Как да използваме 5 вида глина в грижата за кожата
Глината е едно от най-добрите натурални средства за почистване и освежаване на кожата. В естественото си състояние тя се състои от молекули с негативен заряд, които лесно привличат позитивно заредените токсини, бактерии и замърсявания. При нанасяне върху епидермиса, глината се свързва с вредните частици, които се отстраняват от порите при нейното измиване. Освен това тя има добри противовъзпалителни свойства, поради което се използва при състояния като екзема, дерматит и псориазис.
В зависимост от района на добиване и минералния си състав, на пазара можем да намерим различни видове глина. Някои от тях са силно абсорбиращи и подходящи за кожа, склонна към омазняване, докато други имат деликатно действие и могат да се прилагат върху чувствителна или проблемна кожа. Още от древността глината е популярно козметично средство, а днес можем да я намерим в състава на различни продукти и маски за лице. Ако я използвате у дома, е добре да знаете, че хумата не трябва да е в директен контакт с метални прибори или съдове.
Ето кои са 5 от най-разпространените видове глина и как можем да ги приложим в грижата за епидермиса.
1. Глина бентонит (зелена глина)
Бентонитната глина се състои от вулканична пепел, а наименованието й идва от голям депозит, намерен във Форт Бентон, Уайоминг. Тя ефективно извлича токсините, почиства порите и абсорбира излишните мазнини. Глината бентонит има положителен ефект върху кожа склонна към омазняване и акне. Зелената хума често се използва като маска за лице, а също така помага за облекчаване на възпаления и проблеми като екзема и псориазис.
- Идея за маска: Смесете равно количество бентонитна глина и вода, а получената паста нанесете върху цялото лице или само върху някои проблемни участъци. Оставете маската да действа 10-15 минути, след което отмийте с вода. Ако имате суха кожа, комбинирайте продукта с масло от кокос или жожоба.
2. Мароканска глина (червена глина)
Известна като Расул, червената глина се добива от Атласките планини в Мароко. Понеже съдържа по-висок процент магнезий и силициев диоксид, тя има приятна фина структура и се използва в някои от най-добрите спа центрове. Мароканската глина помага да се справим с черните точки и запушените пори, като има нежно ексфолиращо действие. Тя е един от най-хидратиращите видове хума и подобрява еластичността на кожата.
- Идея за маска: Комбинирайте 2 супени лъжици червена глина с 3 супени лъжици розова вода и 1 чаена лъжица намачкано авокадо. Разбъркайте добре и разнесете върху лицето. Когато маската започне да изсъхва, отмийте с вода.
3. Глина каолин (бяла глина)
Маските с каолин помагат за нежно почистване на епидермиса и балансиране на омазняването. Това е един от най-деликатните видове глина, поради което е подходяща за всеки тип кожа. Тя често се използва в козметични продукти за лице, като оставя осезаемо усещане за мекота и свежест.
- Идея за маска: Смесете 2 чаени лъжици бяла глина, 1 чаена лъжица гел от алое вера, 1 чаена лъжица вода и 2 капки етерично масло по избор. Разбъркайте добре, а при нужда добавете още малко вода. Разнесете върху лицето и оставете маската за 10-15 минути, след което измийте лицето.
4. Френска глина (зелена глина)
Тя се извлича от кариерите в Северна Франция и се състои от железни оксиди, минерали и растителна маса (предимно водорасли). Френската глина има зелен оттенък и е позната със своите тонизиращи и детоксикиращи свойства. Тя може да се използва както за мазна, така и за нормална кожа, а освен това е подходяща за успокояване на възпаления, изгаряния и рани.
- Идея за маска: Необходими са ви 1 супена лъжица френска зелена глина и 2 супени лъжици оцет. По желание може да обогатите с 2 капки етерично масло от тамян или чаено дърво. Нанесете маската върху лицето, оставете я за 10-15 минути и отмийте с топла вода.
5. Жълта глина (Fuller’s earth)
Това е седиментен вид глина, която помага за третиране на нежелана пигментация и кожа, склонна към омазняване. В миналото тя често е била употребявана от тепавичарите, които са я използвали за пречистване на мазнината от вълната. Жълтата глина съдейства за извличане на излишния себум и изсветляване на тъмните петна. Не се препоръчва използването й при суха кожа.
- Идея за маска: Необходими са ви 2 чаени лъжици жълта глина, 1 чаена лъжица мед и 1 супена лъжица розова вода. Смесете съставките и оставете маската да действа 10 минути. Използвайте 1-2 пъти в седмицата.
helloglow.co, thehealthy.com, helloglow.co, freepik.com, blog.mountainroseherbs.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За жената
- Хума (лечебна глина)
- Това е любимата ви домашно приготвена паста за зъби с хума, сода и кокосово масло
- Терапия с кал - видове и форми на приложение
- Първи стъпки в използването на глина за измиване на косата и кожата на лицето
- Как да си направите паста за зъби от глина с етерични масла от чаено дърво и мента
- Калолечение
- Премахнете черните точки по лицето с хума и оцет
- Направете си маска за здрава и сияйна кожа от хума, алое, кисело мляко и куркума
- Погрижете се за кожата с маска от бяла глина
- Подобрете храносмилането с бентонитова глина
Коментари към Как да използваме 5 вида глина в грижата за кожата