5 начина да научите детето да помага у дома
Не е тайна, че повечето деца не са фенове на чистенето. Проблемът е, че те свързват тази дейност с нещо, което отнема от времето за забавления и не доставя удоволствие. Вижте как да избягате от негативните асоциации на досадно домакинско задължение и децата с желание да се включват в подреждането у дома.
1. Таймер
Достатъчно е детето да си представи, че в следващия един час ще се занимава със скучна механична работа, за да изгуби изцяло мотивацията си. Вместо това разделете времето на минутни интервали, които изглеждат кратки и леснопостижими.
Превърнете го в предизвикателство с таймер. Задайте 5 минути за събиране на разпилените вещи, после направете малка почивка и продължете с 5 минути за измиване на чиниите. Така детето върши работата с повече темпо и желание, знаейки, че краят не е далеч.
2. Използвайте музика
Създайте позитивно настроение като пуснете любимите песни - влезте в такт или дори изпейте няколко куплета. Добре е децата да свързват изпълняването на дневните задължения с нещо приятно, а не просто с дейност, която са принудени да изтърпят.
3. Награждаваща система
Превърнете разтребването в игра. Можете да скриете малък десерт, подарък или дори 50 стотинки някъде сред вещите за събиране и да обясните на детето, че ще трябва да подреди нещата си, за да ги намери.
Освен това може да свържете всяко задължение с определен брой точни, които се печелят след извършването му. Съответно по-нелюбимите занимания носят повече точки. Обявете, че при събирането на Х брой точки за У брой дни, ще позволите на детето да направи или да вземе нещо, което иска.
4. Мотивиращи почивки
Вместо „голямото” разтребване да става наведнъж, то може да бъде разделено на интервали с почивки между тях. След 15-20 минути работа идва време за почивка и занимаване с по-любима дейност. После работата продължава за още толкова време и отново следва „междучасие”. Мисълта за идващата почивка помага както на децата, така и на възрастните, да останат мотивирани и концентрирани върху настоящата работа.
5. Точен план
Обичайният израз „Разтреби си стаята” звучи като мащабно, трудоемко и общо понятие. Заместете го с 2-3 конкретни цели и малък списък, който да се отметне до края на деня.
Редактор: Гергана Стоева
Източници: purewow.com / sheknows.com
Снимки: frekvence1.cz / momtastic.com / thespruce.com / chelseacleaning.co.za
Продукти свързани със СТАТИЯТА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- За детето
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- Кафяви водорасли
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
Коментари към 5 начина да научите детето да помага у дома