Как най-лесно да си отгледаме лековития нар в домашни условия?

Едно от най-силните природни антивирусни и подсилващи имунитета средства е нарът! Вкусният плод, изпълнен с малки и сочни зрънца, дава на организма ни огромна доза витамин C, витамини от група B, желязо, калий, йод и 15 незаменими аминокиселини (колкото няма накуп в нито един друг плод). А отглеждането на този природен лек в домашни условия никак не е трудно. Ако искате и вие да имате нар в дома си, вижте следните лесни стъпки и действайте.
- Засейте семена от нар във влажна почва, покрита с найлон или стъкло и поставете саксията на тъмно място при температура 20 - 25ºC. Те ще покълнат в рамките на 10 - 60 дни. Кълновете се появяват неравномерно, така че когато се появят първите от тях, преместете саксията на осветен прозорец. В противен случай те ще се изтънят или загният. Температурата в този случай е желателно да се намали до 18 ºC. В първия месец разсадът е много уязвим и чувствителен на високи температури. За да не изгори от слънцето, леко го отместете от пряката слънчева светлина и го поливайте редовно.
- Растението иска влага през лятото, но в същото време не понася прекомерното поливане, защото е устойчиво на суша. Изчакайте почвата леко да изсъхне, преди да го полеете отново. След 3-4 месеца, когато разсадът стане по-силен, настанете растенията в отделни саксии. Те не са претенциозни към почвата.
- Нарът не изисква торене, сухоустойчив е и доста студоустойчив, но се нуждае от чист въздух, така че през лятото е най-добре да го държите на балкона или в градината. В края на есента след първите слани, когато листата започват да окапват, може да го приберете.
- През зимата го оставете на тъмно при температура от 0 до 5 ºC, или при 10 - 12 ºC на добре осветен прозорец (в този случай растението запазва листата и през зимата, но това често води до боледуване и заразяване с вредители).
- В периода на "зимен сън" растението не се полива или при температура над 8 ºC поливането е много рядко и ограничено, така че кореновата система да не е напълно пресъхнали през зимата.
- През първите 2 - 3 години ежегодно може да пресаждате растението, а след това през 2 - 3 години. Растенията, по-стари от 5 - 7 години, от време на време се местят в прясна почва, като леко подрязвате на корените им. Ако отглеждате нар джудже, 2 години след засаждането вече ще имате цвят от него. Обикновеният нар вероятно ще даде цвят не по-рано от 8 - 10 години.
- Може да размножите нара чрез резници. За да направите това, вземете млади зелени филизи с дължина 5 - 7 сантиметра и ги засадете в смес от торф и пясък (или просто мокър пясък), като ги покриете с фолио или прозрачен купол. Поставете на добре осветено място. Те ще се вкоренят след 1,5 - 2,5 месеца в зависимост от времето на присаждане. Най-подходящото време за това е април - юни. Възможно е възпроизвеждане и чрез дървесни издънки, но те не се вкореняват добре.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ХИМАЛАЯ ПАСТА ЗА ЗЪБИ КЪМПЛИЙТ КЕЪР 75 мл
АЛАЙВ ИМУННА ЗАЩИТА желирани таблетки * 90 NATURE'S WAY
ГРЕВИЯ НОРМАЛ ПРЕША + ХЕСПЕРИДИН + ЧЕРЕН БЪЗ капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Природосъобразен начин на живот
- 16 признака, че сте отгледани от критични родители
- Маргаритка
- Научете 5 тайни за успешно отглеждане на полезната латинка
- Как да си захванем роза с помощта на суров картоф?
- Как да си засадим джинджифил?
- Отгледайте джинджифил у дома в 4 стъпки
- Как да си захванем кафеено дръвче от 1 зрънце кафе?
- Как да разберем дали в почвата на растенията има вредители?
- Направете си градински кош, саксия или поставка за инструменти от стари гуми
- Как да се отървем от поповите прасета без отрови
Коментари към Как най-лесно да си отгледаме лековития нар в домашни условия?