Билкови чайове, които може да повлияят върху действието на някои лекарства
Акценти
|
Билковите чайове се използват от незапомнени време за облекчаване на различни състояния. Те са богати на антиоксиданти и други полезни вещества, които помагат при тревожност, нарушения на съня и лошо храносмилане. Сред тях обаче има такива, които може да попречат на действието на някои лекарства, като променят абсорбцията, разграждането и изхвърлянето им от организма.
Чай от гинко билоба
Растението гинко билоба е известно с благоприятния си ефект върху хора, които страдат от тревожност, нарушения на паметта в напреднала възраст и високо кръвно налягане.
Все пак е добре да внимавате, ако приемате медикаменти за разреждане на кръвта (антикоагуланти), като варфарин или нестероидни противовъзпалителни средства, като аспирин и ибупрофен. Чаят от гинко билоба допълнително забавя съсирването на кръвта, което е предпоставка за по-лесни наранявания и кървене.
Освен това комбинацията от гинко билоба и някои антидепресанти увеличава риска от серотонинова токсичност.
» Пригответе чай от гинко билоба за 3 здравословни ползи
Чай от жълт кантарион
Жълтият кантарион (Hypericum perforatum) е растение с малки жълти цветчета, което според някои учени може да облекчи признаци на лека до умерена депресия.
Действието на билката е сходно с това на селективните инхибитори на реабсорбцията на серотонин (SSRI) , тъй като повишава нивата на серотонин, хормонът на щастието, допамин и норадреналин. Тези химични вещества отговарят за доброто ни настроение.
Серотонинов синдром
Консумацията на чай от жълт кантарион по време на лечение с антидепресанти може да доведе до рядко срещано, но животозастрашаващо състояние, наречено серотонинов синдром, при който стойностите на серотонин са твърде високи.
Бъдете предпазливи също така, ако приемате:
- противозачатъчни таблетки;
- лекарства за лечение на ХИВ, рак или сърдечни заболявания;
- обезболяващи;
- имуносупресанти;
- антикоагуланти;
- противоалергичния препарат Allegra (fexofenadine).
Чай от лайка
Едва ли има човек, който да не знае, че лайката е мощно природно средство за борба с тревожността и нарушенията на съня. В повечето случаи тя е безобидна, но има научни доклади, които предупреждават за някои опасни взаимодействия с антикоагуланта варфарин (warfarin) и с циклоспорин (за предотвратяване отхвърлянето на трансплантиран орган).
Чай от джинджифил
За много хора ароматният джинджифилов чай е идеален при гадене и повръщане. Той подобрява храносмилането, намалява менструалните болки и потиска възпалението. Всички тези полезни свойства се дължат на веществата джинджерол и шогаол.
Тъй като джинджифиловият чай има разреждащо кръвта действие, е по-разумно да го избягвате, ако приемате антикоагуланти, защото съществува риск от кървене.
Чай от корен на дилянка (валериана)
Валерианата има доказано успокояващо действие. Растението подобрява съня, намалява тревожността и облекчава симптомите на депресия.
Заради седативния си ефект, чаят от дилянка може да бъде опасен в комбинация с други успокоителни медикаменти и добавки, като:
- бензодиазепини (Xanax, Valium и Ativan);
- барбитурати (морфин и диприван);
- хранителни добавки, включително мелатонин и кава-кава.
Чай от хидрастис
Hydrastis canadensis е многогодишно растение с родина Северна Америка. В повечето случаи за приготвянето на чай се използват листата му, тъй като коренът е много по-горчив.
В наши дни чаят от хидрастис е много популярно природно средство срещу настинки, язва, инфекции на горните дихателни пътища и храносмилателни проблеми.
Специалистите предупреждават, че билката може да попречи на действието на медикаменти за диабет, включително метформин. Хидрастис Канадензис понижава неговите нива в организма с 25%, което пък повишава риска от хипергликемия (висока кръвна захар).
»И билките имат странични ефекти
Чай от кава-кава
Кава, или кава-кава (Piper methysticum) се отглежда на Тихоокеанските острови. Растението се използва от години с най-различни цели, например при безсъние или тревожност. За съжаление, потенциалният риск надделява над положителния ефект. Според учените кава-кава може сериозно да увреди черния дроб, особено ако консумирате алкохол или тиленол (acetaminophen).
Кава-кава може да има негативен ефект, ако в същото време приемате:
- седативи и лекарства, подобряващи съня;
- медикаменти за лечение на болест на Паркинсон;
- мускулни релаксанти;
- бензодиазепини за лечение на тревожност;
- антидепресанти;
- SSRI инхибитори;
- лекарства за лечение на рак;
- противозачатъчни;
- анестетици.
7 Herbal Teas That Can Affect Your Medications: https://www.health.com/herbal-teas-that-affect-medications-8669677
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЯВОЛСКА УСТА СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН
ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЖАСМИН филтър * 20 TNT 21
ЧАЙ ФИЛТЪР ЖЪЛТ КАНТАРИОН * 20
ЧАЙ ФИЛТЪР МЕЧО ГРОЗДЕ * 16 БИЛЕК
ВИРУМИН АНТИСТРЕС ФИЛТЪР * 120
РАНИЛИСТ СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Превенция и лечение на болести
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Отглеждане на лимон
- Чай от лайка като лекарство
- Орфеево цвете, Родопски силивряк, Родопска хаберлея, Каберлия, Китара, Стирака, Шапива билка
Коментари към Билкови чайове, които може да повлияят върху действието на някои лекарства