Как да приготвим тинктура от люляк и за какво да я използваме

Тинктура от люляк се приготвя напролет, когато цъфти ароматният храст. Тя има много ползи за здравето, доказани във времето. Използва се предимно при ставни болки, подагра, болки в гърба и бъбреците, ревматизъм, артрит, но и за облекчаване на протичането на много други заболявания.
Как да приготвим тинктура от люляк?
За да извлечете максималните ползи от лековитата тинктура, е необходимо да я приготвите правилно, като за целта е важно да знаете, че цъфтежът на растението започва в началото на май и продължава не повече от 20 дни. Цветовете се откъсват, когато са в пика на своето разцъфване, по тях не трябва да има сухи участъци.
За да приготвите тинктурата, са ви необходими единствено ситните цветчета, без клончетата, така че почистете добре.
На всеки 100 грама пресен цвят се добавя литър алкохол – водка, силна ракия или чист спирт (70%).
Сложете люляка в буркан и залейте с избрания алкохол. Оставете в продължение на 3 седмици на тъмно, като периодично разклащате.
След това прецедете и използвайте тинктурата в зависимост от проблема, който искате да третирате.
Как да използваме тинктурата от люляк?
Тинктурата от люляк може да се приема както вътрешно, така и да се прилага външно като компрес върху болезнени участъци.
- При висока температура добавяйте по 1 чаена лъжица тинктура в топъл билков чай с мед. Приемайте преди хранене.
- При бъбречни заболявания приемайте три пъти дневно по 20 капки тинктура, разтворени във вода или чай, в продължение на 1 месец.
- При натъртвания загрейте тинктурата до 45 градуса и навлажнете кърпа с нея. Поставете върху засегнатата област, увийте със стреч фолио, а след това и с подходящ шал или друга тъкан. Останете с компреса няколко часа, най-добре цяла нощ. При рани трябва да държите копреса само 20 минути върху болния участък.
- Ако ви мъчат болки в гърлото, ангина или ларингит може да правите гаргара с люляковата тинктура. Една супена лъжица от нея се разрежда в 1/2 чаена чаша преварена вода. Повтаряйте процедурата на всеки 3 часа до пълно възстановяване.
- Ако страдате от мигрена, навлажнете памучен тампон с тинктура от люляк и намокрете слепоочията и челото си. След 5 минути ще усетите облекчение. В случай че главоболието не отминава, след 15-20 минути може да повторите.
- При кашлица прибавете 1 супена лъжица от тинктурата към чаша горещ чай, който изпийте преди сън. Лечението продължава 7-10 дни.
- Разширените вени може да лекувате с люляк и ракия, като за целта тинктурата, освен вътрешно, се прилага и външно. Приемайте на 15-20 капки от нея по 3-4 пъти на ден преди хранене или мажете обилно разширените вени с лечебната течност, след което увийте мястото с шал. Компресът правете преди сън и оставете да действа цялата нощ.
- С помощта на люляка може да облекчите и хемороидите. За целта са ви необходими 16 листа от растението, които се варят в продължение на 5 минути на ниска температура. Когато течността се охлади, може да я използвате за промивки на засегнатото място. Повтаряйте процедурата 3 пъти дневно.
Лечение на ставни болки с люляк
Цветовете и листата на люляка се използват в народната медицина за лечение на ставни заболявания, остеохондроза, радикулит, ревматизъм, подагра. От тези части на ароматното растение се приготвят мехлеми и настойки, които успешно се прилагат за облекчаване на ставните болки. Приготвянето на природни лекове с люляк в домашни условия не е трудно. Предлагаме ви няколко рецепти за стави, които бихте могли да си направите сами.
- С помощта на маслен извлек от люляк може да облекчите радикулит и ишиас. За да го приготвите, са ви необходими изсушени пъпки от растението. Количеството преценете сами, като трябва да запазите следното съотношение – 1 част люлякови изсушени пъпки, стрити на прах и 4 части нерафинирано масло – например зехтин. Комбинирайте продуктите и оставете за 1 седмица на тъмно. След това мажете болезнените участъци с извлека всяка вечер преди сън.
- Мехлем за болни стави може да си приготвите от 100 грама свежи цветове на люляк и 100 грама краве масло (несолено). Затоплете сместа на водна баня в продължение на половин час, след което прецедете и охладете. Втривайте от мехлема на местата, където изпитвате болка, включително и гръбнака.
- От люлякови цветове и листа се прави лечебно масло, което се използва за разтривки при ставни и гръбначни заболявания. За да си го направите, комбинирайте 300 грама смес от свежи цветове и листа от растението с 1 литър рафинирано слънчогледово олио. Оставете на слънце за 1 месец, като периодично разклащате съда. След това прецедете готовото масло и използвайте за масажиране на болезнените участъци.
- За болезнени стави правете компрес с люлякова тинктура. Намажете добре засегнатите места и увийте в шал. Останете с компреса цяла нощ. Ефекта ще усетите още след първите няколко процедури.
- При артрит, остеохондроза и артроза приемайте 20 капки от тинктурата в продължение на 3 месеца. По желание може да комбинирате с чай, вода или друга течност по избор.
- Срещу подагра и отлагания на сол в ставите приемайте по 30 капки тинктура три пъти дневно в продължение на 3 месеца.
- При болки в кръста прилагайте локално люляка с ракия, като разтривате засегнатите участъци с тинктурата. Повтаряйте процедурата два пъти дневно до отшумяване на болките.
Противопоказания за употреба на смес от люляк и ракия
Въпреки безспорните ползи от тинктурата, тя не бива да се използва:
- при деца под 12-годишна възраст;
- от бременни жени и кърмачки;
- при бъбречна недостатъчност;
- при нарушения в стомашно-чревния тракт и хронични заболявания на коремните органи;
- при менструална дисфункция (аменорея).
en.farmforage.com
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТИНКТУРА ОТ ЛЮЛЯК 100 мл
ТИНКТУРА ОТ ЛЮЛЯК 30 мл
ХЕЛАН ЛИНЕА ВИЗО 3 ДД КРЕМ - ГЕЛ С БЯЛА ГЛИНА 50 мл
АЛСИПИН РАЗТВОР 100 мл.
БРОНЛИ ФРЕЗИЯ ОВЛАЖНЯВАЩ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО 250 мл
ПРОМОБРОНЛИ ТОАЛЕТНА ВОДА С АРОМАТ НА ФРЕЗИЯ 50 мл
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Златната възраст
- Облекчете стреса и безпокойството с етеричното масло от люляк
- Люляк, Обикновен люляк
- Билкови тинктури - приготвяне, рецепти и употреба
- Лайка, Матрикария
- Използвайте люляк за да подсилите имунитета
- С пъпки от люляк може да си направите мехлем за ишиас и радикулит
- Направете си тинктура от розмарин за подобряване на кръвообращението
- Пригответе си тинктура от глог срещу коронарна болест на сърцето и сърцебиене
- Листа от люляк облекчават болката при разширени вени
- Облекчете болките в мускулите с тинктура от красула
Коментари към Как да приготвим тинктура от люляк и за какво да я използваме