Не допускайте тези 10 грешки при избор на летни обувки
Както винаги по това време на годината, рафтовете в магазините за обувки изобилстват от летни модели. Огромното разнообразие от цветове, форми и цени задоволява различните вкусове и дава възможност на всеки да избере най-подходящото за себе си. Но в стремежа си да изглеждаме добре, често забравяме за нашето здраве, пренебрегваме удобството и хигиената на краката. Затова ви предлагаме да се запознаете със следващото ръководство, което ще ви помогне да направите правилния избор при закупуването на обувки за лятото, като обърнете внимание на някои фактори, оказващи влияние на краката, походката и изобщо на цялото тяло.
Грешки при избор на летни обувки
1. Твърде тесни обувки
Носенето на твърде тесни обувки създава неприятно впечатление. В допълнение, това може да доведе до деформация на ставите и поява на буниони по пръстите. Тесните обувки често причиняват врастнал нокът. Също така кожата може да се раздразни, а това създава предпоставка за образуване на мазоли.
2. Неправилна форма на обувките в свода на ходилото
Когато формата на обувките в свода на ходилото е неправилна, извивките на стъпалото и на подметката не съвпадат. В резултат на това краката не прилягат напълно върху повърхността на обувката, а върху двете най-външни точки: едната се намира под петата, а другата – под възглавничката. Носенето на подобни обувки причинява проблеми с кръвообращението и води до образуване на мазоли, прекомерно изпотяване и болки в краката.
3. Подметката е по-дълга от стъпалото
Прекомерно дългите подметки са често срещан проблем при джапанки и сандали, които разполагат с лента, преминаваща през пръстите на краката. При тях разстоянието между върха на палеца и най-горната част на подметката обикновено е твърде голямо. То не трябва да бъде повече от сантиметър. Това разстояние представлява свободно пространство за крака в самата обувка. Когато то е прекалено голямо, ходенето става несигурно и неудобно – нещо, което може да предизвика заболяване на тъканите и ставите. Освен това рискувате да се спънете, докато се качвате по стълбите.
4. Подметката е по-къса от стъпалото
Когато подметките на сандалите са прекалено къси, вие трябва да поддържате обувките с помощта на пръсти, за да не паднат. Това означава, че мускулите остават напрегнати, заради неравномерното разпределяне на натоварването върху краката. Освен това, рискувате да нараните петата и да причините неприятна контузия. Когато пробвате нови обувки, не забравяйте да използвате най-предната точка на крака като ориентир.
5. Обувките са прекалено широки в свода на ходилото
Единственото нещо, което може да предпази обувките ви от изхлузване, когато те са прекалено широки в свода на ходилото, са вашите пръсти. Това води до претоварване на мускулите и влошаване на походката. Носенето на подобен вид обувки може да причини деформация на пръстите и ставите, поява на мазоли и болки в гърба и колената.
6. Обувките са прекалено големи
Носенето на големи обувки напряга мускулите на краката. Това води до залитане и загуба на равновесие. Обувките, чийто размер е прекалено голям, са също толкова вредни, колкото тези, които са твърде малки и могат да причинят мазоли.
7. Обувки, изработени от неестествени материали
През летните месеци е препоръчително да носите обувки, изработени от естествени материали, като кожа и текстил. Употребата на фалшиви кожени изделия при топло време може да бъде опасно за вашето здраве, тъй като високите температури причиняват взаимодействие на химични елементи с кожата. Освен това, този вид обувки не проветрява правилно краката, а това може да доведе до гъбични инфекции, протриване и лезии.
8. Носене на лачени обувки
Препоръчително е да се въздържате от ежедневно носене на лачени обувки през най-горещото време от годината. Те не могат да се проветряват лесно и да абсорбират влагата. Освен това, обувките са податливи към механични повреди и температурни промени (склонни са да се напукат, когато температурата падне под -10°C и да се надуят при над 25°C).
9. Носене на затворени обувки без чорапи
Препоръчително е да избягвате употребата на затворени обувки без чорапи, тъй като това може да доведе до тежко изпотяване и загрубяване на кожата на петите.
10. Обувки с тънки подметки
Носенето на обувки с тънки подметки повече от 1-2 часа дневно може да навреди на здравето. Този вид обувки е неспособен да смекчи въздействието на пешеходната повърхност върху петата, което означава, че вашият скелет ще получава малки травми при всяка направена стъпка. Друг недостатък е, че краката ви остават в състояние на непрестанно напрежение, което увеличава риска от навяхвания и други наранявания. Освен това, телесното тегло се разпределя неравномерно по долните крайници. Значително може да намалите тези вредни ефекти, като използвате ортопедични стелки, но най-добрият избор е да прибегнете до употребата на обувки с дебелина на петата от 2-4 сантиметра.
brightside.me, pixabay.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТИПС СОФТ СТЕП СТЕЛКИ ЗА ОБУВКИ ПОДХОДЯЩИ ЗА ДИАБЕТИЦИ 39-46 МЪЖЕ
ПОСТОПЕРАТИВНА ОБУВКА S/M/L/XL DRQI3P0LAX0 QMED
НовСТЕЛКИ С 8 МАГНИТА УНИВЕРСАЛЕН РАЗМЕР 35 - 45
ТРИ-БИО ОТСТРАНИТЕЛ НА МИРИЗМИ ЗА ОБУВКИ И ТЪКАНИ 210 мл
ШОЛ ГЕЛАКТИВ СТЕЛКИ ЗА РАБОТА ЗА ЖЕНИ
НовОРТОТЕХ СИЛИКОНОВИ ПЕТИ M 50405
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Мода и облекло
- Разширете тесните си обувки по 6 доказани метода
- Десет от най-скъпите маратонки в света, които струват цяло състояние
- Почистете белите кецове с кислородна вода и сода
- Лекоатлетически шпайкове
- Как да почистим велурa без препарат
- Почистете обувките със сода и оцет
- Използвайте 5 начина за почистване и поддръжка на кожени обувки
- Премахнете дъвка от новите си обувки като използвате студения метод
- Какво да правим със силикагела, ако сме си купили нови обувки?
- Отстранете скърцането на подметките със зехтин или царевично нишесте
Коментари към Не допускайте тези 10 грешки при избор на летни обувки