Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината
Сезонните алергии са сред най-разпространените алергии при човека. Обикновено те са предизвикани от цъфтежа на различните растения, и по-точно – от полените.
1. Какво представляват полените
2. Поленовата активност и алергиите при хората
3. Активност на полените през различните сезони
4. Прогнозен поленов календар за България за 2024 г.
- Полените през месец февруари
- Поленова активност през месец март
- Полените през месец април
- Алергени във въздуха през месец май
- Ниво на полени през месец юни
- Алергени във въздуха през месец юли
- Поленова активност през август
- Алергени във въздуха през септември
- Ниво на полени през месец октомври
Прогнозен поленов календар – видео
Какво представляват полените
Полените (или цветният прашец) представляват микроскопични зрънца (между 20 и 30 микрона), благодарение на които растенията се възпроизвеждат.
Поленовите зърна идват от мъжките органи на цветето и съдържат гамети, които са репродуктивните клетки на цвета. Пренесени от вятъра или от насекоми върху плодника (женският орган) полените оплождат и така осигуряват производството на семена. Разнообразието от полени е показател за биоразнообразието.
Поленовата активност и алергиите при хората
И ако благодарение на поленовата активност природата се възражда всяка година, то този напълно естествен процес създава сериозни проблеми на човека. В света стотици милиони са страдащите от алергични реакции в резултат на полените. Типичните симптоми, като запушен нос, кихане и сълзящи очи, се появяват сезонно, но могат да продължат през цялата година.
>>> Алергичен ринит, причинен от полени
Основният проблем е, че, когато става дума за поленови алергии, имунната система идентифицира погрешно иначе напълно безобидния цветен прашец като опасно вещество. За да се бори срещу полените, започва да произвежда хистамин. Именно този процес се нарича алергична реакция, а причинилият го полен е алергенът.
Активност на полените през различните сезони
Опрашването на дърветата се случва през пролетта, на тревите през лятото, а на плевелите през есента. Има обаче и растения, които биват опрашвани извън тези сезони. На практика почти през цялата година има полени, а това означава, че съществува и възможността те да предизвикат алергични реакции.
Както подчертават здравните специалисти, добре е хората да знаят кои видове полени причиняват алергичните им реакции и да следят така наречения поленов календар, за да се предпазят. Факт е, че огромното количество цветен прашец е безвредно, но има няколко вида, които влизат в класацията на алергените. Това са дървесен, тревен и прашецът от плевели.
Прогнозен поленов календар за България за 2024 г.
Прогнозният поленов календар, актуален за територията на страната през настоящата година, обхваща периода от февруари до октомври.
Полените през месец февруари
Февруари е месецът, през който има въздушна концентрация на дървесен прашец.
Доминират полените от дървета. В този период от умерена през висока и до много висока е въздушната концентрация на силно алергизиращите полени от семейство Брезови, семейство Кипарисови и от ясен.
- Семейство Брезови включва дърветата бреза, габър, елша и леска.
- Част от семейство Кипарисови са кипарисът, метасеквоята и хвойната.
Ако през първите две седмици на февруари концентрацията на полените е умерена, то в следващите две вече е висока.
Поленова активност през месец март
През март е висока концентрацията на полени от бреза, габър, елша и леска.
През първите 15 дни на месеца тя е много висока за представителите на семейство Кипарисови и за ясена.
Полените през месец април
През целия месец концентрацията на полени от бреза, габър, елша и леска е много висока. Постепенно тя отслабва при кипариса и хвойната – през първите 15 дни е висока, а в следващите е умерена.
Полените от ясена също отслабват и концентрацията им е умерена.
От 1 до 15 април има умерено разпространение на прашец от бук, дъб и кестен, за времето от 15 до 30 април обаче то е вече много високо.
През този месец се появява за първи път в ниска степен на разпространение и прашецът от растенията от семейство Житни. Във времето от 15 до 30 април концентрацията е вече умерена.
В България естествено разпространени са около 100 рода с над 260 вида от семейство Житни, от които 21 са защитени. Сред представителите на семейството са ечемик, горско просо, овес, житняк, кощрява, пирей, садина, райграс, троскот, тръстика, полевица. |
Алергени във въздуха през месец май
През май отслабва концентрацията на полени от семейство Брезови. От 1 до 15 май тя е умерена, а до края на месеца е ниска. Същото се отнася и за прашеца на кипариса и хвойната – през май степента на концентрация е умерена. При ясена тя е ниска и продължава до 15 май.
През първите 15 дни на май разпространението на полени от бук, дъб и кестен е в апогея си – много високо. Отслабва до степен високо за времето от 15 до 31 май. В периода от 15 до 31 май се появява и прашецът от липите, но в най-ниската си степен.
От 1 до 15 май концентрацията на полени от семейство житни е умерена, а през следващия период до края на месеца е в най-високата си степен.
През май се появяват полените от живовляка и от семейство Копривови. Най-високата концентрация при живовляка е от 15 до 31 май. При семейство Копривови тя е от ниска до умерена през целия месец.
Ниво на полени през месец юни
Ниска е концентрацията на полени от дърветата от семейство Брезови и на кипариси и хвойни и то само през първите петнадесет дни на юни. При бука, дъба и кестена разпространението също отслабва – от умерено до 15 юни, до ниско след тази дата и до края на месеца.
За сметка на това расте концентрацията на прашец от липите и от 15 до 30 юни тя е много висока.
Полените от семейство Житни са с най-висока концентрация от 1 до 15 юни, а в следващите петнадесет дни тя е само висока.
Живовлякът е с най-бурно разпространение на полени от 15 до 30 юни. През целия месец степента на концентрация на прашеца от семейство Копривови е висока. За първи път се появяват и полени от растенията от семейство Щирови. Но през юни те все още се разпространяват слабо.
>>> Начини за справяне със симптомите на сенна хрема
Алергени във въздуха през месец юли
До 15 юли разпространението на полените от липата е все още високо, отслабва в периода от 16 до 31 юли.
Прашецът от растенията от семейство Житни е с висока концентрация от 1 до 15 юли, а след това до края на месеца отслабва. За сметка на това първите 15 дни се характеризират с най-високото разпространение на прашеца от живовляк, същото се отнася и за растенията от семейство Копривови. И при двата вида в дните от 16 до 31 юли разпространението е високо.
Първите две седмици на юли прашецът от семейство Щирови е с ниска концентрация, която се превръща в умерена през последните две седмици на месеца.
През юли започва за първи път и разпространението на полени от пелина и амброзията. И ако при амброзията степента през целия юли е ниска, то при пелина от ниска през първите две седмици за времето от 16 до 31 юли се повишава рязко в степен до висока.
Поленова активност през август
Първите 15 дни на август са последните, в които се разпространяват полени от липата, но степента им вече е много ниска.
При семейство Житни също настъпва успокоение – от 1 до 15 юли концентрацията е умерена, а до 31 юли вече е ниска. Същата схема е валидна и за живовляка.
При семейство Коприрови през целия месец степента е умерена. В същото време от 1 до 31 август е времето на най-високо разпространение на прашеца от семейство Щирови. Пелинът също е много силен, но само до 15 август, след което степента е силна. При амброзията първите 15 дни на август разпространението е умерено, но следващите две седмици то е вече в много висока степен.
Алергени във въздуха през септември
През целия месец концентрацията на полени от семейство Житни и семейство Копривови е ниска.
Висока е при растенията от семейство Щирови от 1 до 15 септември, а в следващите дни до края на месеца е вече слаба. Умерена е за пелина. До 15 септември е много висока за амброзията, след което е висока.
Ниво на полени през месец октомври
През този месец има ниска концентрация на прашец само от пелин през първите две седмици и на амброзия през целия октомври.
Полените на дърветата, тревите и плевелите са в състояние да предизвикат алергичен ринит, астма или конюнктивит. Дори ниската концентрация на полени може да отключи алергични реакции. |
В последните години и лекари, и учени предупреждават, че алергиите се засилват. Започват по-рано и продължават по-дълго. Един от факторите затова са климатичните промени и особено повишаването на температурата и много по-меките зими. Всичко това рефлектира върху дървета, растения и треви и те цъфтят по-рано.
Прогнозен календар за поленовата активност – Национален център по заразни и паразитни болести
Често задавани въпроси
Кога е сезонът на поленовите алергии
На практика поленови алергени има почти целогодишно. Много е важно хората да знаят какво причинява алергията им и задължително да следят поленовия календар, за да знаят кога е цъфтежът и разпространението на прашеца, към който са алергични.
>>> Поленов календар за България |
Какви са симптомите на поленова алергия
Сезонният алергичен ринит е реакцията към прашеца, който навлиза в лигавицата на носа и на очите. Основните признаци на алергичния ринит или на алергичния риноконюктивит са:
- запушен нос;
- пристъпи на внезапно кихане;
- сърбеж на носа и небцето;
- бистра носна секреция;
- сълзене, зачервяване и изтръпване на очите.
Кога полените са най-активни
Полените са особено активни през топлите и слънчеви дни, а благодарение на вятъра се разпространяват много бързо. Когато времето е студено, влажно и дъждовно, нивото на прашеца във въздуха намалява.
Необходимо ли е лечение при сезонни алергии
Да. Ако алергичният ринит не бъде лекуван, състоянието може да се задълбочи и дори да премине в алергична астма.
Какви мерки да взема за предпазване от полени
Препоръчително е:
- Да се избягват разходки из полето, по места с високи треви през пролетта и в слънчевите и сухи дни.
- Да се затварят прозорците след 10:00 часа сутрин и в началото на следобеда, защото тогава концентрацията на полени във въздуха е най-висока.
- Да се шофира при затворени прозорци.
- Да не се коси трева.
- Да не се сушат дрехите навън.
- Да се носят шапки с периферия и тъмни очила.
- Ако алергията е по-тежка, е добре да се носи филтрираща маска.
Добре е внимателно да се подбират видовете дървета, които ще се засаждат в двора
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАЗАЛЕЗЕ АЛЕРДЖИ БЛОКЕР спрей за нос ЗА ДЕЦА 800 мг
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МОРСКА ВОДА СПРЕЙ ЗА НОС 20 мл
НАЗАЛЕЗЕ АЛЕРДЖИ БЛОКЕР спрей за нос 800 мг
КОНПРОСТА ФОРТЕ капсули * 30
МЕЛБРОЗИЯ капсули * 60
ТОПИАЛИЗЕ ПАЛПЕБРАЛ КРЕМ ОКОЛО ОЧИ 15 мл. SVR
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Превенция и лечение на болести
- д-р Галена Василева Кисьова-Ибришимова
- д-р Виктор Дончев Дончев
- Галфимия глаука
- Обикновена миризливка
- д-р Галина Петрова Пенева
- КОИ СА ВИНОВНИЦИТЕ ЗА РЕСПИРАТОРНИТЕ АЛЕРГИИ
- д-р Генка Христова Йорданова
- Шест начина за справяне със симптомите на сенна хрема
- д-р Маринела Стефанова Мачковска
- Облекчете сезонните алергии с 6 натурални средства
Коментари към Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината