Спазвайте 12 правила за идеална ваканция сред дивата природа
Когато времето е хубаво, много хора напускат града и отиват в дивата природа. Искаме да ви разкрием как може да направите вашето пътуване незабравимо, както и най-добрите начини за справяне с неприятни ситуации, докато сте на почивка.
Основни правила за идеален пикник
- Запалете огън върху пясък или камък. Ако не може да намерите подходящо място, просто премахнете най-горния слой от почвата.
- Когато палите огън, не изливайте запалимата течност върху откритите пламъци - бутилката, в която се съдържа, може да избухне в ръцете ви. Поставете дървото за огрев веднага, след като добавите течността. В противен случай, тя може да се изпари.
- За да предотвратите качването на мравките върху масата, поставете всеки един от нейните крака в съд, пълен с вода. Ако използвате одеяло за пикник, разпръснете малко сушени листа от мента или обелки от краставица върху него. Ароматът на тези продукти помага за отблъскване на мравките.
- Комарите могат да бъдат уплашени с помощта на розмарин или градински чай. Разпръснете няколко листа от тези билки върху горещите въглища от вашия огън или барбекю.
- За да запазите храната свежа за по-дълго време, използвайте хладилна чанта или вакуумен контейнер. Поставете капак на съда и го притиснете, за да изкарате излишния въздух от него. Без кислород бактериите не могат да се появят.
- Ако се намирате в близост до воден басейн, не мийте съдовете на брега. Използвайте кофа и купа. След това излейте мръсната вода върху почвата.
Упапвания от кърлежи
Не се опитвайте да отстраните кърлежа веднага. Подходете внимателно и предпазливо към този процес.
- Нанесете растително масло върху засегнатата зона.
- Направете примка от конец и я разтегнете между главата и тялото на кърлежа.
- Бавно издърпайте конеца нагоре и премахнете паразита.
- За да проверите за възможен риск от заразяване с енцефалит, занесете кърлежа в лаборатория в рамките на два дни от неговото отстраняване.
Изгаряния по кожата
Ако изгарянето е незначително:
- Покрийте изгореното място с парче суров картоф или морков.
- Изсипете студена вода върху засегнатата зона и я поръсете със сол. Изчакайте солта да изсъхне и да изчезне.
Ако изгарянето е сериозно (мехури и белене на кожата):
- Нанесете дебел слой пантенол спрей или антибиотичен крем върху засегнатия участък и го покрийте с марля. В противен случай материалът може да залепне за раната.
Натравяне
Трябва да премахнете отровата от тялото и да неутрализирате токсините възможно най-бързо. Освен стандартния подход за измиване с манганов разтвор или активен въглен, може да опитате следното:
- Изсипете 2 чаени лъжици млян корен от джинджифил в 600 милилитра вряла вода. Поставете капак на съда и оставете напитката да се охлади за няколко минути. След това я прецедете и консумирайте по 50 милилитра от нея дневно.
- Сварете 3-5 супени лъжици канела в продължение на 5 минути, след което прецедете напитката. Консумирайте по 2-3 чаени чаши от нея, докато е още топла.
Не приемайте алкохол, ако сте натровени. Неговият ефект може да влоши нещата още повече.
Ужилване от пчела
Само пчелите оставят своето жило. Ако сте били ужилен от оса, не се опитвайте да намерите нейното жило. Така само може да си докарате някоя инфекция. За да отстраните жилото на пчелата , използвайте обикновена пластмасова карта: поставете я под ъгъл от 45° в предната част на жилото и притиснете леко кожата, преминавайки с нея върху засегнатия участък. След това обработете раната с обикновен антисептичен продукт.
Порязвания
Оказването на първа помощ при рани и порязвания започва с правилна оценка на ситуацията:
- Колко сериозна е раната и кръвоизливът?
- Има ли възможност за инфекция?
Ако раната е малка, но нямате антисептичен продукт под ръка:
- Измийте засегнатото място и нанесете смола от иглолистно растение върху него.
- Смелете няколко листа от теснолист живовляк и нанесете сместа върху раната. Фиксирайте я към кожата с помощта на марля.
Ако кървенето е силно и пулсиращо, това означава, че артерията е повредена и че е необходимо да поставите турникет. Той действа само за час, затова трябва да отидете в болницата веднага. Турникетът трябва да бъде поставен на около 2 сантиметра по-високо от увредения кръвоносен съд.
Близка среща със змия
Ако забележите пълзяща змия по земята, не се движете. Дайте й възможност да си тръгне. Змиите атакуват само тогава, когато се чувстват застрашени. Първа помощ в случай на ухапване от змия:
- Опитайте се да не движите засегнатия крайник, тъй като движението ускорява кръвообращението през кръвоносните съдове, разпространявайки отровата на змията в тялото по-бързо.
- Дезинфекцирайте раната и поставете стерилна марля върху нея.
- Приложете турникет и го носете не повече от 30-40 минути. В противен случай може да повредите кръвоснабдяването в засегнатата зона. Потърсете лекар възможно най-скоро.
Какво да вземете с вас, когато отивате сред дивата природа?
Източник: www.brightside.me
Снимка: www.sunny-d.co.uk
По статията работи: Маргарита Добрева
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Здрави по време на пътуване
- 13 съвета за оцеляване, които могат да спасят живот, дори когато всичко изглежда изгубено
- Как да определим посоките на света само с часовник?
- Как да избегнем изпотяването на прозорците?
- Как да си направим филтър за вода от пластмасова бутилка?
- Как да отворим консерва без отварачка или нож?
- Запознайте се с момичетата, които не се примиряват с твърденията на докторите и оцеляват
- 12 трика за оцеляване, които могат да спасят живота ви един ден
- Как да си направим дървени въглища в домашни условия?
- Как да си направим преносим котлон от бирена кутийка?
- Невероятните умения на индианците да оцеляват в пустошта, които днес са почти изгубени
Коментари към Спазвайте 12 правила за идеална ваканция сред дивата природа