Защо маите са консумирали спирулина ежедневно?
Спирулина представляват прокариотни организми. Това са спираловидни цианобактерии със синьо-зелен цвят. Зеленият оттенък е заради съдържанието на хлорофил, а синият пигмент се нарича фикоцианин.
Маите са отглеждали, консумирали и обработвали спирулина в солени езера. Ацтеките също са се възползвали от благоприятните свойства на този хранителен продукт. Те назовавали спирулината с думата "текуитлатъл", което означава храна на боговете.
Спирулината е важен източник на хранителни вещества, протеини, витамини и минерали за много хора в света, а неговата употреба се прилага с векове. Този натурален продукт се използва като хранителна добавка. Той се препоръчва от ООН и Световната здравна организация като естествено средство против недохранване, особено по време на спешни хуманитарни катастрофи.
Спирулината е класифицирана като супер храна, която предоставя в пъти по-лесно смилаеми протеини, отколкото в други храни, като например говеждото. Освен това тя съдържа голямо разнообразие от хранителни вещества като витамини, минерали, протеини, мастни киселини, нуклеинови киселини, хлорофил и няколко фитохимикали.
Ползи от употребата на спирулина:
- Високото съдържание на антиоксиданти като фикоцианин, бета-каторин, витамин Е, способстват за предпазване на организма от свободните радикали.
- Стимулира имунната система.
- Предпазва от рак и преждевременно стареене.
- Контролира нивата на кръвна захар при диабетици.
- Предпазва черния дроб и помага в случаи на панкреатит, хепатит и цироза.
- Бори се срещу анемия и подобрява кръвообращението, предоставяйки високи нива на желязо, фолиева киселина и витамин B12.
- Полиненаситените киселини в спирулината помагат за намаляване на вредния холестерол в организма.
- Подобрява физическата работоспособност.
- Облекчава алергичен ринит.
- Регулира кръвното налягане.
- Помага за подобряване на мозъчната дейност.
Как да приемаме спирулина?
- Консумирайте между 3-5 грама спирулина дневно за потискане на апетита.
- Консумирайте по 3 грама спирулина дневно при желязодефицитна анемия.
Коментари към Защо маите са консумирали спирулина ежедневно?