14 правила за обноски на масата, които повечето хора не знаят
Вероятно сте запознати с основните принципи на етикет по време на хранене и се изненадвате, когато срещнете някой, който не е. Въпреки това има някои непознати правила и е важно да им обърнете допълнително внимание. Например, много хора не знаят какво могат да ядат с ръце и кога е най-добре да използват приборите за хранене. Представяме ви списък с няколко практични съвета, които да ви помогнат да се чувствате спокойни, докато хапвате и да избягвате допускането на неудобни грешки по време на вечеря.
1. Супа Мисо
Супа мисо обикновено се сервира в дълбока купа. Трябва да вземете съда в ръце и да консумирате течността на малки глътки. Дървените пръчици служат за придържане на твърдите съставки в купата. След като изпиете течността, може да изядете тофуто, гъбите и останалите продукти.
2. Бекон
Хрупкавият бекон е крехък и може да се натроши, ако го режете с нож. Ето защо трябва да консумирате този продукт само с ръце. Мекият бекон обикновено е мазен, така че, ако не искате да цапате ръцете, може да използвате нож и вилица.
3. Зелени и черни маслини
Когато маслините са аперитив, може да използвате ръцете си, за да ги вземете. Ако са съставка в ястия (например салата), трябва да прибегнете до употреба на вилица. Може да изядете маслинката в мартинито, след като изпиете напитката и прехвърлите продукта от чашата в устата.
4. Стек от риба
Стековете риба обикновено се правят от сьомга или пъстърва. Те могат да се консумират със специални прибори за хранене: тризъба вилица или нож под формата на шпатула. Рибното месо е много крехко. Ето защо не трябва да го отделите внимателно с ножа и след това да го поднесете към устата с вилица. Приборът за рязане може да се използва за отстраняване на кожата и костите.
5. Цяла риба
Разрежете рибата по средата - от главата до опашката - без да докосвате гръбначния мозък. Отворете горния слой като книга, придържайки месото с вилица. Поставете няколко парчета от рибата в чиния. Използвайте вилица, за да премахнете гръбначния мозък и да го поставете в специално обособен за това съд. Може да изцедите няколко резена лимон върху рибата и да консумирате ястието със същите нож и вилица.
6. Месо с кост
Ако се намирате в официална обстановка, като бизнес обяд например, трябва да използвате прибори за хранене, за да отделите месото от костта. В случай че сте заобиколени от семейство и приятели, тогава е приемливо да ядете с ръце.
7. Скариди
- Ако консумирате скариди, които не са белени, може да ги поднесете към устата с ръце. След това трябва да изхвърлите остатъците.
- Ако приемате скариди като предястие, трябва да ги потопите в соса и да ги поставите в устата направо от шишчето. В случай че морските продукти са прекалено големи, отхапете част от тях. Не е приемливо да потапяте нагризаните скаридите в соса.
- Коктейл от скариди се сервира във висока чаша или дълбока купа. Ако морските дарове са прекалено големи, трябва да се нарежат на малки парчета. В случай че не може да използвате нож, прибегнете до употребата на вилица или просто отхапете част от тях. Може да потапяте отхапаните скариди в сос, но само ако е предназначен за вас.
- Обелените и пържените скариди се консумират с нож и вилица.
8. Пица
Ако сте на парти, може да вземете парче пица от чинията с ръце. Това правило важи за всяка неформална среща. Но ако се намирате на бизнес обяд, кафе или ресторант, трябва да използвате нож и вилица.
9. Тако
- Хрупкавото тако може да се консумира с ръце. Ако сами избирате плънката, заложете на марулята - тя поддържа такото сухо за по-дълго време. След това може да добавите ориз, сирене и зеленчуци. Не слагайте прекалено много и поставете ястието върху чиста чиния. Ако някоя от съставките падне, тогава бързо може да я върнете обратно.
- Мекото тако трябва да се навие. Може да поставите малко сос отгоре и да консумирате ястието с нож и вилица.
10. Печени картофи
Печените картофи се консумират с вилица. Те се придържат с лявата ръка, докато дясната използва съответния прибор, за да премахне кората. След това се натрошават и се смесват с останалите съставките в тяхната вътрешност.
11. Зелен грах
Зеленият грах се консумира с нож и вилица. Сигурно е чудите как? Ножът служи за събиране на граха върху вилицата, преди да се постави в устата. Друг вариант е да се използват зъбците на съответния кухненски прибор. Просто внимавайте да не смачкате граха.
12. Авокадо
Авокадото се разделя наполовина и се консумира с малка лъжица. То може да се нареже на малки парчета и да се добави към салатата. В такъв случай трябва да се консумира с вилица. Гуакамолето, както всеки един пастет, може да се намаже върху филия или крекер.
13. Сирене
Меките сирена (като Камембер и Бри) се консумират с кората. Що се отнася до твърдите - те трябва да се "обелят" с нож, докато се придържат с вилица.
- В ресторантите, порции сирена се предлагат като десерти и често се декорират с ядки, плодове и крекери. Меките видове се нарязват на малки парчета и се поднасят в чинии. Те могат да се намажат върху хляб или крекер и да се консумират с ръце.
- Твърдите сирена се режат на малки парчета и се поставят върху чиния. Ако се намирате на официална среща, трябва да консумирате млечния продукт с вилица. Но ако приготвяте сандвич с крекер или филия хляб, тогава е хубаво да го ядете с ръце.
14. Десерти
- Еклерите винаги се консумират с нож и вилица. Трябва да бъдете много внимателни, докато ги режете, за да не разлеете техния пълнеж върху чинията.
- Поничките и кексчетата трябва да се чупят с ръце на малки парчета и да се поднасят към устата.
- Кифлите с глазура се разрязват наполовина и се консумират с ръце. Ако храната е прекалено лепката, тогава трябва да използвате прибори за хранене.
Обноските на масата не се отнасят само до правилата за употреба на приборите, но и за тези, свързани с поведението:
- Не оставяйте телефона върху масата по време на хранене.
- Забършете устата с кърпичка, преди да отпиете от чашата, за да не оставяте следи по ръбовете.
- Извинете се, когато ставате от масата. Много по-приятно е да се храните с учтиви хора.
Както казва Антон Чехов: "Доброто възпитание не е в това да не разлееш сос на покривката, а да не правиш забележка на този, който го направи." Тези думи казват всичко, когато става въпрос за обноски на масата.
По статията работи: Маргарита Добрева
Източник: brightside.me
Снимка: thelatinkitchen.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Околна среда и бит
- Хранене и готвене
- Основни, неофициални и официални правила за сервиране на маса
- 20 правила за етикет, които всяка дама трябва да знае
- 37 правила за етикет, които са задължителни
- 22 правила за етикет по време на вечеря, с които да направите добро впечатление
- Постигнете успех с тези 9 правила за етикет
- 18 правила на етикета, които не осъзнаваме, че нарушаваме
- Експерт на Vogue разкрива важни правила за етикет, които могат да ви помогнат да избегнете неудобни ситуации
- 18 правила за добри маниери, ценени по цял свят
- Как трябва да се храните в ресторант, за да демонстрирате перфектни маниери
- Етикет за всеки повод: Маниери за събития
Коментари към 14 правила за обноски на масата, които повечето хора не знаят