Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Съвети Околна среда и бит Хранене и готвене Как да изградим правилни хранителни навици

Как да изградим правилни хранителни навици

от 29 март 2013г., обновено на 09 фев 2021г.
Редактор: Ваня Боянова
Как да изградим правилни хранителни навици - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Навиците са често повтарящи се действия, които извършваме в ежедневието си. Те включват и храненето, което невинаги е най-правилното, а това неминуемо се отразява на здравословното ни състояние. Затова ще обърнем внимание на изграждането на полезни хранителните навици – ключов фактор за добро здраве.

Ако обособим навиците си хранене в две групи – добри и лоши, в първата група биха попаднали такива като избягването на пържени храни, стремежа да пием поне по 1,5 литра вода дневно, старанието да не пропускаме основно ядене. Пример за лош навик е изяждането на цялото съдържание на чинията, дори когато то е повече от необходимото ни, за да се заситим.

Нашите хранителни навици са изградени още в детството, но това не означава, че не можем да ги променим днес. Промяната се случва постепенно и са необходими време, постоянство и воля. Резките промени в храненето и вземането на радикални решения, породени от емоция, не обещават добри резултати. Бихме могли да спрем да приемаме храна за известен период от време или да хапваме само зеленчуци всеки ден. Да, това ще доведе до бързо отслабване, но такива големи промени нито са здравословни, нито ефектът от тях е траен в дългосрочен план.

Подобряването на хранителните навици трябва да бъде непрекъснато, то изисква обмислен подход и готовност да положим усилия.

Принципи за изграждане на добри хранителни навици

Придържането към три лесни за спазване принципа ще помогне за изгражането на добри хранителни навици.

Водете си дневник със записки

Запишете в дневник всички ваши хранителни навици, които вече сте изградили. Както лошите, така и добрите. Напишете и причините, които смятате, че ви подтикват към нездравословно хранене.

Водете си дневник със записки какво ядете, какви навици имате и т.н.

1. Създайте списък с хранителните си навици

Чудите се как един дневник може да ви помогне да отслабнете? Обикновено забравяме схрусканите тук и там дребни сладки, някоя и друга хапка от калоричната вечеря, която просто опитваме. Всичко това обаче се натрупва. Поддържайки дневник, включващ всяка изядена хапка храна, в края на деня ще имаме "черно на бяло" точно какво сме приели като количество. Опитайте да си водите записки поне една седмица, като отбелязвате: 

  • кога ядете;
  • какво приемате и в какви количества;
  • къде се намирате по време на храненето;
  • какво е настроението ви, когато хапвате;
  • по-здравословни храни, които бихте могли да изберете, вместо изядените от вас.

Всичко това ще ви помогне да направите самооценка на навиците си. Възможно е да откриете, че винаги търсите нещо сладко в следобедните часове, когато се опитвате да компенсирате енергийния спад. Добре е да отбележите също и как се чувствате, когато решите да ядете, особено ако не изпитвате глад. Желанието за храна може да се дължи на натрупана умора или на стресова ситуация, през която преминавате.

Записвайте всичко, което смятате, че би могло да е от полза. След седмица прегледайте дневника си и си задайте въпроса "Има ли нещо негативно в хранителните ми навици и мога ли да го променя?"

2. Отбележете кои са нездравословните хранителни навици, които могат да доведат до преяждане

Често срещаните навици, които могат да доведат до преяждане и напълняване са:

  • храните се твърде бързо;
  • изяждате всичко, което е сервирано в чинията;
  • ядете, когато не сте гладни;
  • храните се изправени или в движение (това подтиква към бързо и/или безразсъдно приемане на храна);
  • винаги след основно хранене ядете десерт;
  • пропускате основно хранене или закуска и приемате по-голямо количество храна след това.

Запишете всички фактори, които ви подтикват към тези навици. Определете няколко от тях, които искате да подобрите или дори да елиминирате. Не забравяйте да признавате успехите си – това ще ви помогне да направите повече промени към по-добро.

3. Създайте си списък със ситуации и обстоятелства, които ви подтикват да прибягвате към дадени храни, когато не сте гладни

Записвайки ситуациите и обстоятелствата, които ви карат да посягате към определени храни, когато не изпитвате глад, ще ви даде ясна представа кога и къде сте изпитали такава нужда. Отбележете и как обикновено се чувствате през това време. Много често определено емоционално състояние е причината, която ни насърчава да се храним, когато не сме гладни.

Ситуации, които ни подтикват да ядем, когато не изпитваме глад:

  • отваряме шкафа и виждаме любима храна;
  • седим си вкъщи и гледаме телевизия;
  • преди или след стресова среща или стресова ситуация на работното място;
  • когато някой ни предложи ястие, приготвено специално за нас;
  • минаваме покрай купа с бонбони;
  • намираме се в стаята за почивка и на масата има сладки и пакетирани изделия;
  • чувстваме се изморени или отегчени.

Отбележете онези ситуации, които при вас се повтарят всеки ден или всяка седмица. Фокусирайте се върху тях и се постарайте да ги промените в дългосрочен план. По-важно е да се съсредоточите върху ежедневните или честите обстоятелства, които ви карат да хапвате, отколкото върху празничните дни, които обикновено са повод за преяждане, защото празниците отминават и отново можем да се насочим към целта си.

4. Задайте си следните въпроси относно всеки вреден навик, който сте отбелязали:

  • Има ли нещо, което мога да направя, за да избегна ситуацията или състоянието?

Например: Можете ли да изберете различен маршрут от дома до работното място, за да избегнете пекарната по пътя, от която винаги си купувате тестена закуска? Има ли начин да замените бонбоните в купата с пресни плодове?

  • Има ли начин да направя по-здравословни нещата, които не мога да избегна?

Очевидно е, че не можем да избегнем всички ситуации, които предизвикват нашите нездравословни хранителни навици. Пример за това е почерпката по случай рождения ден на приятел или колега. В такива моменти помислете какви варианти имате. Възможно ли е да помолите за нещо здравословно? Бихте могли да седнете по-далеч от храната, за да може по-трудно да стигате до нея. Вариант е също да хапвате здравословна лека закуска преди събитие или среща.

Заменете нездравословните навици със здравословни

Заменете нездравословните навици със здравословни.

 

  • Докато размишлявате върху хранителните си навици, може да осъзнаете, че ядете твърде бързо, когато сте сами. Така изяждате всичко в чинията, вместо да обърнете внимание кога всъщност е задоволен гладът ви. Научете се да ядете бавно. За целта ще ви помогне храненето в компания, било то с приятели или със семейството. Друг вариант е да поканите колега/колежка на обяд или да вечеряте със съседите. Добра стратегия е и да оставяте вилицата си върху масата след всяка хапка, както и да сведете до минимум разсейването, като гледане на телевизия или използване на телефон, по време на хранене. Разсейващите фактори пречат да обръщате внимание на това колко бързо ядете и какво количество храна приемате.
  • Яжте само когато сте наистина гладни. Избягвайте да се храните, когато сте изморени, притеснени, скучно ви е или сте под въздействието на някаква емоция – т.е сте всичко друго, но не и гладни. В такива моменти се опитайте да намерите занимание, което да ви разсее. Може да отидете на разходка или да се обадите на приятел, за да поговорите и да се почувствате по-добре.
  • Планирайте храненията и менюто си, за да сте сигурни, че те са здравсловни и балансирани.

Утвърдете новите си здравословни хранителни навици

Поддържайте новите си здравословни навици.

Около 70% от човешкото тяло се състои от вода. Този процент обаче варира при промени във водния баланс, променя се и телесното тегло при загуба на течности. Затова разликата в килограмите, които показва кантарът в два последователни дни например, е нормално явление, което обаче не означава, че сте отслабнали или напълнели. Намаляване на теглото се отчита, ако то се понижава в продължение на седмици. Това е показател, че е налице загуба не само на вода, но и на мастна тъкан. Най-важното е да не се отказвате и да придобивате нови хранителни навици. Резултатите няма да закъснеят.

В момента, в който осъзнаете, че дадено действие се превръща във вреден навик, спрете и си задайте следните въпроси: "Защо го правя?", "Кога започнах да правя това?", "Какви промени трябва да направя?. Не позволявайте една грешна стъпка встрани да провали опита ви да се храните здравословно. Всичко е поправимо и всеки един от нас може да премине към правилно хранене с търпение, постоянство и воля.

Източник:

cdc.gov
Снимки: freepik.com

Още по темата:
  • 14 здравословни продукта, които консумираме неправилно цял живот 14 здравословни продукта, които консумираме неправилно цял живот
  • Доближете храната до слънчевия сплит, за да разберете дали е полезна за вас Доближете храната до слънчевия сплит, за да разберете дали е полезна за вас
  • Здравословно хранене по време на пътуване – възможно е Здравословно хранене по време на пътуване – възможно е
  • Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела
4.3/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СОЛИ ВКУСНО 150 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
7.70лв.

СОЛИ ВКУСНО 150 г ЯЖ ПОЛЕЗНО

ФРИТЮРНИК С ГОРЕЩ ВЪЗДУХ 7.4 л JOCCA
319.00лв.

ФРИТЮРНИК С ГОРЕЩ ВЪЗДУХ 7.4 л JOCCA

НАТУРАБЛУМ МАНУКА МЕД MGO 216+ 500 г
88.10лв.

НАТУРАБЛУМ МАНУКА МЕД MGO 216+ 500 г

ИСТИНАТА ЗА ХРАНАТА - ТИМ СПЕКТЪР - ХЕРМЕС
22.95лв.

ИСТИНАТА ЗА ХРАНАТА - ТИМ СПЕКТЪР - ХЕРМЕС

Нов
МАЛКАТА ГОЛЯМА ГОТВАРСКА КНИГА / БЪРЗА КУХНЯ - СИЕЛА
35.00лв.

МАЛКАТА ГОЛЯМА ГОТВАРСКА КНИГА / БЪРЗА КУХНЯ - СИЕЛА

НАТУРАБЛУМ МАНУКА МЕД MGO 322+ 250 г
108.10лв.

НАТУРАБЛУМ МАНУКА МЕД MGO 322+ 250 г

Коментари към Как да изградим правилни хранителни навици

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да изградим правилни хранителни навици
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:00
    Коментирайте "Как да изградим правилни хранителни навици"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Околна среда и бит
  • Хранене и готвене
  • Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
  • Здравословен хранителен режим
  • Диетата на дълголетниците - Сини зони
  • Забранените храни по време на бременност - част 1
  • Лечение при булимия
  • Спазването на здравословна диета може да намали хроничната болка
  • Защо е полезно да се яде диня
  • Лайфстайл лечение
  • Макароните са полезни и предразполагат към здравословно хранене
  • Изключете бананите и киселото мляко от закуската си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 10 часа и 31 мин.

Как да си купуват лекарствата диабетици без здравни осигуровки и електронна рецепта?

преди 58 дни, 5 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival