9 храни и лекарства, които не трябва да комбинирате
Всички знаем, че лекарствата трябва да се взимат стриктно по разписание, както по отношение на доза и схема на прием, така и по отношение на начина на хранене по време на лечение. Представяме списък с комбинации от 9 храни и лекарства, които не бива да приемате в никакъв случай. Четете и бъдете здрави.
1. Бронхолитици.
(предписвани при лечение на астма, бронхит и други заболявания на белите дробове).
- Лекарства: теофилин, албутерол.
- Ограничения: храни и напитки, съдържащи кофеин.
И двете лекарства стимулират нервната система. Така че, за да избегнете излишната нервност и тревожност, трябва да се откажете от кофеина по време на лечението. Бъдете особено внимателни с теофилин, тъй като кофеинът рязко увеличава неговата токсичност. Също така трябва да намалите мазните храни. Те повишават бионаличността на теофилин, а това може да доведе до предозиране.
2. Антихипертензивни лекарства.
(предписвани при превенция и лечение на сърдечно-съдови и бъбречни заболявания)
- Лекарства: каптоприл, еналаприл, рамиприл.
- Ограничения: храни, богати на калий (отнася се само до прием лекарства от групата на АСЕ инхибиторите).
Лекарствата от тази група увеличават нивата на калий в кръвта, което може да доведе до аритмия и задух. Ето защо трябва да се откажете от бананите, картофите, соята и спанака по време на лечението. Умереният до висок хранителен прием на калий може да предизвика хиперкалиемия при някои пациенти, които приемат АСЕ инхибитори.
3. Антиаритмични лекарства.
(предписвани при сърдечни аритмии или нарушения на сърдечния ритъм)
- Лекарства: дигоксин.
- Ограничения: женско биле.
Женското биле, наричано още сладък корен или сладник, съдържа глициризинова киселина, която взаимодейства с дигоксин и може да предизвика сърцебиене и разтройство. Това вещество присъства в сладкиши, торти и други сладкарски изделия. Също така може да бъде открито в бирата. Хранителните влакна (триците, например) намаляват ефективността на лекарството, така че е най-добре да ги приемате два часа преди или след хранене. Билки като сена и жълт кантарион също намаляват активността на дигоксин.
4. Лекарства, които намаляват нивата на "лошия" холестерол.
(предписвани при затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания)
- Лекарства: флувастатин, ловастатин, симвастатин, розувастатин, правастатин.
- Ограничения: грейпфрут.
Грейпфрутът причинява рязко увеличаване на абсорбцията на този вид лекарства, което води до повишаване на риска от предозиране и странични ефекти. По този начин, силата само на една таблетка, приета със сок от грейпфрут, се равнява на 20 таблетки, приети с вода. Същото важи и за други цитрусови плодове като помело, лайм и бергамот.
5. Антикоагуланти.
(предписвани за превенция и лечение на кръвни съсиреци)
- Лекарства: варфарин.
- Ограничения: храни за разреждане на кръвта и такива, богати на витамин K.
Докато приемате това лекарство, трябва да намалите консумацията на червена боровинка, чесън, джинджифил и някои подправки (лют червен пипер, канела и куркума). Тези храни разреждат кръвта и в комбинация с варфарин могат да предизвикат кървене. Витамин K, от друга стана, намалява ефикасността на лекарството. Това вещество е широко разпространено в спанака, ряпата, зелето и броколите. Други храни, съдържащи витамин K, може да намерите тук.
6. Лекарства за щитовидната жлеза.
(предписвани при хипотиреоидизъм - намалена функция на щитовидната жлеза)
- Лекарства: левотироксин.
- Ограничения: соя, кестен и храни, богати на фибри.
Хората, които приемат левотироксин натрий и негови еквиваленти трябва да намалят соята и храните, съдържащи този продукт, тъй като растението блокира абсорбцията на лекарството. Кестените и богатите на фибри храни имат сходен ефект.
7. Антибиотици.
(предписвани при бактериални инфекции)
- Лекарства: Тетрациклин (и други лекарства от този ред), ципрофлоксацин, пеницилин.
- Ограничения: Млечни продукти.
Посочените по-горе антибактериални лекарства формират трудни за екскретиране на съеднинения в съчетание с калция, който изобилства в млякото и млечните продукти. Това води до рязко намаляване на ефективността на лекарството.
8. Обезболяващи лекарства.
(предписвани при възпаление, мускулни болки и главоболие)
- Лекарства: ибупрофен.
- Ограничения: безалкохолни напитки.
Ибупрофенът е несъвместим с подсладените безалкохолни напитки. Въглеродният диоксид и киселината, съдържащи се в газираните напитки, повишават абсорбцията на лекарството и неговата концентрация в кръвта. В резултат, дозата не може да бъде контролиране и се появява риск от развитие на токсичност, която е опасна за бъбреците.
9. Антидепресанти.
(предписвани при продължителна депресия)
- Лекарства: всички МАО-инхибитори (транилципромин, фенелзин, ниаламид).
- Ограничения: храни, богати на тирамин.
Антидепресантите съдържат инхибитор на моноаминооксидаза, който взаимодейства с тирамин и може да доведе до критично повишаване на кръвното налягане. Тирамин е аминокиселина, която се образува при престояла храна, богата на протеини. Тя присъства в сиренето, сухите колбаси и консервираното месо и риба. Тук може да откриете още храни, богати на тирамин.
И най-важното, консултирайте се с вашия лекар или фармацевт, преди да преминете към приемане на дори най-безобидното лекарство. Човешкото тяло е уникално и медицинските препоръки трябва да се разглеждат индивидуално. Ето защо никой от гореспоменатите съвети не е в състояние да замести медицинската консултация.
Храни и лекарства - рискови комбинации
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
КАПАНИТЕ НА ФАРМАЦЕВТИКАТА - БЕН ГОЛДЕЙКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ЧАШИ ЗА МЕДИКАМЕНТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03 * 10
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Нетрадиционно
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лечение при баланит
- Видове лекарствени форми
- Лечение на хемороиди
- Лечение на анална фисура
- Перорално приложение на медикаментите
Коментари към 9 храни и лекарства, които не трябва да комбинирате
Гена Деведжиева
Там, където има линк, водещ към другите продукти съдържащи калий, всъщност ми показва продукти със съдържание на калций. Някъде прочетох, че дефицит на калий, може да предизвиква високо кръвно налягане, а в терапията с горепосочените лекарства се препоръчва избягването на храни с калий. Малко си е объркващо... Вие как мислите?
Здравейте! Благодарим Ви за сигнала относно линка!
Препоръчва се по-ограничен прием на калий при прием на лекарства от групата на АСЕ инхибиторите, тъй като умереният до висок хранителен прием на калий може да предизвика хиперкалиемия при някои пациенти, които провеждат лечение с тези медикаменти.
Там, където има линк, водещ към другите продукти съдържащи калий, всъщност ми показва продукти със съдържание на калций. Някъде прочетох, че дефицит на калий, може да предизвиква високо кръвно налягане, а в терапията с горепосочените лекарства се препоръчва избягването на храни с калий. Малко си е объркващо... Вие как мислите?