Полезно ли е кихането и защо не трябва да го потискаме
Акценти
|
Кихането е естествен защитен механизъм на човешкото тяло, нарича се още стернутация. На всеки му се случва да кихне, а причините може да бъдат най-различни – от външни дразнители, като полени или прах във въздуха, до медицински състояния, като грип или ринит например.
Но защо кихаме, полезно ли е кихането, опасно ли е да го потискаме и какво се случва с тялото ни, когато кихаме? На тези и други въпроси предстои да отговорим.
- Защо кихаме
- Полезно ли е кихането
- Опасно ли е да потискаме кихането
- Какво се случва с тялото, когато кихаме
- Често задавани въпроси, свързани с кихането
Защо кихаме
Кихането е механизъм, който тялото използва, за да прочисти носа от различни дразнители. Когато в ноздрите ни попадне дим, прах или цветен прашец, мирис на парфюм, мухъл или друго, може да усетим раздразнение и гъделичкане в носа. Чуждата частица или вещество взаимодейства с фините косъмчета в носа и с деликатната кожа на носния проход. Това причинява кихането.
Знаете ли, че някои хора кихат, когато скубят веждите си? Това се случва, защото процедурата причинява раздразнение на нервните окончания на лицето. |
Полезно ли е кихането
Кихането е полезно, защото предпазва от попадане на вредни вещества и частици в организма. То помага на тялото да отблъсне дразнители, като насекоми, полени и други.
Освен това кихането помага за почистването на синусите и за елиминирането на бактериите и вирусите, които, попадайки в организма, могат да се разпространят в ушите, като причинят инфекция.
>>> Какви могат да бъдат причините за кихане
Опасно ли е да потискаме кихането
Обикновено потискаме кихането си, за да не обезпокоим хората около себе си или за да не разпространяваме микроби. Но това задържане на естествения порив на тялото може да ни навреди повече, отколкото предполагаме.
- Ако не кихаме, в синусите и белите ни дробове могат да попаднат потенциално вредни вещества.
- Задържането на кихането може да доведе до различни увреждания, като спукване на тъпанчето например. Обяснението е, че при сдържане на кихане, провокирано от вирусни или бактериални инфекции, секретът може да се натрупа и да се върне обратно в евстахиевите тръби. Евстахиевите тръби са малки проходи, които свързват гърлото със средното ухо. Те се отварят при преглъщане, прозяване или кихане, за да не позволят натрупване на налягане или течност в ушите. Възпрепятстването на кихането връща секрета обратно в евстахиевите тръби, това може да причини инфекция на средното ухо, а тя, от своя страна, да доведе до спукване на тъпанчето.
Кихането може да бъде провокирано и от пикантни храни и подправки, от прах, от цветен прашец, от различни миризми и аромати, както и от други фактори, които дразнят носната лигавица. |
>>> Как да спрем честото кихане
Какво се случва с тялото, когато кихаме
Вярвате или не, кихането е преживяване за цялото тяло, при което нервната и мускулната система обединяват усилията си, за да изхвърлят причината за раздразнението, което усещаме.
Кихането започва, когато прах, миризма или друг дразнител стимулира тригеминалния/троичния нерв. Появява се познатото гъделичкане.
- Когато носната лигавица усети дразнителя, тя изпраща сигнал до мозъка, че носът трябва да се изчисти.
- Мозъкът сигнализира на тялото и то реагира, като се подготвя за предстоящото кихане.
- Рефлексът ни принуждава веднага да поемем дълбоко въздух, верижната реакция е неудържима и кихането е неизбежно.
- Глотисът в задната част на гърлото се притиска, диафрагмата се свива, за да увеличи налягането.
- Обикновено затваряме очите си и езикът се придвижва към небцето, но всичко се случва само за няколко секунди.
- Налягането се освобождава и въздух, слуз, прах и микроби излизат от носа и устата със скорост, която според някои източници достига до 160 километра в час.
- Самото кихане трае едва 150 милисекунди.
Понякога кихането може да предизвика болка. Така например бързото свиване и отпускане на мускулите по време на кихане може да доведе до мускулно напрежение, особено ако мускулите са отслабени поради различни причини. Това напрежение може да се прояви непосредствено след кихане като остра болка в гърба, гърдите или в областта на корема. |
- Does Your Heart Really Stop When You Sneeze?
- Why Do We Sneeze?
- What happens in my body when I sneeze?
- Does Your Heart Stop When You Sneeze?
- Trying to Hold That Sneeze In? Better Not if You Know What’s Good for You
- Is It Bad To Hold in a Sneeze?
- Why Does It Hurt When I Sneeze?
Често задавани въпроси
Защо затваряме очи, когато кихаме
Затварянето на очите е естествен рефлекс на тялото всеки път, когато кихаме. Ако можете, задръжте ги отворени, нищо няма да им се случи, но със сигурност ще трябва да положите усилия, за да преодолеете рефлекса.
Защо кихаме, когато гледаме слънцето
Една трета от населението по света киха, когато погледне към слънцето. Явлението е известно като фотичен рефлекс на кихане или Синдром на ACHOO (Autosomal Dominant Compelling Helioopthalmic Outburst).
>>> Начете повече - Защо кихаме, когато гледаме слънцето
Спира ли ни сърцето, когато кихаме
Не. Кихането може временно и за много кратко да промени стойностите на кръвното налягане и сърдечния ритъм, но сърцето продължава да бие.
Може ли да припадна, когато кихам
Рядко. Много малко хора може да припаднат след кихане. Състоянието се нарича "синкоп при кихане". То обаче се дължи на здравословни проблеми.
>>> Какво е синкоп
Може ли да спукам ребро при кихане
Не. Кихането упражнява краткотрайна и относително неголяма сила върху гръдния кош, която обикновено не е достатъчна, за да причини фрактура. Но при съществуващи травми на ребрата – фрактури, натъртвания или растежения на междуребрените мускули, кихането може да бъде изключително болезнено.
Може ли кихането да предизвика спонтанен аборт
Не. Няма данни кихането да е възможна причина за спонтанен аборт и рефлексът не се счита за рисков фактор по време на бременност.
Коментари към Полезно ли е кихането и защо не трябва да го потискаме