Избягвайте 6 вредни съставки в пакетираните храните
Знаем, че полуготовите продукти и пакетираните храни не са най-оптималният избор за нашето здраве. Въпреки това е почти невъзможно да ги изключим от забързаното си ежедневие. Проблемът с този вид храни е, че съдържат изкуствени съставки, които са чужди за организма и могат да предизвикат нежелани странични ефекти.
Синтетичните вещества обикновено са означени със съкращения или сложни химични наименования с малък шрифт на гърба на продукта. Предлагаме ви списък с 6 вида врени съставки, които е най-добре да избягвате, ако забележите върху етикета.
1. Високофруктозен царевичен сироп
Това е силно рафиниран подсладител, който се прави от царевично нишесте и съдържа повече фруктоза от обикновения царевичен сироп. Той е изключително широко разпространен, но никак не е безобиден. Високофруктозният сироп е свързан с увеличени нива на лошия холестерол, както и повишен риск от диабет и наднормено тегло. Можем да го намерим в състава на продукти като сладки и тестени изделия, сосове, йогурт и зърнени закуски.
2. Мононатриев глутамат (Е621)
Добавката се използва като подобрител на вкуса, но за съжаление, не е толкова добра за здравето ни. Тя спада към група токсини, които водят до превъзбуждане и увреждане на клетките. Може да има отрицателно въздействие върху функцията на мозъчните неврони, а освен това силният вкус води до привикване на организма. Мононатриевият глутамат присъства в полуготови супи, дресинги, замразени храни и солени снаксове.
3. Изкуствени оцветители
- Синьо Е133: Добавката е забранена в Норвегия, Финландия и Франция, защото може да доведе до увреждания на клетъчните хромозоми. Намира се в продукти като бонбони, зърнени закуски и сладки напитки.
- Червено Е124: Съставката е забранена още през 1990, но продължава да е част от състава на някои продукти. Тя е свързана с проблеми с щитовидната жлеза, хромозомите и невронната дейност. Присъства в различни напитки, тестени и сладки изделия.
- Жълто Е110 и Е102: Веществата се асоциират с повишен риск от проблеми с бъбреците и надбъбречните жлези, както и хиперактивност при децата. Често се добавят към сирена, лимонада и подсладени напитки.
4. Натриеви нитрити и нитрати (Е250, Е251)
Това са подобрители, които се използват за месни продукти като бекон, деликатесни колбаси и кренвирши. Нитритът е токсично вещество и въпреки че е имало опит да бъде забранено, все още се използва. Тези натриеви съединения се смятат за канцерогенни и вредни за метаболизма, черния дроб и панкреаса.
5. Натриев бензоат и калиев бензоат (Е211, Е212)
Често се прибавят към подсладени напитки, сосове, сиропи и дресинги. В комбинацията с някои видове киселини, съставките отделят бензен, който е канцерогенен и може да предизвика увреждания на щитовидната жлеза.
6. Аспартам и ацесулфам К
Изкуствените подсладители се срещат в диетичните продукти, но рядко подпомагат отслабването. Те не предлагат енергия на организма, поради което реално не елиминират глада и дори могат да увеличат апетита. Веществата аспартам и ацесулфам К се смятат за канцерогенни.
Редактор: Гергана Стоева
Източници: hungryforchange.tv / thebetterhealthstore.com / foodbabe.com
Снимки: iform.dk / drgalland.com / uvmbored.com / dispensaire.ca / sibodietrecipes.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 20 гр. ВЕТА ФАРМА
НАТРИЕВ БЕНЗОAT 50 гр. ГАЛЕН ФАРМА
ТАЛОДЕРМА НАТРИЕВ БЕНЗОАТ 30 г
НовКАК САМО ЧРЕЗ ХРАНЕНЕ ДА ЗАПАЗИМ ЗДРАВЕТО СИ, ДА СЕ ПОДМЛАДИМ И ДА СЕ ЛЕКУВАМЕ - том 2 - Д-Р ЙОНКО МЕРМЕРСКИ
ОРИЗОВ ПРОТЕИН 700 г SANCT BERNHARD
ЗОЯ БИО ЛУКУМА прах 150 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Хранене и готвене
- Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
- E220 Серен диоксид
- Направете си напитка с уникални лечебни свойства от мляко, мед, ванилия и канела
- Лечение при булимия
- Здравословен хранителен режим
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- E216 Пропил р-хидрокси бензоат
- Забранените храни по време на бременност - част 1
- Запознайте се с 5 вредни ефекта от пропускането на закуската
Коментари към Избягвайте 6 вредни съставки в пакетираните храните