Гуа ша масаж – как се прави и какви са ползите за здравето
Гуа ша, известна още като „остъргваща терапия“ или „остъргване на кожата“, е древна лечебна практика в традиционната китайска медицина. Техниката предлага множество ползи за здравето, включително понижаване на стреса, намаляване на болката и подуването, подобряване на метаболизма и настроението и насърчаване на вниманието. Това означава, че включването на гуа ша масажа в рутинната грижа е лесен начин за подобряване на цялостното благосъстояние.
Ползи за здравето от гуа ша
Ползите от гуа ша могат да се разглеждат през две гледни точки – на източноазиатската и на западната медицина. В китайската традиционна медицина е известно, че практиката насърчава циркулацията на Чи и кръвта, чийто застой причинява болка. Това твърдение корелира със западната перспектива, която разглежда гуа ша като метод за разтягане на фасцията (съединителната тъка), за разрушаване на сраствания и мускулни възли и облекчаване на стеснения на кръвоносните съдове, като по този начин намалява болката.
Проучванията показват, че древната техника може не само да облекчи различни видове болка, но също така е способна да осигури по-дълготрайни ефекти в сравнение с други методи, като например топлинни компреси.
Освен всичко изброено проучванията върху животни показват, че механизмът на гуа ша може да засили метаболизма и да подобри имунната функция на тялото. В допълнение, рандомизирано изследване, публикувано в списание Menopause, установява, че техниката може да облекчи симптомите на перименопауза като горещи вълни, безсъние, умора и главоболие.
>>> Перименопаузата е свързана с повишен риск от психични разстройства
Ползите на гуа ша масажа се простират и до аспекти на психичното благополучие. Например:
- Регулира нервната система – Гуа ша може да помогне за модулиране на баланса между симпатиковата и парасимпатиковата нервна система. Това равновесие позволява на човек да се адаптира ефективно към различни ситуации, предпазвайки от хроничен стрес или свръхстимулация.
- Облекчава стреса – Доказано е, че гуа ша може да бъде отличен инструмент за самообслужване и релаксация. Експертите препоръчват ежедневно изпълнение на практиката върху лицето с цел смекчаване на ефектите от стреса върху лицевите мускули. Прилагана върху тялото, гуа ша може да бъде добро средство за справяне със системните ефекти на нервното напрежение чрез подобряване на кръвообращението.
- Насърчава вниманието – Гуа ша е практика, която насърчава вниманието, осигурявайки на човек време да остане със самия себе си.
- Намалява тревожността – Гуа ша, като допълнителна терапевтична интервенция, може да облекчи симптомите на тревожност и депресия, свързани с избягването на страха при пациенти с хронична болка.
- Подобрява настроението – Техники като гуа ша могат да помогнат за подобряване на настроението чрез увеличаване на притока на кръв към мозъка и тялото. Лошият кръвен поток е свързан с нарушена тъканна функция в специфични области на мозъка, което може да допринесе за състояния като депресия.
Техники и съвети за извършване на гуа ша масаж вкъщи
Ето няколко бързи съвета, които трябва да имате предвид, за да извлечете максимума от масажа:
- Винаги изпълнявайте техниката върху чиста кожа с чист масажен инструмент (плоска шпатулка или полиран камък от нефрит, кварц или друг естествен материал), за да избегнете наслояването на мръсотия и запушването на порите на кожата.
- Използвайте масло за лице или тяло, за да помогнете на инструмента да се плъзга лесно по кожата.
- За най-добри резултати дръжте инструмента под ъгъл от 45 градуса спрямо повърхността на кожата.
- Приложете лек до умерен натиск, ако извършвате масажа с цел подмладяване на лицето. За облекчаване на болката или стреса натиснете по-силно.
- Спрете да масажирате, когато кожата започне да се зачервява.
- Използвайте равномерни движения, като следвате лимфните пътища, за да предотвратите събирането на течност, което може да причини подуване и дискомфорт.
За шия и гърло
- Поставете дългият ръб на инструмента върху кожата и масажирайте с движение нагоре – от ключицата към ушната мида.
- Приложете среден натиск.
- Повторете движението 3-5 пъти, преди да преминете към противоположната страна на шията.
- За гърлото поставете ръба на инструмента върху ключиците и го плъзнете нагоре към брадичката.
- Поддържайте лек натиск.
- След това преместете инструмента с равномерни движения от брадичката до основата на ухото.
- Повторете 3-5 пъти.
За бузи
- Поставете дългият ръб на инструмента върху кожата и бавно го плъзнете нагоре покрай скулата до ухото.
- Прилагайте лек до умерен натиск.
- Повторете движението 3-5 пъти, след което преминете към другата буза.
За очи и вежди
- Поставете ръба на инструмента в средата на веждата и плъзнете до линията на косата.
- Повторете движението 3-5 пъти, след което преминете към другата вежда.
- След това поставете извития ръб на инструмента върху вътрешния ъгъл на окото.
- Използвайте леки плъзгащи движения, за да масажирате навън към линия на косата.
За чело
- Поставете ръба на инструмента върху веждата си и бавно го плъзнете към горната част на челото.
- Повторете движението 3-5 пъти, след което преминете към другата вежда.
Препоръчително ли е да се прилага гуа ша всеки ден?
Сравнително безопасно е да извършвате масажа всеки ден, при условие че следвате правилните движения.
За допълнително минимизиране на евентуални странични ефекти е важно да избягвате извършването на гуа ша върху определени части на тялото. Например области с лезии, порязвания, големи видими вени или инфекции.
>>> Могат ли хората с разширени вени да се подлагат на масаж
Препоръчват ли дерматолозите гуа ша масаж?
„Гуа ша може да стимулира кръвообращението и да подобри лимфния дренаж, което може да увеличи доставката на антиоксиданти до кожните клетки и да намали подпухналостта и подуването.“, коментира Брендън Камп, доктор по дерматология и дерматопатология. „Повечето хора могат да се възползват от масажната техника, особено тези, които се притесняват от подуване, свързано със съдова конгестия на лицето.“
Хората с определени здравословни проблеми като дълбока венозна тромбоза или нарушения на кръвосъсирването обаче трябва да избягват напълно гуа ша. Също така тези със слънчево изгаряне, активна инфекция или отворена рана е препоръчително да се въздържат до пълното им оздравяване.
Въпреки че няма доказателства дали масажната техника може да има странични ефекти, експертите препоръчват да се избягва по време на бременност.
Going Gua Sha: What to Know About This TCM Practice That's Everywhere: https://www.verywellmind.com/gua-sha-what-to-know-about-this-tcm-practice-8620217
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАКЕДА БОТАНИКС ДВОЕН РОЛЕР И ГУА ША РОЗОВ КВАРЦ
МАКЕДА БОТАНИКС ДВОЕН РОЛЕР И ГУА ША НЕФРИТ
РАДХА ГУА ША ОТ НЕФРИТ
РАДХА ГУА ША ОТ РОЗОВ КВАРЦ
РАДХА РОЛЕР + ГУА ША ОТ НЕФРИТ
РАДХА РОЛЕР + ГУА ША ОТ РОЗОВ КВАРЦ
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Спорт и свободно време
- Йони масаж и вагинален оргазъм - древна тантра практика
- Масаж на дланите за спокойствие и красота
- Мирта
- Физиотерапия
- Боуен терапия - какво представлява и кога може да е от полза
- 5 точки за акупресура, чиито масаж помага за отслабване
- Терапевтична насоченост на вендузотерапията, странични ефекти и противопоказания
- Рефлексотерапия в домашни условия
- Рехабилитация
- Акупресура
Коментари към Гуа ша масаж – как се прави и какви са ползите за здравето