Разберете дали страдате от анемия чрез тези 7 признака
Анемията е състояние, което се характеризира с недостиг на червени кръвни клетки и/или хемоглобин в кръвта. Това води до намалена способност за пренос на кислород към тъканите и поява на тъканна хипоксия. Причините за възникване на анемия са различни, както и нейното лечение. Представяме ви кратък списък със симптомите на това състояние и начините за облекчаването му.
Симптоми на анемия
1. Бледа кожа
Недостигът на кислород или червени кръвни клетки в тялото води до промяна в цвета на кожата. Тя започва да става по-светла и по-бледа. Това не се отнася само за лицето, но и за цялото тяло, най-вече ръцете, вътрешната страна на долните клепачи и езика.
2. Нарушен сърдечен ритъм
Ниските нива на хемоглобин карат сърцето да работи по-усилено от обикновено, за да изпомпа кръв през кръвоносната система. По този начин се опитва да снабди тялото с достатъчно количество кислород. Това, от друга страна, води до появата на нарушен сърдечен ритъм.
3. Умора
Ако органите не получат достатъчно количество кислород, тялото започва да работи по-усилено, за да създаде енергия за изпълнение на ежедневните функции. Това води до чувство на умора и изтощение.
4. Проблеми с концентрацията
Мозъкът (както и всички други органи) има нужда от кислород, за да функционира правилно. Ако нивата на това вещество в организма са ниски, може да възникнат проблеми, свързани с концентрацията и фокусирането.
5. Крехки нокти
Крехките нокти са друг често срещан, но не толкова известен симптом на анемия. Те също имат нужда от кислород, за да растат силни и здрави.
6. Напукани устни
Слънцето, вятърът и климатичните промени оказват влияние върху кожата. Те я правят суха и напукана. Анемията обаче причинява напукване в други специфични области - ъгълчетата на устните.
7. Необичаен глад за нехранителни вещества
Учените все още нямат обяснение защо анемията причинява тези странни желания, но най-често срещаните са апетит към пръст, креда или лед.
Третиране на анемия
Тъй като има различни видове анемия, лечението зависи от причината за нейната поява.
1. Подобрете нивата на стомашна киселина
Когато стомахът не произвежда достатъчно киселина, тялото не може да раздроби напълно храната и това води до малобсорбция на витамини и минерали, включително желязо и витамин B12. Въпреки че получавате достатъчно хранителни вещества чрез храна и добавки, те просто не стигат до вашата система.
Начини за справяне с ниските киселинни нива:
- Натурален ябълков оцет - разтворете 1 супена лъжица от него в чаена чаша вода и консумирайте 15 минути преди хранене.
- Джинджифил - добавяйте лечебния корен към храни и напитки, за да стимулирате производството на храносмилателни сокове.
- Ферментирали храни - те също подобряват храносмилането.
Ниските киселинни нива могат да доведат до синдром на пропускливите черва, защото храната не се усвоява правилно и дразни чревната лигавица.
2. Третирайте синдрома на пропускливите черва
Синдром на пропускливите черва е състояние, което се характеризира с увреждане на чревната лигавица. Когато това се случи, неразградените частици от храна и токсини могат да преминат през червата и в кръвта и да причинят различни здравословни проблеми, включително анемия. През повечето време синдрома на пропускливите черва се причинява от небалансирана диета, затова най-добрия начин да се справите с него е да въведете промени в хранителни режим.
- елиминирайте храните, които дразнят стомаха;
- включете здравословни мазнини във вашата диета, като риба и масло;
- премахнете преработените храни;
3. Консумирайте ферментирали храни
Ферментиралите храни съдържат пробиотици. Това са полезни бактерии, които заздравяват чревната лигавица и подобряват функциите на храносмилателната система. Примери за ферментирали храни са:
- мисо;
- кефир;
- комбуча;
- кисело зеле;
- кисело мляко;
- сурови сирена;
4. Премахнете храните, които причиняват алергична реакция
Те могат да доведат до синдром на пропускливите черва. Ето защо тяхното избягване помага за подобряване на здравето.
5. Увеличете приема на фолиева киселина
Фолиевата киселина, наричана още витамин B9, играе важна роля за много функции в човешкото тяло, включително изграждането на червени кръвни клетки. Храни, които съдържат това хранително вещество, са:
- боб;
- папая;
- цитрусови плодове;
- пълнозърнести храни;
- зеленолистни зеленчуци;
6. Увеличете приема на витамин B12
Витамин B12 е от съществено значение за червените кръвни клетки. Веганите, вегетарианците и бременните жени могат да бъдат изложени на по-висок риск от недостиг на това вещество.
Храни с високо съдържание на витамин B12 са:
- месо;
- риба;
- яйца;
- морски дарове;
- млечни продукти;
7. Увеличете приема на желязо
Желязото е един от основните елементи, които са от съществено значение за правилно функциониране на човешкото тяло. Той е ключов минерал за производството на червени кръвни клетки и неговият дефицит може да доведе до анемия. Има два начина да увеличите приема на желязо - чрез храна и хранителни добавки. Например:
- ядки;
- цвекло;
- спанак;
- броколи;
- боб и леща;
- черен дроб;
- червено месо;
- зърнени храни;
Забележка: Ако изпитвате някои от тези симптоми, най-добре да посетите лекар и да се подложите на изследвания, преди да преминете към лечение.
Редактор: Маргарита Добрева
Източник: brightside.me
Снимка: extrachai.com
Коментари към Разберете дали страдате от анемия чрез тези 7 признака