Използвайте 10 психологически трика, ако искате да се представите добре на интервю за работа
Уменията за добро представяне са много важни, особено по време на интервю за работа. Това е така, защото рекрутърите не отчитат само вашият опит и професионализъм, но и ниво на увереност, правилна дикция и други неща. Освен личните умения обаче има и някои психологически трикове, които могат да ви помогнат да получите работата на своите мечти по-бързо и по-лесно. Ето как.
1. Не си уговаряйте среща в понеделник или петък
Психолозите и опитните рекрутъри са открили перфектното време за провеждане на интервю за работа: вторник от 10:00 до 15:00. В този ден и часови диапазон имате най-добрия шанс да направите страхотно впечатление на вашия работодател и причината е следната: понеделник е натоварен ден за отдела по човешки ресурси, а в петък всички мислят за уикенда. Така че времето, което може да използвате в своя полза, е средата на седмицата - стига да не е прекалено рано сутрин.
2. Голите крака могат да развалят първото впечатление
Цветът на вашите дрехи оказва голямо влияние върху това как другите гледат на вас. Например, ако носите син или кафяв костюм, това означава, че сте сериозен кандидат. Единственият цвят, който автоматично отблъсква всички работодатели, е оранжевият. Но това не е всичко.
Не трябва да забравяте чорапогащите. Проучванията показват, че малък детайл като този всъщност е много важен! Смята се, че жените с голи крака на интервю за работа са несериозни.
И още нещо за високите токчета - от психологическа гледна точка високите хора изглеждат като лидери и професионалисти. Дори тяхната заплата е по-висока от тази на по-ниските.
3. Трик с дрехи, който може да накара всеки да ви хареса
В своя полза може да използвате ефекта на позитивното усилване - психологически трик, представляващ утвърждаване на положителни постъпки или стратегии, акцентиране върху добрите качества или междуличностни сходства с цел стимулиране, добро представяне на важна среща или по-лесна и продуктивна комуникация.
В случая би било добро попадение, ако откриете и акцентирате върху конкретни прилики между вас и провеждащия интервюто. Дори и най-строгият работодател подсъзнателно ще ви се довери, ако установи, че има нещо общо с вас като хоби, вкус за дрехи, музика или книги. Дори да не сте идеалният кандидат, общите допирни точки ще увеличат шансовете ви за успех.
4. Има думи, които никога не трябва да изричате
Някои думи са като "червена лампичка" за работодателите. Психолозите дори провеждат специално проучване и откриват, че думи като "харесвам" и колебанията значително намаляват шансовете за намиране на работа.
Това правило обаче важи само ако рекрутърите са над 30-40-годишна възраст. По-младите са по-малко придирчиви към речника, който използвате.
5. Усмивката може да развали впечатлението, дори ако сте професионалисти
Работодателите не обичат хора, които имат широки усмивки. Това не означава, че са лоши - просто психологията го изисква. Човек, който се усмихва твърде често, се счита за по-малко сериозен.
Единственият вид работа, в която усмихнатите хора имат предимство, е, когато работят с хора (например в областта на продажбите). Във всички останали случаи хедхънтърите искат да имат човек със сериозно изражение.
6. Хитър трик при отговаряне на въпроси от автобиографията
Рекрутърите в големите компании трябва да провеждат много интервюта и всички - едни и същи. Бъдещите служители отговарят на въпросите, които очакват да чуят, така че интервюто преминава гладко и перфектно. В крайна сметка, всички кандидати изглеждат еднакви в очите на рекрутърите. Но има една тайна.
Прекъснете монотонността и кажете: "Нека ви кажа нещо, което не е написано в моята автобиография." Тази фраза може да обезоръжи рекрутъра и да го накара да ви види в съвсем различна светлина.
7. Специална техника на говорене ще ви спечели някои привилегии
Всички хора обичат да ги слушат внимателно. Рекрутърите не са изключение. Психолозите препоръчват да използвате техника, наречена рефлективно слушане. Това е комуникативна стратегия, която се състои от 3 стъпки: повторение, съгласяване и добавяне. Не може просто да слушате и да кимате - трябва да уведомите човека, че сте разбрали информацията. По-долу е даден пример за това.
- Рекрутър: "Търсим човек, който е готов да прекара по 8 часа в офиса от понеделник до петък и понякога през уикендите, когато е необходимо. Плащаме допълнително за извънреден труд."
- Вие: "С други думи, ще имам редовна работна седмица с извънреден труд от време на време (повторение). Това е добре с подобен вид работа (съгласяване). Въпреки това, аз мога да оптимизирам процеса и да направя така, че никой да не работи през почивните дни (добавяне).
Тази стратегия ще ви позволи да станете истински господар на преговорите. Някой, с когото вече сте съгласни, не може да каже "не".
8. Снимката в автобиографията трябва да бъде малко провокативна
Жените, които имат разчупени снимки в своето CV, получават работа 19 пъти по-често. Разбира се, не бива да прекалявате. Но ако работодателят трябва да избира между жена, носеща риза с копчета и такава с деколте, е по-вероятно да избере втората. Сферата на работа няма никакво значение тук: това правило работи с всички видове професии - от счетоводство до продажби.
9. Върху лицето има зона, която привлича вниманието
По време на разговор ние подсъзнателно се концентрираме върху триъгълника на лицето - очи, нос и устни. Отпуснатите лицеви мускули и малкото гланц, сенки или спирала няма да привлекат много внимание, докато мръщенето и прекомерният грим могат да попречат на интервюиращия да запомни цялата важна информация.
10. Това, което правите, докато чакате интервюто за работа, също оказва влияние върху резултатите
По време на интервю за работа, всяко малко нещо има значение: може да ви наблюдават дори докато чакате интервюто да започне. Експертите по подбор на персонала препоръчват да не говорите по телефона и да не пиете кафе. Нямате представа кога вашият рекрутър ще се появи.
По-добре да имате свободна дясна ръка, за да може да реагирате на ръкостискане. Ако искате, проведете кратък разговор със секретарката или разгледайте някое списание, докато чакате.
*рекрутър - човек, който се занимава с набиране на персонал (формулира и публикува обяви за работа в специализирани сайтове, проверява автобиографиите на кандидатите, организира интервюта и други)
brightside.me, freepik.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Здрав дух
- Общуване
- 14 психологически трика за перфектно интервю за работа
- Ваня Дункова за метода "Психомоторика": чрез играта и движението децата се учат да овладяват най-доброто за тях в живота
- Комуникация и поведение по време на интервю за работа
- Запознайте се с Краси Георгиев – един вдъхновяващ съвременен пътешественик, организатор на състезания и диетолог
- Младата писателка Даян Шаер: Сега е вашият момент! Не го изпускайте! Не за всички има утре
- Супермайката Жанет Митрева: искам да отгледам дете с криле и дух на приключенец
- Как се прави филм без пари: режисьорът Мартин Асенов за създаването на "Господари на съдбата"
- Как да повлияем на работодателя подсъзнателно при интервю?
- 13 неща, които могат да окажат влияние върху резултатите от вашето интервю за работа
- Интервю с робот: София – гласът на бъдещето, който иска да създаде семейство
Коментари към Използвайте 10 психологически трика, ако искате да се представите добре на интервю за работа