Как да си захванем финикова палма от костилка на фурма
За да се радвате на собствена финикова палма, която да си отглеждате в домашни условия без изкуствени торове и други препарати, може да си захванете такава от костилката на плода й. За целта просто запазете поне една от костилките на фурмите, които консумирате. Те се намират лесно на нашия пазар и са изключително богати на естествени захари, полезни минерални вещества и микроелементи. Финиковите палми растат бавно, така че може да се наложи да изчакате поне 4 години, преди да нараснат до пълния си размер. Но процесът на засаждане и отглеждане е лесен и си заслужават всички усилия. Ето и стъпките, по които да действате, за да си захванете финикова палма от костилка на фурма.
1. Отделете костилката от фурмата
Купете узрели фурми, отделете и запазете костилките им. Оставете ги да изсъхнат за 1 ден, за да предотвратите процеса на гниене. Изплакнете старателно и ако е необходимо накиснете в гореща вода за 24 часа, след което отделете останалата плът от костилката.
2. Накиснете костилките в прясна вода
Обвивката на плода е много твърда, така че, за да покълне по-бързо, я накиснете в топла вода за 48 часа. Това ще позволи на обвивката да абсорбира водата и да я подготви за процеса на покълване. Сменяйте водата ежедневно, за да предотвратите образуването на плесен. Може да направите драскотини по костилката, за да набъбне по-лесно. Изхвърлете всички семена, които плават на върха на водата. Използвайте само тези, които потъват на дъното на съда.
3. Обвийте костилките във влажна кърпа
Вземете две почистени костилки и поставете по една в двата края на влажно парче хартиена кърпа. Костилките трябва да бъдат изцяло покрити и разделени едно от друго със слоя хартия. Поставете в найлонов плик и затворете, като внимавате да не ги разместите. Съхранете плика на топло и тъмно място за 6 до 8 седмици при температурa от 21 до 24 градуса.
Проверявайте като отваряте плика на всеки 2 седмици дали растението е пораснало, или е образувало мухъл. Заменете внимателно хартиената кърпа с нова влажна. След 2 до 4 седмици трябва да видите мънички корени, които да растат от костилката. След като се накисне добре, поставете костилката във вертикално положение в чашка (или саксия) с почва, на дълбочина около 3,5 сантиметра. Може да използвате и торф, както и дървени стърготини, смесени с пръст. След като семето е покълнало, е време да го извадите и да го посадите в саксия. Семената трябва да покълнат след 3 до 8 седмици. Поставете саксиите върху подложка за покълване, ако не можете да намерите подходящо топло място.
4. Засаждане на покълналата костилка от фурма
Изберете саксия с много дренажни отвори на дъното. Глинен съд или пластмасов контейнер с дупки по дъното също би могъл да свърши работа. Когато покълналият зародиш достигне дължина от 10 сантиметра, засадете растението в друга саксия, вече с диаметър 10-12 сантиметра. Най-добре е да направите процедурата през февруари или март, когато настъпва пролетта и времето се затопля. Така по естествен начин ще стимулирате покълването на новото растение.
Напълнете саксията с почва малко над половината. Използвайте палмова или кактусова смес, която обикновено е комбинация от пръст, пясък, вермикулит, перлит и торфен мъх. Така ще можете да регулирате влажността и дренажа на почвата. Може да добавите вермикулит или пясък към нормална почва за саксия в съотношение 1:4 или 1:3.
Поставете костилката в центъра на саксията. Засадете на дълбочина около 2,5 см. След това добавете останалата част от почвата или пясъка, за да покриете покълнатата костилка от фурма. Притиснете леко около костилката, така че да има добра опора. Засадете само една костилка от фурма в саксия. Палмата би трябвало да прорасне от костилката около 1,5 - 3 месеца, след като сте я засадили.
5. Редовно навлажнявайте почвата
След като засадите фурмата, растението ще се нуждае от много вода, затова го поливайте, докато не се навлажни до дренажните отвори на дъното. Оставете почвата да абсорбира водата, след това полейте растението отново, докато не навлажните напълно почвата.
6. Полагайте необходимите грижи
Отглеждайте растението на слънчево място близо до прозорец или на открита веранда. Растението расте най-добре при пряка слънчева светлина. Поливайте, когато видите, че първите 5 см от почвата са сухи, или поне веднъж седмично.
След като нарасне до размера на дърво, можете да преместите растението в по-голяма саксия и да го отглеждате на терасата или на верандата. Друг вариант е да го засадите в градината. За целта извадете растението от саксията и го поставете в предварително изкопана дупка, покрийте с пръст. Имайте предвид, че палмовото дръвче може да достигне до височина 15 метра, затова изберете подходящо място, което да му даде достатъчно пространство да расте.
wikihow.com
Снимки: pixabay.com; flickr.com; freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОНЦЕНТРИРАН СОК ОТ КИТАЙСКИ ФУРМИ флакон 50 мл * 8 TIENS
Безплатна доставка за България!БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА БИЛКОЛЕТИЕ 100 мл
БРАШНО ОТ ФУРМИ 200 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА ТИНКТУРА ЗА ДЕЦА 100 мл
МАЙ ХЕЛТИ ФЮЖЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА И КОКОС МИКС 200 г
НовЛОВАРЕ ЧАЙ АСОРТИ ORIENTAL ASSORTED филтър 4 ВИДА * 8
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Природосъобразен начин на живот
- Овесен сладкиш с ябълки, фурми и орехи
- Облекчете сухата кашлица с прясно мляко и фурми
- Полезни свойства на фурмите
- Отслабване с фурми според метаболизма
- Мини кексчета с фурми
- Сладкиш с фурми и портокалов сок (без захар)
- Ябълкова пита с фурми и орехи
- Какво се случва с тялото, ако консумирате по 3 фурми дневно в рамките на седмица
- Направете си здравосновна захар от фурми
- Хляб с фурми и сусам
Коментари към Как да си захванем финикова палма от костилка на фурма