Насърчете здравето с 10 вида сол
Почти всичко има по-добър вкус с щипка сол - от зеленчуци до месо - дори сладоледът и шоколадът могат да се овкусяват с нея. По-специално, The Academy of Nutrition and Dietetics препоръчва консумацията на 1500-2300 мг дневно (приблизително 1 супена лъжица). Разликата между различните видове сол се състои във вкуса, методите за прибиране на реколтата, примесите и целите на употреба.
Представяме ви информация за всеки вид сол и причини, поради които може да я намерите за полезна.
Тази подправка, освен че се използва за приготвяне на храна, оказва влияние върху човешкото здраве. След като откриете нейните свойства и ефекта, който има върху тялото, може да започнете да регулирате диетата и да превключвате между различните видове сол.
1. Морска сол
Морската сол съдържа натрий, калий, калций, магнезий, бромид, хлорид, желязо, мед, цинк и други. Нейната консумация насърчава съня, подобрява външния вид на кожата и възстановява електролитния баланс на организма.
2. Келтска морска сол
Този вид сол съдържа богата гама от различни минерали. Освен че предоставя терапевтични ползи, тя подобрява дихателната система и стабилизира сърцето. Най-важното е, че може да поддържа нормални нива на киселинно-алкален баланс и да увеличи продължителността на живота.
3. Хавайска червена сол
Хавайската червена сол съдържа около 80 минерала. Те е съставена от морска сол и железооксидна вулканична пръст. Последната отговаря за придаването на нейния характерен цвят. Добавете щипка хавайска червена сол към любимото ястие, за да подобрите функциите на белите дробове и имунната система, енергията и способността за концентрация.
4. Индийска черна сол (Кала Намак)
Индийската черна сол е истинско чудо за повечето храносмилателни проблеми. Тя помага за насърчаване на апетит и намалява дискомфорта в коремната област.
5. Хималайска розова сол
Възприемана като "подправка със супер сили", хималайската розова сол е богата на минерали (над 80 вида) и може да балансира нивата на pH е организма. Освен това насърчава мускулната релаксация, предотвратява високо кръвно налягане и намалява риска от инфекции.
6. Трюфелова сол
Трюфеловата сол има антимикробни и противовъзпалителни свойства. Тя действа като естествен афродизиак. Тази подправка съдържа голямо количество минерали, но също така е чудесен източник на протеини, които подобряват имунната система.
7. Френска морска сол
Позната още като "върхът на солницата" и "каймакът на солта", френската морска сол има високо съдържание на минерали и лек приятен вкус. Тя разполага с всички елементи, които се намират в морската вода: мед, йод, цинк, манган, желязо, калий и магнезий. Истински дар от природата за здравето.
8. Кипърска черна сол
Ценна заради своите земни вкусове, кипърската черна сол съдържа активен въглен и служи като декоративно средство за масата. След нейните основни предимства са детоксикация на тялото, повишаване на хидратацията и предотвратяване на мускулните спазми.
9. Хавайска черна сол
Хавайската черна сол е екзотична морска сол с активен въглен от черупка на кокосов орех. Нейните ефекти са сходни с тези на кипърската черна сол с един допълнителен плюс - държи негативната енергия далеч. Малките черни зрънца придават драматичен завършек на всяко ястие и подхождат идеално на блюда със сос.
10. Трапезна сол
Трапезната сол стимулира отделянето на храносмилателни сокове и ензими, които позволяват извличането и усвояването на други витамини и хранителни вещества от храната. Въпреки това, една от най-често срещаните е изкуствено йодираната, за да помогне при недостиг на йод и последствията от него. Трапезната сол е подправка, която се предлага в различни форми (Кашерна сол) и вкусове (чеснова, лучена и пушена сол) в зависимост от целите на употреба.
Вредните ефекти от прекомерния прием на сол
Изглежда, че има пряка връзка между размера на дрехите и консумацията на сол. Последните проучвания показват, че прекомерният прием на натрий може да доведе до покачване на телесното тегло. Причината е, че солта насърчава преяждането. Освен това задържането на течности, причинено от наличието на твърде много натрий в кръвта, повишава отделянето на себум по кожата и повишава риска от високо кръвно налягане. Други здравословни проблеми, които могат да възникнат, са главоболие, остеопороза и бъбречни заболявания.
Според проучване, консумацията на храни, консервирани със сол (като кисели зеленчуци и солена риба), е свързана с повишен риск от рак на стомаха. Друго проучване установява, че мъжете са по-податливи към подобни заболявания от жените. Препоръчителният прием на сол е 6 грама (2300 мг натрий) или около 1 1/2 чаена лъжица дневно. Вместо нея може да използвате билки, подправки и лимонов сок, за да овкусите храната.
Обичате ли солена храна? Колко вида от горепосочените соли сте опитвали? Споделете с нас в коментарите.
Редактор: Маргарита Добрева
Източник: brightside.me
Снимка: resperate.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛ ЗА СЪДОМИЯЛНИ МАШИНИ 2.5 кг ETAMINE DU LYS
НовСИЙСТАРС КРИСТАЛНИ МИНЕРАЛНИ СОЛИ С ЛАВАНДУЛА 100 гр.
ДИБЕН ЕНТЕРАЛНА ХРАНА ЗА ПИЕНЕ ГОРСКИ ПЛОДОВЕ 200 мл
СИЙСТАРС КРИСТАЛНИ МИНЕРАЛНИ СОЛИ С РОЗМАРИН 100 гр.
СОЛИ ВКУСНО 150 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
СИЙСТАРС КРИСТАЛНИ МИНЕРАЛНИ СОЛИ С ХВОЙНА 100 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Нетрадиционно
- Какво лекува английската сол
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Полезни и вредни видове сол
- Натурални заместители на солта
- Солеви разтвори
- Облекчете хемороидите с разтвор от сол и сода
- Натрий – значение за организма и хранителни източници
- Как да спасим пресолените ястия
- Диета с ниско съдържание на сол
- Домашна целинова сол
Коментари към Насърчете здравето с 10 вида сол