Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Съвети Здраво тяло Превенция и лечение на болести Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината

Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината

от 02 апр 2024г., обновено на 24 апр 2025г.
Автор: Гергана Караилиева
Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Сезонните алергии са сред най-разпространените алергии при човека. Обикновено те са предизвикани от цъфтежа на различните растения, и по-точно – от полените.

1. Какво представляват полените

2. Поленовата активност и алергиите при хората

3. Активност на полените през различните сезони

4. Прогнозен поленов календар за България за 2024 г.

  • Полените през месец февруари
  • Поленова активност през месец март
  • Полените през месец април
  • Алергени във въздуха през месец май
  • Ниво на полени през месец юни
  • Алергени във въздуха през месец юли
  • Поленова активност през август
  • Алергени във въздуха през септември
  • Ниво на полени през месец октомври

5. Често задавани въпроси

Прогнозен поленов календар – видео

Какво представляват полените

Полените (или цветният прашец) представляват микроскопични зрънца (между 20 и 30 микрона), благодарение на които растенията се възпроизвеждат.цвете опрашване

Поленовите зърна идват от мъжките органи на цветето и съдържат гамети, които са репродуктивните клетки на цвета. Пренесени от вятъра или от насекоми върху плодника (женският орган) полените оплождат и така осигуряват производството на семена. Разнообразието от полени е показател за биоразнообразието.

Поленовата активност и алергиите при хората

И ако благодарение на поленовата активност природата се възражда всяка година, то този напълно естествен процес създава сериозни проблеми на човека. В света стотици милиони са страдащите от алергични реакции в резултат на полените.жена, алергична към полени Типичните симптоми, като запушен нос, кихане и сълзящи очи, се появяват сезонно, но могат да продължат през цялата година.

>>> Алергичен ринит, причинен от полени

Основният проблем е, че, когато става дума за поленови алергии, имунната система идентифицира погрешно иначе напълно безобидния цветен прашец като опасно вещество. За да се бори срещу полените, започва да произвежда хистамин. Именно този процес се нарича алергична реакция, а причинилият го полен е алергенът.

Алергичната реакция засяга лигавицата на носа, което води до често кихане, секрети, смущения в обонянието и дори кашлица. Сред другите неразположения са подуване на клепачите, постоянен сърбеж, зачервяване и дразнене на очите.

Предпазни мерки

Има начин да се намали поне в определена степен въздействието на полените. Сред превантивните мерки на първо място е хората с алергии да следят прогнозния поленов календар, който е основно средство за тях, тъй като благодарение на него те са в състояние да предприемат превантивни мерки и да се справят много по-добре със симптомите.

Добре е още в края на зимата страдащите от алергии да проверят наличието на антиалергичните медикаменти в аптечките си и ако са свършили или срокът им на годност е изтекъл да посетят лекаря си, за да им предпише нови.

Важно е още редовното взимане на душ, честата смяна на спалното бельо, бърсането на прах по-често, проветряването вечер, носенето на слънчеви очила.

Активност на полените през различните сезони

Опрашването на дърветата се случва през пролетта, на тревите през лятото, а на плевелите през есента. Има обаче и растения, които биват опрашвани извън тези сезони.цветен прашец На практика почти през цялата година има полени, а това означава, че съществува и възможността те да предизвикат алергични реакции.

Както подчертават здравните специалисти, добре е хората да знаят кои видове полени причиняват алергичните им реакции и да следят така наречения поленов календар, за да се предпазят. Факт е, че огромното количество цветен прашец е безвредно, но има няколко вида, които влизат в класацията на алергените. Това са дървесен, тревен и прашецът от плевели.

Прогнозен поленов календар за България

Прогнозният поленов календар, актуален за територията на страната през настоящата година, обхваща периода от февруари до октомври. Началото на поленовия сезон се свързва винаги с цъфтежа на леските.

Полените през месец февруари

Февруари е месецът, през който има въздушна концентрация на дървесен прашец.Цъфтеж на бреза

Доминират полените от дървета. В този период от умерена през висока и до много висока е въздушната концентрация на силно алергизиращите полени от семейство Брезови, семейство Кипарисови и от ясен.

  • Семейство Брезови включва дърветата бреза, габър, елша и леска.
  • Част от семейство Кипарисови са кипарисът, метасеквоята и хвойната.

Ако през първите две седмици на февруари концентрацията на полените е умерена, то в следващите две вече е висока.

Поленова активност през месец март

цъфтеж на леска

През март е висока концентрацията на полени от бреза, габър, елша и леска.

През първите 15 дни на месеца тя е много висока за представителите на семейство Кипарисови и за ясена.

Полените през месец април

През целия месец концентрацията на полени от бреза, габър, елша и леска е много висока. Постепенно тя отслабва при кипариса и хвойната – през първите 15 дни е висока, а в следващите е умерена.

Полените от ясена също отслабват и концентрацията им е умерена.ечемик цъфнал

От 1 до 15 април има умерено разпространение на прашец от бук, дъб и кестен, за времето от 15 до 30 април обаче то е вече много високо.

През този месец се появява за първи път в ниска степен на разпространение и прашецът от растенията от семейство Житни. Във времето от 15 до 30 април концентрацията е вече умерена.

В България естествено разпространени са около 100 рода с над 260 вида от семейство Житни, от които 21 са защитени. Сред представителите на семейството са ечемик, горско просо, овес, житняк, кощрява, пирей, садина, райграс, троскот, тръстика, полевица. 

Алергени във въздуха през месец май

През май отслабва концентрацията на полени от семейство Брезови. От 1 до 15 май тя е умерена, а до края на месеца е ниска. Същото се отнася и за прашеца на кипариса и хвойната – през май степента на концентрация е умерена. При ясена тя е ниска и продължава до 15 май.кестен цъфнал

През първите 15 дни на май разпространението на полени от бук, дъб и кестен е в апогея си – много високо. Отслабва до степен високо за времето от 15 до 31 май. В периода от 15 до 31 май се появява и прашецът от липите, но в най-ниската си степен.

От 1 до 15 май концентрацията на полени от семейство житни е умерена, а през следващия период до края на месеца е в най-високата си степен.

През май се появяват полените от живовляка и от семейство Копривови. Най-високата концентрация при живовляка е от 15 до 31 май. При семейство Копривови тя е от ниска до умерена през целия месец.

Ниво на полени през месец юни

Ниска е концентрацията на полени от дърветата от семейство Брезови и на кипариси и хвойни и то само през първите петнадесет дни на юни. При бука, дъба и кестена разпространението също отслабва – от умерено до 15 юни, до ниско след тази дата и до края на месеца.

цъфтеж на липа

За сметка на това расте концентрацията на прашец от липите и от 15 до 30 юни тя е много висока.

Полените от семейство Житни са с най-висока концентрация от 1 до 15 юни, а в следващите петнадесет дни тя е само висока.

Живовлякът е с най-бурно разпространение на полени от 15 до 30 юни. През целия месец степента на концентрация на прашеца от семейство Копривови е висока. За първи път се появяват и полени от растенията от семейство Щирови. Но през юни те все още се разпространяват слабо.

>>> Начини за справяне със симптомите на сенна хрема

Алергени във въздуха през месец юли

До 15 юли разпространението на полените от липата е все още високо, отслабва в периода от 16 до 31 юли.

Прашецът от растенията от семейство Житни е с висока концентрация от 1 до 15 юли, а след това до края на месеца отслабва.цъфнеж на живовлят За сметка на това първите 15 дни се характеризират с най-високото разпространение на прашеца от живовляк, същото се отнася и за растенията от семейство Копривови. И при двата вида в дните от 16 до 31 юли разпространението е високо.

Първите две седмици на юли прашецът от семейство Щирови е с ниска концентрация, която се превръща в умерена през последните две седмици на месеца.

През юли започва за първи път и разпространението на полени от пелина и амброзията. И ако при амброзията степента през целия юли е ниска, то при пелина от ниска през първите две седмици за времето от 16 до 31 юли се повишава рязко в степен до висока.

Поленова активност през август

Първите 15 дни на август са последните, в които се разпространяват полени от липата, но степента им вече е много ниска.

При семейство Житни също настъпва успокоение – от 1 до 15 юли концентрацията е умерена, а до 31 юли вече е ниска. Същата схема е валидна и за живовляка.цъфнал пелин

При семейство Коприрови през целия месец степента е умерена. В същото време от 1 до 31 август е времето на най-високо разпространение на прашеца от семейство Щирови. Пелинът също е много силен, но само до 15 август, след което степента е силна. При амброзията първите 15 дни на август разпространението е умерено, но следващите две седмици то е вече в много висока степен.

Алергени във въздуха през септември

През целия месец концентрацията на полени от семейство Житни и семейство Копривови е ниска.цъфтеж на амброзия

Висока е при растенията от семейство Щирови от 1 до 15 септември, а в следващите дни до края на месеца е вече слаба. Умерена е за пелина. До 15 септември е много висока за амброзията, след което е висока.

Ниво на полени през месец октомври

През този месец има ниска концентрация на прашец само от пелин през първите две седмици и на амброзия през целия октомври.

Полените на дърветата, тревите и плевелите са в състояние да предизвикат алергичен ринит, астма или конюнктивит. Дори ниската концентрация на полени може да отключи алергични реакции.

В последните години и лекари, и учени предупреждават, че алергиите се засилват. Започват по-рано и продължават по-дълго. Един от факторите затова са климатичните промени и особено повишаването на температурата и много по-меките зими. Всичко това рефлектира върху дървета, растения и треви и те цъфтят по-рано.

Източник:

Прогнозен календар за поленовата активност – Национален център по заразни и паразитни болести

Често задавани въпроси

Кога е сезонът на поленовите алергии

На практика поленови алергени има почти целогодишно. Много е важно хората да знаят какво причинява алергията им и задължително да следят поленовия календар, за да знаят кога е цъфтежът и разпространението на прашеца, към който са алергични.

>>> Поленов календар за България

Какви са симптомите на поленова алергия

Сезонният алергичен ринит е реакцията към прашеца, който навлиза в лигавицата на носа и на очите. Основните признаци на алергичния ринит или на алергичния риноконюктивит са:

  • запушен нос;
  • пристъпи на внезапно кихане;
  • сърбеж на носа и небцето;
  • бистра носна секреция;
  • сълзене, зачервяване и изтръпване на очите.

Кога полените са най-активни

Полените са особено активни през топлите и слънчеви дни, а благодарение на вятъра се разпространяват много бързо. Когато времето е студено, влажно и дъждовно, нивото на прашеца във въздуха намалява.

Необходимо ли е лечение при сезонни алергии

Да. Ако алергичният ринит не бъде лекуван, състоянието може да се задълбочи и дори да премине в алергична астма. 

Какви мерки да взема за предпазване от полени

Препоръчително е:

  • Да се избягват разходки из полето, по места с високи треви през пролетта и в слънчевите и сухи дни.
  • Да се затварят прозорците след 10:00 часа сутрин и в началото на следобеда, защото тогава концентрацията на полени във въздуха е най-висока.
  • Да се шофира при затворени прозорци.
  • Да не се коси трева.
  • Да не се сушат дрехите навън.
  • Да се носят шапки с периферия и тъмни очила.
  • Ако алергията е по-тежка, е добре да се носи филтрираща маска.

Добре е внимателно да се подбират видовете дървета, които ще се засаждат в двора

Още по темата:
  • Облекчете сезонните алергии с 6 натурални средства Облекчете сезонните алергии с 6 натурални средства
  • Начини за справяне със симптомите на сенна хрема Начини за справяне със симптомите на сенна хрема
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАЗАЛЕЗЕ АЛЕРДЖИ БЛОКЕР спрей за нос 800 мг
17.00лв.

НАЗАЛЕЗЕ АЛЕРДЖИ БЛОКЕР спрей за нос 800 мг

НАЗАЛЕЗЕ АЛЕРДЖИ БЛОКЕР спрей за нос ЗА ДЕЦА 800 мг
17.00лв.

НАЗАЛЕЗЕ АЛЕРДЖИ БЛОКЕР спрей за нос ЗА ДЕЦА 800 мг

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МОРСКА ВОДА СПРЕЙ ЗА НОС 20 мл
11.20лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МОРСКА ВОДА СПРЕЙ ЗА НОС 20 мл

АЛЕРМИН капсули * 60
44.90лв.

АЛЕРМИН капсули * 60

ЕЛИМУС СЕКС ЪП саше 9 г * 1
7.00лв.

ЕЛИМУС СЕКС ЪП саше 9 г * 1

Нов
БЛАСТ АФРОДИЗИАК дози * 2
23.70лв.

БЛАСТ АФРОДИЗИАК дози * 2

Коментари към Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината
    www.framar.bg 
    на 14 May 2025 в 06:13
    Коментирайте "Поленов календар – доминиращите алергени във въздуха през годината"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Здраво тяло
  • Превенция и лечение на болести
  • Начини за справяне със симптомите на сенна хрема
  • д-р Галена Василева Кисьова-Ибришимова
  • д-р Виктор Дончев Дончев
  • Обикновена миризливка
  • Облекчете сезонните алергии с 6 натурални средства
  • д-р Галина Петрова Пенева
  • Галфимия глаука
  • Ваксина срещу сенна хрема дава обещаващи резултати
  • КОИ СА ВИНОВНИЦИТЕ ЗА РЕСПИРАТОРНИТЕ АЛЕРГИИ
  • Честият прием на антибиотици в ранна възраст води до повишен риск от алергии
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 39 дни, 15 часа и 43 мин.

Как да си купуват лекарствата диабетици без здравни осигуровки и електронна рецепта?

преди 53 дни, 10 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 2 дни, 9 часа и 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 2 дни, 9 часа и 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 2 дни, 9 часа и 36 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 2 дни, 9 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival