11 експертни съвета за това как да бъдете здрави по време на полет
Пътуването със самолет е един от най-бързите и удобни начини за достигане на желаната дестинация. Всеки път, когато се качвате на борда, виждате чисти седалки и усмихнат кабинен екипаж. Но в тази перфектна среда всъщност имате по-голям шанс да се разболеете, отколкото на което и да е друго място. Искаме да споделим с вас съветите на експертите за това как да бъдете здрави по време на полет и да стигнете до вашата крайна дестинация в перфектна форма.
1. Избягвайте да летите с гипсиран крайник
Самолетите летят на приблизителна височина от 10 километра. Там въздухът е по-разреден, но налягането е много по-ниско, отколкото на земята. Това може да доведе до разширяване на крайниците, спиране на кръвообращението и дори трайно увреждане.
- Съвет: Ако трябва да летите, се консултирайте с лекар, за да осигури допълнително място в гипса. Или изберете такъв, който се разширява.
2. Избягвайте бактериите по възглавниците и одеялата
Възглавниците и одеялата се използват по няколко пъти. Ето защо те са пълни с бактерии и микроби. Същото важи и за опакованите текстилни изделия. Съществува твърдение, което гласи, че авиокомпаниите пакетират възглавниците и одеялата, без да ги почистват или правят това на няколко дни. Дори изпрани, текстилните изделия се използват предимно в началото на деня и до края те се превръщат в рисков фактор за всеки следващ пътник.
- Съвет: Носете собствено одеяло или възглавница за врата. Изберете такива, които могат да бъдат изпрани, тъй като по-евтините видове също са способни да предадат микроби.
3. Не докосвайте устата, носа или очите си
Избягвайте да докосвате области като устата, очите и носа. Те са леснодостъпни за микроорганизмите, които очакват да влязат във вашето тяло. Дори миенето на ръцете няма да ви помогне да намалите броя на микробите, заобикалящи ви в самолета.
- Съвет: Ако не може да се откажете от този навик, се уверете, че разполагате с дезинфекционен препарат за ръце, базиран на алкохол.
4. Намалете шансовете за прихващане на грип чрез почистване на подлакътниците и масичките
Самолетът трябва да се почиства на всеки 30 дни, което означава, че никога няма да разберете дали се качвате на току-що почистен или не. Ако предишният пътник е имал грип, шансовете и вие да го прихванете са високи. Някои служители от кабинния екипаж твърдят, че са видели пътници, които използват масичката, за да сменят пелените на бебето или да си изрежат ноктите.
- Съвет: Уверете се, че разполагате с пакет от антибактериални мокри кърпички. Забършете масичката, подлакътниците и други твърди повърхности, включително ръцете, с тях.
5. Стойте далеч от кафето и алкохола, за да избегнете десинхроноза и възпаление на пикочния мехур
Избягвайте да пиете кафе и алкохол 12 часа преди и по време на полет. Тези напитки могат да засилят чувството на умора и отпадналост, причинени от часовата разлика. Те водят до дехидратация и като се има предвид, че въздухът в самолета е сух - до двойно по-високо налягане. Освен това кафето може да раздразни пикочния мехур и да ви накара да изпитате чувство на неудобство по време на полет.
- Съвет: Консумирайте чай, който не съдържа кофеин (като лайка или мента), сок или вода, за да поддържате тялото добре хидратирано.
6. Приемайте повече течности, за да предотвратите инфекция на синусите
Въздухът в самолета може да бъде с 55% по-сух, отколкото във всяко друго затворено пространство. Вашите защитни мембрани и синуси се изсушават. Това води до по-висока уязвимост при развитие на инфекции на синусите или настинка.
- Съвет: Пийте вода преди и по време на полет. Избягвайте храни с високо съдържание на мазнини и сол, тъй като могат да доведат до дехидратация и да влошат храносмилането (никой не се нуждае от подуване на корема). Заложете на нискомаслените продукти, плодовете и зеленчуците.
7. Дръжте микробите и бактериите далеч от тялото си
Както виждате самолетите са пълни с микроби - от храната и водата, която се поднася, до възглавниците, одеялата и тоалетните, които се използват. Чистачите не разполагат с достатъчно време за правилно почистване между полетите. В резултат на това вие сте изложени на бактерии и микроби, които могат да доведат до пневмония, инфекция и други.
- Съвет: Ако пътувате често, се опитайте да приемате повече витамин C, тъй като той помага за изграждане на имунитет и устойчивост към микроби. Друг начин за поддържане на имунната система е чрез прием на капки от ехинацея или билков чай.
8. Носете санитарна маска, ако имате слаба имунна система
Дори по време на кратък полет все още се намирате в затворено пространство и бактериите "процъфтяват" в подобни условия. Ако имате слаба имунна система и сте склонни към заболявания, носете санитарна маска. По този начин може да защитите както себе си, така и останалите (в случай, че сте болни).
- Съвет: Изберете санитарна маска, която може да намерите във всяка аптека. Почистете ръцете си с дезинфектант и ги измийте със сапун, преди да я поставите. Когато премахвате маската, не докосвайте нейната предна част, тъй като тя е замърсена - просто използвайте примките за уши. След това я изхвърлете и измийте ръцете си.
9. Променете графика за сън
Ако планирате да преминете към друга часова зона, би било разумно да коригирате графика си за сън и хранене. Пътувате на изток? Легнете си един час по-рано и правете това в рамките на 2-3 последователни дни преди полет. Запад? Един час по-късно. По този начин може да позволите на вашето тяло да премине плавно през прехода към новата часова зона.
- Съвет: Сверете часовника си с този от вашата крайна дестинация. Настройте графика за хранене и сън според новата часова зона.
10. Предотвратете лошото кръвообращение
Стоенето на едно място може да доведе до дълбока венозна тромбоза и бавен приток на кръв към вените, което да причини много болезнени съсиреци. Влошеното кръвообращение предоставя чувство на подуване, скованост и студ в крайниците. Носенето на тесни дънки също може да влоши кръвообращението. Прилепналите дрехи около кръста и краката затрудняват работата на сърцето, което изпомпва кръв от и към краката.
- Съвет: Изберете леко и свободно облекло за вашия полет. Опитайте се да се движите по-често, за да подобрите кръвообращението и да предотвратите проблеми, свързани с него. Дори с повдигането на колената и очертаването на кръгове във въздуха може да постигнете много. Движението на раменете и шията също е полезно.
11. Включете вентилацията, за да избегнете прахови частици
Не изключвайте вентилацията над вас дори да изпитвате студ. Тя помага за предотвратяване на заболявания, които могат да се пренесат по въздушно-капков път, като туберкулоза и менингит. Вентилацията създава собствена бариера, принуждавайки вирусите да стигнат до земята и блокирайки техния достъп до пътника. Освен това повечето HEPA-филтри помагат за отстраняване на близо 99,9% от праховите частици.
- Съвет: Ако студът стане непоносим, насочете въздушната струя в друга посока, за да не се удря във вас.
По статията работи: Маргарита Добрева
Източник: www.brightside.me
Снимка: www.huffingtonpost.ca
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАЦАНЕТО - ЙОРДАН КОЛЕВ - СИЕЛА
ДИСНИ ТРАВЪЛ КОМПЛЕКТ КУТИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ 5 л, ЧАША ЗА ПЪТУВАНЕ 350 мл, БУТИЛКА ЗА ПЪТУВАНЕ 630 мл, СТЪКЛЕНА ЧАША 300 мл, ЗЕЛЕНИ 5120140243
ПЮРВИТАЛ НОРМА СИК капсули * 60
КОРЕЙСКА КНИГА НА ЩАСТИЕТО - БАРБАРА ДЖ. ЗЕТУЪР - ХЕРМЕС
ЛАЙФ СИСТЕМС АПТЕЧКА ТРАВЪЛ * 39
ДИСНИ ТРАВЪЛ КОМПЛЕКТ КУТИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ 10 л, КУТИЯ 1 л, ЧАША ЗА ПЪТУВАНЕ 350 мл, БУТИЛКА ЗА ПЪТУВАНЕ 630 мл, 2 СТЪКЛЕНИ ЧАШИ 300 мл, СИНИ 5120140244
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Здрави по време на пътуване
- Колко време след операция може да се пътува със самолет?
- Средства срещу прилошаване при пътуване (кинетоза)
- T75.3 Прилошаване при пътуване
- Къде да седнем в самолета
- 10 места, които да посетим в Кюстендил още този уикенд
- Упражнения за по-добро оросяване на крайниците по време на полет
- Как да избегнем проблеми с ушите по време на полет?
- Кои места са безопасни при пътуване в 7 различни вида транспорт?
- 10 любопитни факта за самолетите, за които дори не подозирате
- Стабилизирайте вестибуларния си апарат преди пътуване с 10 прости упражнения
Коментари към 11 експертни съвета за това как да бъдете здрави по време на полет