Как да действаме и какво не бива да правим, ако счупим живачен термометър?

Измерването на телесната температура с живачни термометри след 2020 година ще остане в историята. Световната здравна организация (СЗО) заедно с организация "Хелт кеър уидаут харм" пое инициатива за изваждане от продажба и употреба съдържащите живак термометри за измерване на телесна температура до 2020 г. Причината е множеството вредни здравни последствия върху хората от живака - основната съставка в медицинския уред, която е и силно токсична. Тя може да причини увреждания на мозъка, храносмилателната система, очите, бъбреците и други части на тялото на човек. Ако малко дете погълне част от живака, непременно предизвикайте повръщане и веднага се обадете на Бърза помощ. Ако все още разполагате със старите живачни термометри и без да искате го счупите, разберете какво ви е необходимо, за да почистите безопасно и как правилно да го направите.
Какво е необходимо, за да почистите живак:
- найлонов плик с цип;
- дебела торба за боклук;
- гумени, нитрилни или латексови ръкавици;
- хартиени кърпи;
- картон или гумена миячка;
- пипета;
- тиксо или крем за бръснене;
- малка четка за рисуване;
- сяра.
Ето как да постъпите при счупване на живачен термометър:
- Изведете всички хора и животни от мястото, където е счупен живачния термометър, като внимавате никой да не преминава около мястото на счупване или да докосва живака. Ограничете мястото на произшествието. Живакът се задържа по повърхностите и лесно може да бъде съсредоточен само в една част на помещението.
- Отворете всички прозорци и врати, за да влезе чист въздух и затворете всички вътрешни врати. Не позволявайте на деца да ви помогнат да почистите разлива.
- Преди събиране на живака си сложете гумени ръкавици - веществото не трябва да влиза в контакт с кожата.
- Възможно най-старателно съберете всички части на термометъра в стъклен буркан със студена вода и затворете капачката. Водата е необходима, за да не се изпарява живакът. Поставете буркана далеч от отоплителни уреди.
- Съберете малките капчици с помощта на спринцовка, между два листа хартия, лейкопласт, тиксо или мокър вестник.
- Бавно и внимателно изстискайте живака върху хартиена кърпа, след което я сложете в пластмасов плик с цип. Обезопасете и поставете етикет върху него, според изискванията на местното здравеопазване или пожарна, за да предотвратите възникване на здравни последствия.
- Поставете крем за бръснене на върха на малка четка за рисуване и внимателно намажете засегнатата повърхност, за да може да видите по-малките частици стъкло. Алтернативно може да използвате тиксо, за да съберете останалите малки фрагменти. Изхвърлете четката или тиксото също в плик с цип и залепете етикет.
- Може да използвате и сяра на прах. Тя абсорбира най-малките капки живак и ги прави по-лесни за виждане, променяйки цвета си от жълт към кафяв. Освен това свързва живака и го прави по-лесен за премахване с пипета, потиска дори и изпаряването му.
- Поставете всички използвани материали за почистване, включително ръкавиците, в торба за боклук и се свържете с местния здравен отдел, общински орган за отпадъци или местната пожарна, за да разберете как правилно да изхвърлите отпадъците.
- Почистете мястото на разлива с разтвор на белина. Ако не разполагате с никакъв хлорен препарат, направете гореща сапунена вода с 30 грама сода бикарбонат и 40 грама настърган сапун на 1 литър вода.
- Поддържайте зоната добре проветрена за поне 24 часа след почистването.
- Ако усетите някакво здравословно неразположение, незабавно потърсете лекарска помощ.
Ето какво не бива да правим:
- Не изхвърляйте в коша за боклук счупения термометър. Когато се изпарят, 2 грама живак могат да замърсят 6000 кубични метра въздух.
- Не събирайте с метла живака - това може да го направи на още по-малки топчици с прах, които да се разпространят още по-лесно.
- Не събирайте живака с прахосмукачка, тъй като вкараният в нея въздух улеснява изпаряването на течния метал. Вакуумът разпространява живака във въздуха и увеличава експозицията.
- Не докосвайте и не стъпвайте с обувки или боси върху замърсени с живак повърхности, тъй като те могат да разпространят живака наоколо. Изперете в пералнята дрехите и обувките, които са били в контакт с вредното вещество. Ако е възможно, по-добре ги изхвърлете.
- Не изхвърляйте живака в канала на мивката. Той може да остане в канализацията и да причини бъдещи проблеми при ремонт на водопровода. Освен това може да замърси септичната яма или пречиствателната станция, а премахването на живак от отпадъчните води е изключително трудно.
Алтернативи на живачните термометри
В днешно време може да се сдобиете с разнообразие от точни и надеждни термометри без живак. Най-сходните алтернативи са контактните елетронни (дигитални) или флуидни термометри, с които температурата се измерва по няколко начина: орално, ректално и под мишницата. Друг вариант са безконтактните (инфрачервени или лазерни) термометри - те се използват за измерване на температурата на бебета и деца.
epa.gov
Снимки: freepik.com; flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР МИКРОЛАЙФ MT50
МАКСИМАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР ЕУРОФАРМА
ПРОЛАЙФ ЕЛЕКТРОНЕН БЕЗКОНТАКТЕН ТЕРМОМЕТЪР FR200
КАНПОЛ БЕЗКОНТАКТЕН ДИГИТАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР EASY START
НовГАЛИЕВ МАКСИМАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР ГЕРАТЕРМ КЛАСИК
КАНПОЛ ТЕРМОМЕТЪР ЗА БАНЯ ПАТЕ
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Първа помощ при...
- Телесна температура
- Медицинска употреба на живака през вековете
- Създаването на Галилеевия термометър и термоскопа
- Какво количество риба тон е препоръчително да се консумира седмично
- Терморегулаторна функция на кожата
- Живак – полезни свойства, опасности и хранителни източници
- Физиологични механизми на терморегулация
- Свалете високата температура с лук
- Свалете висока температура с 6 работещи домашни трика
- Терморегулаторни механизми
Коментари към Как да действаме и какво не бива да правим, ако счупим живачен термометър?
Когато счупите живачен термометър може спокойно да се позвъните на пожарна, това е в тяхната компетенция, те са длъжни да отриагират.