Как да играем с бебето според това на колко месеца е то?

Игрите с бебето трябва да започнат възможно най-рано. Така се създават някои рефлекси, близост между него и родителите му и добро настроение, което безспорно влияе на цялостното му поведение. За да сте сигурни обаче, че не бъркате в подхода си, вижте как да си играете с бебето според това на колко месеца е то:
- 1 месец - усмихвайте му се, говорете му тихо и бавно движете ръцете си пред него, за да започне да следи движенията ви. Малко по-късно за целта може да използвате цветни играчки. Започнете да въвеждате различни звуци чрез дрънкалки, за да проследява с очи откъде идва звукът.
- 2 месеца - използвайте различни на пипане предмети (твърди и меки, сухи и мокри), за да развиете чувството му на допир. Въведете бебешки играчки (големи, ярки, черни и бели, прости по форма) на удобно за него място, за да ги разглежда отблизо.
- 3 месеца - научете го на нови звуци, които да свързва с движения (кръжете из стаята като самолет или се движете по пода като кола и влакче). Започнете да му пускате тиха и приятна музика, танцувайки заедно с него (например валс). Запознайте го с предмети от бита - лъжица, огледалце, часовник.
- 4 месеца - гледайки детето, бавно наклонете главата си на една страна. Обърнете го странично, за да завърти само главата си, ако иска да ви вижда. Покрийте главата си и попитайте "Къде е мама/татко?", после се покажете. Дръжте играчки пред бебето, докато то не се опита да ги вземе в ръцете си.
- 5 месеца - оставете детето да хване кичур от косата ви и кажете "Ох!". Скривайте от погледа му и показвайте изненадващо малки играчки. Сложете бебето в скута си и люлеейки го, пейте весели песнички. Запознавайте го с различни форми - пръстени, триъгълници, кубчета.
- 6 месеца - показвайте му различни красиви гледки, картини, снимки (цветни и черно-бели). Давайте му да вади и слага предмети от чанта или плик. Започнете заедно да търкаляте топка. Разказвайте и разигравайте приказки. Заложете на музикални играчки.
- 7 месеца - разглеждайте книги с големи и цветни илюстрации. Посочвайки дадена картинка питайте "Какво е това?" и отговаряйте. Започнете с опознаване на тялото - посочвайте къде е устата, очите, носа. Детето ще се радва на всичко, което може да смачка, скъса или счупи.
- 8 месеца - въведете езика на животните (кой казва "мяу" или "бау"), както и имената им. Слагайте интересни книжки и играчки на по-големи разстояния от него, за да ги преодолява само. Задържайте му вниманието върху играчки, които пеят и светят.
- 9 месеца - показвайте му дрешки с различни размери и как прибирате малки неща в по-големи. Дайте на детето чинийки и капаци, с които може да хлопа. Преливайте течности в различни съдове, нека и то да опитва. Използвайте играчки от няколко части, които се сглобяват.
- 10 месеца - обръщайте нещата с "главата надолу", за да ги поправя. Започнете да рисувате заедно. Хванете детето под мишниците и подскачайте заедно, казвайки "скок-подскок". Може вече да си има любима играчка, която да му бъде и приятел.
- 11 месеца - слагайте премети в прозрачни кутии, за да се вижда кога са вътре. Опитайте се да хващате играчки от разстояние с помощта на въже. Разигравайте сценки, в които играчките мислят и създават нещо сами.
- 12 месеца - скривайте предмети, излъчващи силен звук, за да ги открива само. Пресипвайте дребни предмети от съд в съд (стафиди, грах, макарони и др.), внимавайки да не се поглъщат. Опънете лента между два стола и придържайте детето, докато "ходи по въже". Премествайте нещата, за да ги слага по местата им. Наблягайте на игрите с активни движения.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За детето
- Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията
- 10 играчки, които може да направите с децата си
- 8 от най-лудите, странни и необикновени неща, които са се случили по света (2 част)
- Ограничава се съдържанието на опасни химикали в детските играчки
- Видео игрите и филмите за възрастни погубват съзнанието на децата
- Почистете плюшените играчки със сода за хляб
- Развийте 7 умения у детето с помощта на играчки за сглобяване
- Забавните игри от миналото, които изглеждат абсурдни днес
- Отгледайте емоционално здрави деца с тези 8 игри
- Онлайн игрите тренират мозъка на възрастните хора
Коментари към Как да играем с бебето според това на колко месеца е то?