Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Съвети Околна среда и бит Спорт и свободно време Може ли да спортуваме, когато сме болни

Може ли да спортуваме, когато сме болни

от 09 апр 2025г., обновено на 15 май 2025г.
Редактор: Вероника Събова
Може ли да спортуваме, когато сме болни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Да тренираме ли, когато сме болни? За съжаление, няма универсален отговор на този въпрос, тъй като решението зависи от много фактори, включително от вида на заболяването, от тежестта на симптомите и интензивността на тренировката. Все пак, някои насоки могат да ви помогнат да определите кога е безопасно да тренирате и кога да пропуснете фитнеса.

Трябва ли да спортуваме, когато сме болни?

Много любители на фитнеса следват „правилото за врата“, когато решават дали да тренират по време на боледуване или не. То гласи, че ако симптомите са над врата (напр. запушени синуси, възпалено гърло, хрема), е безопасно да се тренира. Ако обаче симптомите са под врата (стомашна болка, диария, натрапчива кашлица), е препоръчително човек да си почива.

И така, колко полезно е това правило. „Това правило е много просто, но, за съжаление, не е полезно.“, коментира д-р Лори Соломон от Нюйоркския медицински колеж.

По-добрият въпрос не е в коя част на тялото са симптомите, а как се чувства човек. „Мисля, че е по-разумно да се запитате какъв вид упражнение можете да извършвате с настоящите си симптоми и да промените тренировката си, ако е възможно.“

Д-р Соломон съветва да се съсредоточите върху възстановяването, вместо да се насилвате, ако нямате достатъчно енергия за упражнения. С други думи, по-добре е да бъдете внимателни, отколкото да се натоварвате прекалено много.

Кога е добре да пропуснете тренировка?

Тренировка

Препоръчително е да пропуснете тренировката, ако имате някое от следните състояния:

  • Треска – Не спортувайте, ако имате треска или мускулни болки. Треската ограничава мускулната сила, мисленето и притока на кръв към белите дробове. Освен това състоянието може да увеличи риска от дехидратация по време на тренировка.
  • Грип, COVID-19 или друго инфекциозно заболяване – Безопасно ли е да спортувате, когато сте болни от грип или COVID-19? За вас може би да, но ако не желаете да заразите други хора, не е препоръчително да тренирате във фитнеса. От гледна точка на контрола на инфекциите, най-добре е да не спортувате на обществени места, за да избегнете разпространение на болестта.
  • Тежка умора – Настинката и грипът могат да предизвикат изтощение и значителна липса на енергия. При наличието на умора упражненията могат да бъдат изключително натоварващи за организма. Пренебрегването на симптоми като изтощение и отпадналост може да удължи процеса на възстановяване и потенциално да влоши състоянието ви.
  • Болка в гърдите – Болката в гърдите е сигнал за тревога, особен ако имате някакви основни здравословни проблеми като сърдечносъдови или белодробни заболявания. Тези състояния могат да се обострят от тренировките, поради което трябва да бъдете изключително внимателни.
  • Затруднено дишане – Недостигът на въздух означава, че не сте готови за фитнес. „Всеки, който има затруднено дишане през устата, трябва да пропусне тренировката.“, съветва Соломон. „Ако изпитвате недостиг на въздух или затруднено дишане през устата, това може да означава, че имате проблем с белите дробове.“

>>> Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето

Съвети за тренировки по време на боледуване

Спортуване по време на боледуване

След като се почувствате достатъчно добре, за да спортувате, следните съвети могат да ви бъдат от полза:

  • Намалете интензитета – Не очаквайте да започнете оттам, откъдето сте спрели, преди да се разболеете. За да помогнете на тялото си да се възстанови, намалете интензивността на упражненията наполовина. Препоръчително е да започнете с дейности като йога или пилатес. Можете също да опитате да ходите, вместо да бягате, или да използвате по-леки тежести, отколкото обикновено.
  • Бавно увеличавайте интензивността – Ако понасяте добре леките упражнения, постепенно увеличавайте интензивността на тренировката. Този подход минимизира риска от нараняване или влошаване на състоянието.
  • Избягвайте близък контакт с други хора – Избягвайте закрити обществени места, ако имате заразно заболяване като настинка, грип или COVID-19. Вместо това тренирайте сами у дома или на открито.
  • Останете хидратирани – Комбинацията от упражнения и здравословен проблем може да доведе до дехидратация на организма. Леката до тежка загуба на течности може да причини симптоми като объркване, замайване, главоболие, умора, мускулни крампи, припадък и ускорен сърдечен ритъм. Дайте приоритет на хидратацията преди, по време и след тренировка. Също така избягвайте упражнения и интензивност, които ви карат да се потите, тъй като обилното изпотяване може да ви дехидратира.
  • Слушайте тялото си – Преди тренировка, премислете добре как се чувствате. Ако симптомите ви са тежки, добре е да пропуснете тренировката. Ако решите да спортувате, обърнете внимание на това как се чувствате по време на упражненията. Променете или преустановете тренировката, ако се почувствате изтощени или симптомите ви се влошат.

>>> Как да започнете упражнения с тежести в напреднала възраст

Кога е безопасно да се върнем във фитнеса

Освен да слушате тялото си, важно е да обърнете внимание и на други важни индикатори, които ще ви покажат дали е безопасно да се върнете във фитнеса.

  • Ако имате COVID-19, препоръчително е да останете вкъщи и да възобновите тренировките във фитнеса след отшумяване на симптомите.
  • Ако кашлицата ви е натрапчива, изчакайте, докато отшуми. Но ако е лека, можете да възобновите тренировките. Същото важи и при наличието на хрема – ако постоянно имате нужда от кърпички, най-добре е да си останете вкъщи.

Говорете с личния си лекар, ако не сте сигурни дали състоянието ви изисква преустановяване на тренировките и отделяне на повече време за почивка. Той е човекът, който може да ви посъветва как най-добре да постъпите в конкретната ситуация.

Източник:

Should You Work Out When Sick? Your Guide to Exercising While Ill: https://www.everydayhealth.com/fitness/should-you-work-out-when-sick/

Още по темата:
  • Носете неприлепващи дрехи от естествена материя, за да предотвратите спарване Носете неприлепващи дрехи от естествена материя, за да предотвратите спарване
  • Направете кожата на корема си отново стегната и еластична по 3 начина Направете кожата на корема си отново стегната и еластична по 3 начина
  • Не правете тези 8 неща във фитнеса Не правете тези 8 неща във фитнеса
  • Не правете упражнения непосредствено след хранене Не правете упражнения непосредствено след хранене
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХАРБИНГЕР ДАМСКИ РЪКАВИЦИ ЗА ФИТНЕС POWER
20.10лв.

ХАРБИНГЕР ДАМСКИ РЪКАВИЦИ ЗА ФИТНЕС POWER

ОЛ НУТРИШЪН ТРЕНИРОВЪЧНИ ЛАСТИЦИ
24.00лв.

ОЛ НУТРИШЪН ТРЕНИРОВЪЧНИ ЛАСТИЦИ

МАСЪЛ КИК капсули * 90 ВЕМОХЕРБ
62.70лв.

МАСЪЛ КИК капсули * 90 ВЕМОХЕРБ

БАТЕРИ НУТРИШЪН ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ капсули * 90
20.50лв.

БАТЕРИ НУТРИШЪН ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ капсули * 90

МАЙПРОТЕИН ИМПАКТ УЕЙТ ГЕЙНЪР 5 кг
146.00лв.

МАЙПРОТЕИН ИМПАКТ УЕЙТ ГЕЙНЪР 5 кг

ОСТРОВИТ МАСАЖЕН ОБРЪЧ
38.95лв.

ОСТРОВИТ МАСАЖЕН ОБРЪЧ

Коментари към Може ли да спортуваме, когато сме болни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Може ли да спортуваме, когато сме болни
    www.framar.bg 
    на 10 July 2025 в 06:55
    Коментирайте "Може ли да спортуваме, когато сме болни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Околна среда и бит
  • Спорт и свободно време
  • Най-добрите 5 упражнения за по-тънки и елегантни прасци
  • Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
  • Най-добрите упражнения за рамене за жени, с които се подобрява позата на тялото
  • Тренировъчна програма на Дориан Йейтс
  • 7 упражнения за начинаещи, с които да тренирате в домашни условия
  • Как се тренира трапецовидния мускул?
  • Плиометрична тренировка за отслабване
  • Защо дните за почивка са задължителни за добрата тренировъчна програма
  • Програма за натрупване на 5 килограма мускулна маса за 1 месец
  • Домашна тренировка за здрави стави, кости и мускули за жени над 50-те
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 96 дни, 16 часа и 25 мин.

Как да си купуват лекарствата диабетици без здравни осигуровки и електронна рецепта?

преди 110 дни, 11 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 20 часа и 36 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 5 дни, 18 часа и 56 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 12 дни, 15 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 14 дни, 7 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДОСТИНЕКС таблетки 0.5 мг * 2

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ 100мл

ЛИВСАНЕ ПЛАСТИР МАЗОЛИ/КОКОШИ ТРЪН * 6

ХЕПАСЕЙВ ФОРТЕ капс. * 60

НЕСТИ ДАНТЕ НАТУРАЛЕН ПЛОДОВ САПУН С МАСЛИНА И МАНДАРИНА 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА СУПЕР ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 TNT 21

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 17:24:36

Аптека "Радикс", гр. Бургас

Коментар на: Г.Грозев от 09 юли 2025г. в 16:20:14

КИТАЙСКИ ЧАЙ ЗА СУПЕР ОТСЛАБВАНЕ ФИЛТЪР * 30 TNT 21

Коментар на: Мариана от 09 юли 2025г. в 16:18:54

СТАФИСАГРИА 30 СН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 юли 2025г. в 14:18:30

СТАФИСАГРИА 30 СН

Коментар на: Зорница Господинова от 09 юли 2025г. в 12:51:01
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival