Защо има нужда да спим на тъмно

Безсънието е един от проблемите на съвременния начин на живот. Електричеството, телевизията и смарт технологии променят не само ежедневието ни, но и моделите на сън и почивка. Вместо да бъдат тъмни и тихи, нощите са запълнени със светлина и стимулация от различни интерактивни устройства.
Изследванията показват, че наличието на изкуствена светлина неусетно краде от качеството на съня ни. Причината за това е нейното влияние върху циркадианния ритъм (вътрешния часовник) на организма, свързан с отделянето на хормоните на стреса и съня.
Мелатонин и кортизол
Мелатонинът е хормон, които се произвежда през нощта и помага на организма да се подготви за сън. Тъмнината стимулира неговото отделяне, водейки до понижаване на кръвното, глюкозата и температурата на тялото. Биологичният ни часовник се контролира от хипоталамуса, който получават сигнали от зрителните нерви, свързани с очите.Сутрин наличието на светлина дава знак на мозъка, че тялото трябва да се събуди. Това води до отделяне на кортизол (хормон на стреса), покачване на температурата и кръвното налягане. През нощта светлината продължава да стимулира зрителните нерви. Така е по-трудно да паднат нивата на кортизола, а отделянето на мелатонин се потиска.
Светлината и сънят
Тъмнина е от значение не само по време на сън, но и преди да заспите. Изследвания показват, че когато стоите на светната лампа, отделянето на мелатонин се забавя. Затова е препоръчително преди сън да заглушите осветлението в стаята.Синята светлина на електронните устройства е сериозно предизвикателство за добрия сън. Клетките на ретината, отговорни за циркадианния ритъм, са особено чувствителни към нея. Светлината от екраните на компютри и телефони възпрепятства отделянето на мелатонин, а освен това използването на медии преди сън води до нервната възбуда.
Извод
Хроничните нарушения в съня водят до повишен риск от проблеми с инсулина, депресия и намален имунитет. Мелатонинът има важни антиоксидантни и антиейдж функции. Вечер е препоръчително да затъмните стаята със завеси или използвате маска за сън. Ако през нощта искате да използвате светлина, може да вземете малка лампа с червена крушка вместо бяла светлина. Червените вълни са дълги и оказват по-малко негативно влияние върху съня.
Редактор: Гергана Стоева
Източници: io9.gizmodo.com / sleep.mysplus.com
Снимки: pro.orange.fr / freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРМИНА БИО РОЛ ОН СЛАДКИ СЪНИЩА 10 мл
ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 300
БИОКЕЪР КОМПЛЕКС ЗА СЪН прах 70 г
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН МЕЛАТОНИН капсули 1 мг * 60
АРМИНА БИО БЛЕНД ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА СЛАДКИ СЪНИЩА 5 мл
МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Нетрадиционно
- Причинява ли консумацията на сирене кошмари – ето какво казва науката
- Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
- Няколко съвета за по-добър сън в летните жеги
- Каква е връзката между съня и диабет тип 2
- Защо постоянно се събуждам с необяснима тревожност
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Индрише
Коментари към Защо има нужда да спим на тъмно