Комуникирайте ефективно с 4 метода на общуване

Взаимоотношенията ни с околните се отразяват значително на усещането ни за удовлетвореност, самочувствие и качество на живот. Дори да имаме отлична работа и образование, социалните ни контакти остават сериозен определящ фактор за начина, по който се чувстваме.
Често неудовлетворяващите отношения не се дължат на липсата на добри намерения, а на неумението да общуваме ефективно с хората около нас. Предлагаме ви няколко стъпки към по-качествени взаимоотношения, в които и двете страни могат едновременно да изразят мнение и да бъдат чути.
1. Разберете ролята на емоциите
Емоционалното ви състояние може да повлияе на разговора много повече от логически аргументи или реалните ви чувства към даден човек. Когато сте стресирани или разстроени, перспективата ви се стеснява и когнитивните ви способности отслабват.
Ако трябва да адресирате чувствителна тема или усещате, че спорът се разгорещява, по-добре изчакайте докато емоциите се охладят. Обяснете на другия човек, че имате нужда от малка почивка от разговора, за да го проведете спокойно малко по-късно.
2. Задайте въпрос, преди да говорите
В разговор често бързаме да представим собствената си гледна точка по въпроса. Не забравяйте, че вече знаете своето мнение и ще ви е по-полезно да чуете другата страна, за да не правите прибързани заключения. Насрещният човек ще се чувства добре, ако му дадете шанс да изрази мнение, и това може да намали напрежението в разговора.
Също така, преди да критикувате, дайте шанс на събеседника си сам да изрази къде смята, че е сбъркал. Изберете двупосочно общуване вместо атака.
3. Избягвайте раздаването на „присъди”
Ако искате другият да ви чуе, избягвайте осъдителни нападки, обиждащи характера и личностните му качества. Такъв тип критика предизвиква силна защитна реакция. Когато човек мине в защитен режим, значително намалява шансът да чуе аргументите ви, а и най-вероятно ще се опита да ви атакува обратно.
Обсъдете постъпката и последиците, до които е довела, но не заклеймявайте човека, за да бъде спорът ви конструктивен.
4. Мислете като дипломат
Понякога влизаме в разговор с твърда позиция, че има едно правилно решение и това е нашето. Но позицията ни невинаги е безпристрастна и често цели да защити собствения ни интерес и удобство.
Гледайте на разговора като на преговор, който цели двете страни да постигнат консенсус. Бъдете отворени за намирането на нови решения и помислете какво би било в интереса на отсрещната страна.
Редактор: Гергана Стоева
Източници: readersdigest.ca
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Здрав дух
- Общуване
- Как да изградим връзка с човек, който страда от аутизъм
- Невероятната сила на валидирането и как да го правите
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Ако искате да опознаете човек, задайте му тези 9 психологически въпроса
- Как винаги да бъдем вежливи и тактични?
- Депресираните хора не гледат в очите
- Изкуството на интимната комуникация
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- 11 маски, зад които крием истинската си същност
- Стратегии за успешна комуникация с хора, страдащи от деменция
Коментари към Комуникирайте ефективно с 4 метода на общуване