Как да си отгледаме корен от целина?
Целината има множество полезни свойства, дължащи се на незаменими аминокиселини, микроелементи, витамини и етерични масла. Тя забавя процеса на стареене, подобрява бъбречната и чернодробната функция и има благоприятен ефект върху нервната система. За храна ни служат всички части на растението. Листата се използват за подправка на ястия и салати, а корените са ценен диетичен, детоксикиращ и витаминозен хранителен продукт.
Ако искате и във вашата градина да растат такива ценни зеленчуци като корените от целина, вижте особеностите при тяхното отглеждане.
- Засаждането на разсада трябва да се направи не по-късно от началото на март. Като цяло най-добре е това да стане от средата до края на февруари.
- За по-добра кълняемост задръжте семенцата във влажна марля при стайна температура в продължение на 5-6 дни. След това ги поставете за 10-12 дни в хладилника.
- Засейте семената във влажна почва на дълбочина около 0,5 сантиметра и не допускайте почвата да се засушава прекалено.
- Поради наситеността на етерични масла, семената дълго отблъскват влагата, набъбват бавно и растат бавно, особено ако сте ги засели директно без предварително покълване.
- Когато се появят първите листенца на разсада, обезателно дръжте саксиите на най-осветения прозорец. В топла стая, но при липса на пряка слънчева светлина, растенията значително се изтъняват и повреждат.
- В действителност целината издържа на много ниски температури и дори на замръзване, но при такива условя, особено в по-късните етапи на отглеждане, не може да се образува голям клубен.
- Една от причините, поради които реколтата от целина може да се провали, е твърде ранното разсаждане на открито място. Затова преместете растенията на открито през май месец, когато вече е топло.
- Засадете целината в добре подхранена почва, като сложите отделните растения на разстояние 10-12 сантиметра.
- През месец август изровете леко корените от пръстта и изрежете листата им. Оставете само по 4 млади листа на всяка глава. Тази техника помага да се увеличи размера на корените.
- За да се сдобиете със силни и здрави глави целина, 2-3 пъти през сезона ги подхранвайте с дървесна пепел, инфузия от зелена трева или органичен компост.
- По принцип растенията не се разболяват и не изискват някаква специална грижа. Те растат бързо и почти не се нуждаят от плевене. След средата на сезона са толкова мощни, че самите те потискат плевелите.
- През лятото ще се радвате на свежи и ароматни листа, а през месец октомври ще се сдобиете с реколта от изключително ценни и полезни кореноплодни зеленчуци, които може да съхраните за цяла зима.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ПОДАГРАЗОН капсули * 30 ЗОНАФАРМ
НовГРЕВИЯ ПИКОЛИМОТ ХЕПА + ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 60
БИОКЕЪР КЛЕНЗ НУТРИ КОМПЛЕКС ЗА ПРОЧИСТВАНЕ прах 120 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Природосъобразен начин на живот
- Целина - ползи, лечебни свойства и противопоказания
- 16 признака, че сте отгледани от критични родители
- Как най-лесно да си отгледаме лековития нар в домашни условия?
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Целина, Керeвиз
- Салата от моркови, цвекло и целина
- Как да си захванем роза с помощта на суров картоф?
- Как да си захванем кафеено дръвче от 1 зрънце кафе?
- Захванете си желания сорт грозде чрез резници
- Как да разберем дали в почвата на растенията има вредители?
Коментари към Как да си отгледаме корен от целина?