Как да си засадим джинджифил?
Джинджифилът е подправка, която се използва както за кулинарни, така и за медицински цели. Тя е изключително благоприятна за здравето на човешкия организъм във всички негови аспекти: подобрява храносмилането, облекчава гаденето, намалява възпалението, насърчава изгарянето на излишни мазнини и още много други. Ето как да си отгледате джинджифил у дома и в градината, за да се възползвате максимално от неговите полезни свойства и да приготвите още по-вкусни и по-ароматни ястия, разбира се.
Как да засадим джинджифил?
Стъпка 1: Започнете в началото на пролетта
Джинджифилът е тропическо растение, което не преживява сланата. Ето защо трябва да го засадите след последните пролетни слани или в началото на влажния период, ако живеете в тропиците. В случай че се намирате в страна с климат, характерен с кратък вегетационен период, може да отгледате растението на закрито.
Стъпка 2: Изберете джинджифилово растение
Има много видове джинджифил. За да отгледате най-често срещания сорт, подходящ за консумация, е необходимо да се снабдите с корен от него от най-близкия магазин за плодове и зеленчуци. Може да намерите декоративни джинджифилови растения с красиви цветове в разсадника и цветарския магазин, но те често не са ядливи.
- Изберете корен от джинджифил (технически коренище), който е гладък, плътен и без гънки, с видими "очи" (малки точки) в края на "пръстите". Очите, които са започнали да стават зелени, са идеални. Но това не е задължително условие.
- Купете органичен джинджифил. Неорганичният може да е бил третиран с инхибитор на растежа. Някои градинари откриват, че накисването в топла вода за една нощ служи като чудесен начин за стимулиране на инхибираните растения.
- Това ръководство се отнася до Zingiber officinale. Повечето видове джинджифил могат да растат при подобни условия, но за най-добри резултати следвайте инструкциите на разсадника.
Стъпка 3: Нарежете коренището на парчета (по желание)
Нарежете коренището с дезинфекциран нож или ножица. Всяко парче с широчина поне 2,5 сантиметра с едно или повече "очи" може да прерасне в отделно растение. След като нарежете джинджифила, оставете парчетата на сухо и хладно място за няколко дни, за да зараснат, така че да образуват защитен калус, който да помогне за намаляване на риска от инфекция.
- Всяко парче джинджифил изисква 20-сантиметрово пространство. Използвайте по-малки, ако искате да спестите място.
- Парче с три или повече "очи" има по-голяма вероятност да поникне.
Стъпка 4: Подгответе почвата
Джинджифилът вирее във висококачествена, добре дренирана почва. Смесването на равни количества градинска пръст и изгнил компост също може да свърши работа. Ако вашата почва е глинеста или с ниско качество, опитайте да я замените с обогатена.
- Ако искате да държите джинджифила под око, може да започнете с плитка тава, пълна със сфагнумов мъх и кокосови влакна. Тези материали служат като чудесно средство за дрениране, предотвратявайки гниенето при младите растения. Ще трябва да пресадите джинджифила в почва, след като образува листа и корени, което може да бъде доста травмиращо за него. Идеалната температура за покълване на растението е 21°C. Ето защо може да се наложи да използвате нагряваща постелка или друг източник на топлина, за да поддържате подходяща температура на почвата.
- Подобно на повечето градински растения, джинджифилът предпочита леко киселинна почва. Ако тази във вашия район е алкална, коригирайте я на 6,1-6,5 pH с помощта на pH тестер за почва.
Стъпка 5: Изберете място
Джинджифилът предпочита частична сянка или зони само със сутрешно слънчево огряване (с изключение на корените). Мястото за отглеждане трябва да бъде защитено от вятър или влажност, но да не е заблатено. Ако джинджифиловото растение все още не е покълнало, температурата на почвата трябва да бъде по-висока. В най-добрия случай между 22-25°C.
- Изберете саксия с дълбочина поне 30 сантиметра. Пластмасовият съд е по-добър от керамичния. Стига да пробиете няколко отвора в основата.
- Джинджифилът расте на пълна сянка в тропиците. Но тези места понякога са прекалено хладни в други географски ширини. Опитайте се да засадите растението на място, което получава от 2 до 5 часа пряка слънчева светлина.
Стъпка 6: Засадете джинджифила
Засадете всяко парче джинджифил на разстояние от 5-10 сантиметра под почвата с пъпки, насочени нагоре. Ако мястото, което сте избрали, е градината, дръжте "разсада" на 20 сантиметра един от друг. В случай че искате да си засадите джинджифил в саксия, изберете такава с диаметър от 35 сантиметра.
Как да се грижим за джинджифила?
Стъпка 1: Поддържайте почвата влажна
Полейте леко веднага след засаждането. Ежедневно проверявайте почвата и поливайте точно преди да изсъхне напълно. Мократа почва предизвиква загниване на корените на растенията, така че намалете поливането или подобрете дренажа, ако водата не оттича бързо.
Стъпка 2: Следете покълването
Джинджифилът расте бавно. Издънките могат да се появят в рамките на дни, ако имате късмет, но продължавайте да поливате поне няколко седмици, преди да се откажете от растението.
- Придържайте се към същото третиране с поливане след покълване.
Стъпка 3: Торете месечно (по желание)
Торенето не се изисква, ако джинджифилът е в богата почва. Особено такава, смесена с компост. Първо трябва да тествате почвата и, ако е необходимо, да я наторите. Ако тя е неплодородна или искате да увеличите добива, торете всеки месец с малко количество течен тор.
Стъпка 4: Мулчирайте джинджифила (по желание)
Мулчирането предпазва джинджифила от неблагоприятните климатични условия. И се бори с плевелите, които лесно могат да се конкурират с него (в случай че се развива по-бавно от обичайното). Дебелият слой мулч е задължителен, ако температурите на почвата паднат под 10°C през вегетационния период.
Стъпка 5: Оставете почвата да изсъхне
Стъблата на джинджифиловото растение пожълтяват в края на лятото или началото на есента, тъй като температурите падат. Намалете поливането, когато забележите този "феномен". И спрете да го правите, след като стъблата изсъхнат.
- Джинджифиловото растение може да не цъфне през първите една или две години след засаждане или ако вегетационният сезон е кратък.
Стъпка 6: Оставете растението да узрее преди беритбата
Джинджифилът отделя по-силен аромат, ако го оставите да се развива в почвата. Когато стъблата изсъхнат, и поне 8 месеца след засаждане, изкопайте коренището. Отрязването на парчета за готвене няма да убие растението, стига да оставите няколко "очи" след себе си.
- Младият джинджифил, обикновено предназначен за мариноване, се прибира 3-4 месеца след засаждане. Той трябва да се извади внимателно, тъй като има тънка кора, която лесно може да се натърти.
- Използвайте дезинфекциран нож, за да отрежете растението.
Стъпка 7: Подгответе се за студено време
Освен ако не живеете на тропиците, прибирането на джинджифила на закрито през зимата е препоръчително. Съхранявайте на сухо и топло място. Ако оставите джинджифила навън, го покрийте с дебел слой мулч, веднага след като температурата падне под 10°C. Растението вирее на места с топъл климат, така че трудно може да преживее сланата.
wikihow.com, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
БРОНХАЛ таблетки * 100 ХЕРБАМЕДИКА
ФЕМИМОДЕЛ ФОРТЕ капсули 425 мг * 40 ЗОНАФАРМ
СОЛГАР N7 капсули * 30
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Природосъобразен начин на живот
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Как да изгорим мазнините с канела и джинджифил
- Как да си захванем смокиня от клонче (първи стъпки)
- Как най-лесно да си отгледаме лековития нар в домашни условия?
- Отглеждайте коледниче, за да се радвате на красиви цветове през цялата зима
- Противопоказания и странични ефекти на джинджифила
- Как да използваме джинджифила за отслабване
- Полезни свойства и приложения на джинджифила
- Направете си сами зелен лук в бутилка
- Джинджифил, Исиот, Джинджър
Коментари към Как да си засадим джинджифил?