Как да почистим захабените и замърсени емайлирани съдове без препарати
Въпреки че днес не са особено актуални, емайлираните съдове все още се използват от българската домакиня, тъй като са удобни, може да се поставят върху всякакви котлони – индукционни, керамични, газови, електрически, но не са подходящи за употреба върху открит огън. Разбира се, имат и някои недостатъци, сред които лесното надраскване и увреждане на повърхностите им. Затова те трябва да се почистват с мек препарат и топла вода. Освен това емайлираната посуда трябва да бъде охладена, преди да се подложи на този процес. Използването на абразивни почистващи средства или метални четки за отстраняване на замърсяванията не само че може да повреди покритието и да развали външния вид на съда, но и да допринесе за попадането на вредни вещества в ястието, което се приготвя в него.
За да се радвате на отлични резултати по отношение на измиването и запазване външния вид неповреден на емайлираните тенджери, тави и тигани, може да се доверите на алтернативни средства за почистване на съдове, които и ще предпазят кожата на ръцете ви от отрицателното влияние на силните химически вещества, вложени в почистващите препарати, предлагани масово в търговската мрежа. Подготвили сме ви няколко щадящи метода, с които ще накарате емайлираните съдове да заблестят като нови, запазвайки и ръцете ви красиви.
Почистване на емайлирани съдове с активен въглен
Натрошете няколко таблетки активен въглен в замърсения съд, след което ги залейте с малко гореща вода, за да получите еднородна паста. Оставете да подейства за половин час и измийте безпроблемно замърсените участъци.
Сода за премахване на замърсявания от емайлирани тенджери и тигани
Пригответе силен соден разтвор, излейте го в емайлирания съд и варете на слаб огън, докато наслояванията паднат сами или се размекнат достатъчно, за да ги отстраните безпроблемно.
Напълнете съда с топла вода, добавете 3-4 супени лъжици сода за хляб и разбъркайте старателно. Оставете за една нощ. На сутринта го сложете на слаб огън за 1,5-2 часа. Накрая изплакнете тенджерата с топла вода и избършете с мека кърпа.
Влажна кърпа и сода за хляб са ви нужни, ако съдът е леко захабен от употребата. Ако трябва да се премахнат остатъци от силно загоряла храна по него, налейте две чаши вода, сложете 4 супени лъжици сода бикарбонат и варете течността в продължение на няколко минути. След това замърсяванията се изстъргват с дървена или полиетиленова шпатула
Оцет за идеално чисти съдове с емайлирано покритие
Варовикът във водата, в комбинация с остатъци от храна, води до появата на жълтеникави натрупвания по емайлираните повърхности. Добре е тези замърсявания да се премахват своевременно, за да не се поддържа среда за развитие на бактерии, каквато създават. Освен това подобни налепи развалят качеството на съда. За да се отстранят, е необходимо последният да се напълни с вода, която да покрива стените с нежеланите натрупвания. След това се добавят 5 супени лъжици оцет на всеки литър вода и течността се вари 2 часа на бавен огън. Ако това се прави веднъж или два пъти месечно, може да се радвате на чисти и дезинфекцирани съдове.
Ръжда от емайлирани съдове може да премахнете с помощта на напоен с оцет памучен тампон.
След продължителна употреба емайлираните съдове потъмняват. В такива случаи помага комбинация от вода, сол и оцет. Съдът се пълни с хладка вода, в която се слага по 1 супена лъжица оцет и сол. Оставя се така и след ден тенджерата ще е възвърнала предишния си блясък.
снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТИЕРА ВЕРДЕ СМЕНЯЕМА ГЛАВА ЗА ЧЕТКА ЗА МИЕНЕ НА СЪДОВЕ С ВЛАКНА ОТ АГАВЕ I 6417
ВОЛКАНО ПРИСТАВКА ЗА КУХНЕНСКИ РОБОТ ЗА ПЪЛНЕНЕ НА НАДЕНИЧКИ
ТРИ-БИО НАТУРАЛЕН ЕКО БАЛСАМ ЗА СЪДОВЕ 420 мл
БИО - Д БИОРАЗГРАДИМ ПРЕПАРАТ ЗА СЪДОВЕ С ЛАВАНДУЛА 750 мл
АТИТЮД ПРЕПАРАТ ЗА СЪДОВЕ С АРОМАТ НА ЦИТРУС 700 мл
БЕБО ИЗМИВНА ПЯНА ЗА СЪДОВЕ И АКСЕСОАРИ С ЕКСТРАКТ ОТ АЛОЕ ВЕРА 300 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- За дома
- Силиконовите форми за печене – употреба, предимства и вреди
- Хлебни купички
- Формите за печене – характеристика и видове
- Как да си направим красиви подложки за чаши?
- д-р Красимира Бориславова Кадийска
- Със сода и кислородна вода ще направите чудеса в чистенето
- Тенджерата - каква да изберем
- Как да почистим съдовете с тесни гърла, ако нямаме дълга четка?
- Как да си направим домашен био препарат за миене на съдове?
- За да почистите ръжда или загоряло по тенджерата, сварете круши и ябълки в нея
Коментари към Как да почистим захабените и замърсени емайлирани съдове без препарати
Деница Пламенова
Чудесни съвети! Наистина ли се отнасят за емайлирани съдове, защото на абсолютно всички снимки са показани съдове от неръждаема стомана без емайлирано покритие...
Здравейте! Благодарим Ви за бдителността и сигнала! Ще сменим снимките. Може да се доверите на информацията в статията.
Чудесни съвети! Наистина ли се отнасят за емайлирани съдове, защото на абсолютно всички снимки са показани съдове от неръждаема стомана без емайлирано покритие...