Пищялна треска след бягане – причини и начини за предпазване

Акценти
|
Ако не сте тичали от дълго време или тренировката ви е била по-интензивна от обикновено, може би сте изпитвали онази неприятна болка в пищялната кост на краката. Понякога тя е толкова силна, че човек се колебае дали да продължи или да потърси лекар. Възможно ли е тя да е признак за нещо по-сериозно?
Пищялната треска (медиален тибиален стрес синдром) е сред най-често срещаните и предотвратими травми сред професионалните атлети и любителите на джогинга. Добрата новина е, че тя е напълно лечима, ако се вземат адекватни и навременни мерки. В рамките на няколко седмици отново ще можете да се наслаждавате на любимото си занимание.
Най-важното според специалистите е да можете да разпознаете травмата и да си дадете почивка, за да не влошите състоянието си.
Какво представлява пищялната треска
Травмите на големия пищял (тибия) са едни от най-често срещаните. Пищялната треска причинява непоносима болка по дължината на пищяла и обикновено се получава след хронично натоварване на долната част на краката. Възможно е засегнатото място да стане много по-чувствително или да се подуе.
Пищялната треска е форма на приостит (възпаление на тъканта, която го покрива). В повечето случаи болката отшумява след почивка, но при следващо натоварване отново се връща.
До 20% от хората, които обичат да бягат, са страдали от подобна травма.
Фактори, които увеличават риска от пищялна треска
Факторите са делят основно на две групи: свързани с физическата активност (какво правите с тялото си) и биомеханични (как се движи или как е устроено тялото ви).
Ако промените интензивността на тренировката си рязко, започнали сте например да бягате по-често или на по-дълги разстояния, е много вероятно да претоварите тибията и това да доведе до пищялна треска.
Други причини, на които може да се дължи травмата, са тичане върху твърда настилка или носене на неподходящи за спорт обувки. Проучване върху войници разкрива, че износените или неподходящи обувки увеличават риска от наранявания в долната част на краката вследствие на претоварване.
Хранителният режим също оказва влияние. Липсата на калций в храната прави костите по-крехки. Дефицитът на витамин D пък от своя страна пречи на усвояването на калция.
Биомеханични фактори за болка в пищялите са висок индекс на телесна маса, различна дължина на долните крайници, напрегнати мускули на прасците и плоскостъпие.
Накратко, травмата на тибията не е пряко свързана единствено със самата кост, а и с интензивността на тренировката и способността на тялото да се адаптира към промените.
» Счупване на горния край на тибията (голям пищял) |
Как да разпознаете пищялната треска
Тя не е толкова опасна колкото фрактурата на пищяла. Пищялната треска представлява образуване на миниатюрна пукнатина в костта след повтаряне на едни и същи действия или претоварване. Възстановяването включва дълга почивка. Състоянието причинява остра локализирана болка, която се засилва при движение и допир и може да не отшуми при почивка.
Специалистите предлагат простичък тест, с който да разберете дали имате нужда от медицинска помощ. Опитайте да скочите на единия си крак десетина пъти. Ако не успеете, защото изпитвате нетърпима болка, със сигурност трябва да се консултирате с лекар или физиотерапевт. С рентгеново или ЯМР изследване той ще оцени състоянието ви и ще назначи най-подходящото лечение, за да избегнете усложнения.
Лечение при пищялна треска: почивка, рехабилитация, физическа активност
Почивката е най-важната част от лечението. Обикновено травмираният пищял се възстановява в рамките на 3 до 4 седмици. Ако продължите да спортувате и да натоварвате крака обаче, възстановителният процес ще се удължи още повече. Освен това така увеличавате риска от по-сериозна травма.
Какво още може да ви помогне при пищялна треска:
- поставяйте лед и леко пристягайте мястото, за да избегнете подуване;
- приемайте противовъзпалителни медикаменти като ибупрофен;
- правете упражнения за разтягане на прасците, за да подобрите гъвкавостта си;
- носете стабилни обувки или ортопедични стелки, за да намалите напрежението в мускулите около глезените.
Преди да се върнете към тренировките, е добре да са изминали поне три седмици без болка. Бъдете предпазливи и увеличавайте натоварването постепенно.
Превенцията е най-доброто лечение
- За да се предпазите от пищялна треска, тялото ви трябва да е добре подготвено за физическото натоварване, което го очаква. Ето няколко съвета за превенция.
- Загрявайте добре и разтягайте редовно мускулите на прасците и ахилесовото сухожилие.
- Носете шок абсорбиращи или ортопедични стелки, ако изпитвате болка, страдате от плоскостъпие или подметките на обувките ви са износени неравномерно. Консултирайте се с подиатър или физиотерапевт, за да изберете най-подходящите.
- Проверявайте обувките си и ги сменяйте, ако забележите, че са износени, както и в случай че сте пробягали с тях средно 240 км.
- Сменяйте настилката, на която тренирате (трева, мека настилка и други).
- Тренирайте мускулите в долната част на краката и в таза, за да подобрите движенията си.
- Увеличавайте разстоянието и натоварването постепенно.
My shins hurt after running. Could it be shin splints?: https://theconversation.com/my-shins-hurt-after-running-could-it-be-shin-splints-259370
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПУШ МЕД БРЕЙС ЗА ГЛЕЗЕН 2201
Безплатна доставка за България!ХАРТМАН СТЕРИЛЕН МАРЛЕН КОМПРЕС 7.5 см / 7.5 см * 5
ОРТОТЕХ ЛУМБОФИКС XL
Безплатна доставка за България!ОРТОТЕХ ПОЛУТВЪРДА ЯКА СТАНДАРТ L - 1 / 8 см
НАКИТНИК модел 2081 универсален размер
ВАРИТЕКС ЕЛАСТИЧЕН БИНТ 6 см / 2 м модел 406
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Превенция и лечение на болести
- Студен компрес или пакет с лед
- д-р Спас Тянков Пасев
- Разкъсване на пекторалиса
- Пиния
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- д-р Любомир Божков Георгиев
- Контузия на петата при спортисти
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Лечение с COX-2 инхибитори
Коментари към Пищялна треска след бягане – причини и начини за предпазване