомерната консумация на някои видове ядки, ревен или алое вера, както и на наличието на чернодробно заболяване или рак на кожата. Също така необичайният цвят може да е резултат от приема на някои видове лекарства, включително хинин и метронидазолови препарати.
Розова или червена урина
Урината с розов или червен оттенък може да се дължи на хематурия (кръв в урината) или на наличието на сериозни здравословни състояния, като бъбречно заболяване, инфекция на пикочните пътища, камъни в бъбреците, тумор. Въпреки това червеното оцветяване на урината често е резултат от прекомерна консумация на определени храни, включително боровинки, ревен и червено цвекло.
Зелена урина
Прекомерната консумация на аспержи може да оцвети урината ви в зелено, както и определени лекарства и други зелени храни. Необичайният цвят може да се дължи също на някои видове бактерии или рядко генетично заболяване.
Синя урина
Синьото оцветяване на урината не е често срещано и може да се дължи на трудни за диагностициране наследствени състояния, като например фамилна хиперкалциемия и синдром на синята кожа. Също така синята урина може да е резултат от бактериална инфекция на пикочните пътища. Въпреки това в повечето случаи синият цвят се дължи на храни с изкуствени оцветители или употреба на определени медикаменти – индометацин, амитриптилин, мултивитамини, циметидин и пропофол.
Лилава урина
Лилавото оцветяване на урината е странно явление, което има специфично наименование – синдром на лилавата уринаторна торба. Той е описан за първи път през 1978 г. и не е известно колко е разпространен. Състоянието обикновено се проявява като страничен ефект от продължителното използване на уринарен катетър.
Кога трябва да потърсите медицинска помощ?
Временните промени в цвета на урината обикновено не са сигнал за сериозно здравословно състояние, за което си струва да се тревожите. Въпреки това, ако се сблъскате с някой от следните симптоми, препоръчително е да потърсите спешна медицинска помощ:
- розово или червено оцветяване в резултат на отделяне на кръв в урината;
- тъмнокафява или оранжева урина в комбинация с пожълтяване на кожата и очите и бледи изпражнения (признак за чернодробно заболяване);
- Често и необяснимо обезцветяване на урината в продължение на седмици.
- The Color of Your Urine Can Be an Indicator of Health Conditions: https://www.bumrungrad.com/en/health-blog/january-2020/urine-color
- What the Color of Your Pee Says About You: https://health.clevelandclinic.org/what-urine-color-means
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛЕН КОНТЕЙНЕР ЗА УРИНА 15 мл
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА PH В УРИНАТА И СЛЮНКАТА * 100
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МАРИХУАНА DTH-102 КАСЕТА
ТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 13 * 100
НовТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА PH В УРИНАТА * 99
КАТЕТЪР УРОЛОГИЧЕН ТИП ПРЕЗЕРВАТИВ M 25 мм
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Превенция и лечение на болести
- Анализ на урина
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Лечение на задържане на урина в пикочния мехур
- Нощно напикаване - лечение с билки и алтернативни методи
- Основни процеси на уринообразуване
- Билки при трудно уриниране
- Контрол на кръвната захар при диабет
- Изследване за протеин /албумин/ в урината
- Катетеризация на пикочен мехур
- Изследване на глюкоза в урината
Коментари към Какво разкрива цветът на урината за вашето здраве