Кои витамини и хранителни добавки не трябва да се приемат заедно
Много хора приемат витамини и хранителни добавки, за да подобрят здравето си или да предотвратят заболяване. В редица държави обаче този тип продукти не се регулират, което означава, че не идват със стриктни инструкции за прием или предупреждения за взаимодействия като лекарствата, отпускани с рецепта. Това означава, че всеки човек трябва сам да обърне внимание какви добавки приема, кога и в какво количество.
- Комбинации от витамини, които трябва да се избягват
- Други комбинации от добавки, които трябва да се избягват
- Какви са симптомите на неправилно комбиниране и предозиране с витамини?
- Взаимодействия на витамини, добавки и лекарства
Комбинации от витамини, които трябва да се избягват
Витамин С и витамин В12
Витамин С е един от най-важните антиоксиданти, които намаляват увреждането на тъканите при боледуване и стимулират имунната система. Витамин В12 пък помага за поддържането на нервната система и процеса на образуване на червени кръвни клетки. Проучванията обаче показват, че приемът на двете добавки по едно и също време може да попречи на усвояването на Витамин В12 от организма. Поради това експертите препоръчват двата витамини да се приемат през интервал от поне два часа.
>>> По кое време на деня се пият витамините и добавките
Добавки, съдържащи витамин А, и храни, богати на веществото
Тъй като витамин А е мастноразтворим витамин, всеки излишък се съхранява в тялото. Поради това не е необходимо хранителното вещество да се приема всеки ден. Доказано е, че твърде големите количества витамин А могат да отслабят костите и по този начин да повишат значително риска от фрактури.
Експертите съветват хората, които приемат добавки с витамин А, да избягват консумацията на черен дроб. Причината е, че той е с толкова високо съдържание на веществото, че дори и да не се приемат добавки, трябва да се яде само веднъж седмично, за да се избегне предозиране.
Фолиева киселина (витамин В9) и витамин В12
Въпреки че и двата витамин от група В са важни, приемът на твърде много фолиева киселина може да прикрие симптомите на дефицит на витамин В12. Поради това препоръчително първо да се изследват нивата на двата витамина, преди да бъдат включени към дневния режим.
Витамин Е и витамин К
Добре документирано е, че приемът на витамин Е може да доведе до повишено кървене при някои хора, докато добавките с витамин К често се предписват с цел подпомагане на кръвосъсирването. Приемът им по едно и също време може да противодейства на ефектите на витамин К.
Други комбинации от добавки, които трябва да се избягват
Мед и Цинк
И медта, и цинкът са важни минерали за човешкия организъм, като повечето хора получават достатъчно от двете хранителни вещества чрез диетата си. Въпреки това различните минерали могат да се конкурират помежду си за чревно усвояване, когато се приемат по едно и също време. В случая с двата минерала цинкът печели. Хората, които приемат добавки с цинк, могат да развият дефицит на мед.
Зелен чай и желязо
Сами по себе си и двете добавки предлагат много предимства за здравето. Зеленият чай съдържа противовъзпалителни съединения, които могат да помогнат при възпалително заболяване на червата, докато желязото играе важна роля в производството на хемоглобин. Въпреки това, когато се приемат заедно, антиоксидантите в чая се свързват с минерала, което намалява положителните ефекти от консумацията на билката.
Калций с други минерали
Калцият е важен минерал за растежа и развитието на костите. Въпреки това приемът на калциеви добавки може да повлияе на усвояването на други минерали, включително цинк, магнезий и желязо.
Какви са симптомите на неправилно комбиниране и предозиране с витамини?
Някои витамини могат да бъдат опасни за здравето, ако се приемат в големи количества. Витамините се разделят на водоразтворими и мастноразтворими. При прием на твърде много водоразтворими витамини излишъкът се отделя с урината, докато при мастноразтворими се натрупва в клетките на тялото, което води до по-висок риск от тежка токсичност.
>>> Безконтролният прием на витамини води до отравяне (хипервитаминоза) и смърт
Витамин В6 е сред хранителните вещества, които могат да бъдат опасни, когато са в излишък. Приемът на високи дози от този витамин може да причини неврологични симптоми, като например изтръпване или мравучкане по крайниците.
Важно е да се отбележи също, че някои витамини взаимодействат с определени лекарства. Например витамин К може да намали значително ефективността на разредителите на кръвта.
Взаимодействия на витамини, добавки и лекарства
Както вече стана ясно, някои витамини и минерали взаимодействат с определени лекарства, отпускани с рецепта.
Разредители на кръвта
Витамин А и К могат да взаимодействат с разредители на кръвта, така че трябва да се избягва приема и на двете хранителни вещества. Подобен ефект се наблюдава и при някои билкови продукти, сред които:
- червена боровинка;
- рибено масло;
- гинко билоба;
- женшен;
- жълт кантарион;
- бял трън.
Лекарства за сърдечни заболявания
Витамин D, приеман във високи дози, може да взаимодейства с лекарства за понижаване на холестерола и кръвното налягане, както и с други медикаменти, използвани за лечение на сърдечни заболявания.
Добавките с жълт кантарион, използвани за лечение на психични проблеми, могат да предизвикат нежелани реакции с някои лекарства за сърдечносъдови заболявания, като например дигоксин и верапамил.
Черният кохош – билкова добавка за гинекологични проблеми – може да намали ефективността на статините (медикаменти за понижаване на нивата на холестерол).
>>> Опасни взаимодействия между храни и лекарства
Медикаменти за психични разстройства
Комбинирането на определени добавки с антидепресанти и лекарства за тревожност може да има нежелани странични ефекти. Потенциални лекарствени взаимодействия:
- Приемът на гинко билоба с тразодон (антидепресант с двоен механизъм) може да доведе до поведенчески симптоми като страх, агресия, променливо настроение, враждебност.
- Комбинирането на женшен с инхибитори на моноаминооксидазата може да предизвика състояние на необичайно повишена възбуда.
- Жълтият кантарион може да причини сънливост, когато се комбинира със селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин.
- Жълтият кантарион може да попречи също на усвояването на бензодиазепини.
- Белият трън може да повлияе на усвояването на диазепам (валиум).
Общи лекарствени взаимодействия
Много експерти препоръчват хората, приемащи каквито и да е лекарства с рецепта, да избягват напълно две конкретни билки – жълт кантарион и хидрастис – тъй като при тях рискът от взаимодействие е изключително висок.
What Vitamins and Supplements Should Not Be Taken Together?: https://www.medicinenet.com/what_vitamins_should_not_be_taken_together/article
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕЙЛ АКТИВ КОМПЛЕКС сироп 250 мл
НУТРИМ НУТРИКАЛ ХЕПАТИКУМ 100 г
ФЕРТИЛЕН КОМПЛЕКС ЗА ЖЕНИ капсули * 60 VIRIDIAN
СУИС ЕНЕРДЖИ МУЛТИВИТАМИНИ + КАЛЦИЙ ЗА ДЕЦА ефервесцентни таблетки * 20
МУЛТИВИТАМИНИ + КОЛАСТРА ЗА ДЕЦА таблетки * 45 ВИТАГОЛД
БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА БЪБРЕЦИ капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Здраво тяло
- Превенция и лечение на болести
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Как да разберем дали страдаме от недостиг на хранителни вещества
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Лецитин: полезни свойства и приложение
- Пиния
Коментари към Кои витамини и хранителни добавки не трябва да се приемат заедно