10 отличителни черти на токсичните родители, които разрушават живота на своите деца, без да осъзнават това
Психолозите и специалистите по детско поведение могат да помогнат да открием разликата между неблагодарните деца и тези, които са жертва на токсично влияние. Например, клиничните психолози Сет Майърс и Престън Ни обясняват как някои от действията на родителите съсипват живота на малчуганите. От друга страна, отглеждането на деца е много трудно и никой няма право да бъде съден, когато става въпрос за прилагане на възпитателни методи. Но границата между грешките, които родителите допускат и тяхното неуместно поведение е много тънка. Тази статия може да ви помогне да разпознаете и да се справите с токсичните ситуации, които вредят на здравето.
1. "Страхувай се от мен, но ме обичай!"
Токсичните родители възприемат емоционалната атака като начин за демонстрация на любов и внимание. Децата, които растат в подобни семейства, разбират в какво настроение са техните майка и баща, когато чуят звука от тракане на ключове и скърцане на обувки. Малчуганите живеят в постоянен страх и притеснения. Този вид токсични родители често се обиждат, ако техните действия се третират с подозрение. Те твърдят: "Аз направих всичко за теб, а ти си толкова неблагодарен!"
2. "Трябва да се справиш с проблемите на възрастните, но все още не нямаш никакви права."
В токсичните семейства родители споделят своята отговорност с децата. Например, синът/дъщерята вярва, че неговото/нейното лошо поведение кара бащата да консумира алкохол, за да се успокои.
По-късно децата се въвличат в скандала на възрастните. Тийнейджърите се принуждават да слушат оплакванията на своите родители, да се приспособяват към сложната ситуация, да се поставят на чуждото място, да помагат, да търпят и да утешават. За съжаление, в този случай децата нямат право да изразят мнение.
3. "Бъди най-добрият, но не забравяй, че не си специален."
Нарцистичните родители очакват техните деца да се представят във възможно най-добрата светлина. Въпреки това, всички постижения се приемат за даденост. Пренебрежителните коментари могат да съсипят живота на децата, защото ги карат да растат, вярвайки, че са безкрайно разочарование за своите родители.
4. "Споделяй, но не се изненадвай заради подигравките."
Токсичните родители принуждават децата да бъдат искрени и понякога дори ги карат да се чувстват виновни, ако не искат да споделят своите чувства. По-късно същата информация се използва срещу самите тях. Това става по два начина:
- Роднини, съседи и други хора са наясно с всичко, което децата споделят със своите родители. И възрастните наистина не виждат нищо лошо в това.
- Децата предоставят възможност на родителите да ги накажат или да добавят саркастичен коментар.
5. "Ти си лош, затова дори не се опитвай да станеш по-добър."
Колкото по-ниско е самочувствието на детето, толкова по-лесно може да се контролира. Токсичните родители обсъждат недостатъците на своите наследници и в повечето случаи коментират техния външен вид, защото това е една от най-чувствителните теми. Ако няма "очевидни недостатъци", те просто създават такива.
Подобни родители внушават комплекс за малоценност на своите деца. Те не искат техните синове и дъщери да опитат нови неща и да пожънат успехи. Токсичните родители не желаят да имат успешни деца, които демонстрират силна воля.
6. "Подобри своите умения и забрави за бъдещите планове."
Родителите искат техните деца да успеят, без значение как. Например, майката очаква сина да изгради успешна кариера, но да не напуска дома. Нарцистичният родител се вълнува от постиженията на своето дете само поради две причини:
- Той обича да се хвали с неговия успех, за да предизвика завист у другите.
- Успешните деца генерират по-добър живот за своите родители.
7. "Следвай моите инструкции, но вини себе си за провалите."
В този случай родителите третират детето като обект. Те правят свои собствени планове и очакват техните синове и дъщери да ги следват. Между другото, токсичните родители не се интересуват от последствията на пълния контрол. Ако нещо се обърка, вината не е тяхна.
8. "Махай се, но не ме оставяй сам."
В здравите семейства родителите помагат на децата да напуснат дома и да започнат свой собствен живот. Токсичните хора правят точно обратното. Те не искат да пускат своите синове и дъщери, но винаги казват, че къщата, парите и храната им принадлежат. В този случай всички опции или възражения от страна на децата се игнорират. Какво наистина искат такива родители? Ами децата да ги слушат и да бъдат близо до тях.
9. "Приеми нашата помощ, но спри да ни експлоатираш."
Тези родители предлагат нещо, което не е необходимо за децата. Синовете и дъщерите започват да мислят: "Вероятно нашите родители имат нужда от компания и иска да се чувстват значими". Затова примат помощта. След това благодарят на родителите и предлагат нещо в замяна. Но няма щастлив край, защото майката и бащата винаги припомнят на децата това "благоволение", което са направили за тях. И ги превръщат в затворници:
- Ако откажат да направят услуга. Децата смятат, че е грубо да отхвърлят молбата за помощ от своите родители.
- Ако приемат да направят услуга. Децата смятат, че трябва да бъдат благодарни на своите родители за тяхната подкрепа и са готови да помогнат във всеки един момент.
10. "Вярвай ми, но винаги бъди нащрек."
Личен живот? Лично пространство? Няма такова нещо за децата на токсичните родители. Ако се опитате да ограничите достъпа до вашата лична територия, може да бъдете обвинени в липса на доверие. Дори къщата и апартаментът няма да бъдат защитени, тъй като тези родители са свикнали да използват резервния ключ. И техните деца винаги трябва да отговарят на всички въпроси: "Защо не си измил чашата?" или "Защо си похарчил пари за този боклук?" Такива родители не зачитат живота и личните решения на своите деца.
Как да се справите с токсичните родители?
Трудно може да избягате от токсичната атмосфера - дори да сте възрастни! Независимо от това, специалистите предлагат няколко съвета, които да ви помогнат да защитите личните граници и да запазите добрите взаимоотношения. Първо, трябва да осъзнаете следните факти:
- Не може да промените миналото.
- Токсичните взаимоотношение са като хроничните заболявания - почти невъзможно е да се лекуват, затова трябва да се опитате да избегнете усложнения.
Препоръките се базират на разбирането, че всеки човек има права и нужди, от които не трябва да се срамува. Имате право да:
- живеете в собствен дом и да налагате собствени правила;
- не взимате участие в решаването на проблеми на други членове от семейството;
- ограничите достъпа до вашата територия;
- придобиете личен опит и да игнорирате вашите родители, когато казват: "Аз знам по-добре.";
- управлявате собствените ресурси: пари, време и усилия;
- предпочетете личните интереси през тези на вашите родители;
Трябва да запомните: тези правила важат и за двете страни. Децата не трябва да отхвърлят родителите от своя живот и да приемат тяхната помощ за даденост.
По статията работи: Маргарита Добрева
Източник: brightside.me
Снимка: youaremom.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗЛЕКУВАНЕ ОТ ТОКСИЧНИ ВРЪЗКИ - СТЕФАНИ САРКИС - СИЕЛА
ТОКСИЧНИТЕ ХОРА - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За детето
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
- Детска градина № 4 "Теменужка", гр. Варна
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
- Защо трябва да се научим да приемаме другите такива, каквито са
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
Коментари към 10 отличителни черти на токсичните родители, които разрушават живота на своите деца, без да осъзнават това